Pacjent medycznej marihuany skazany za posiadanie marihuany i amfetaminy dostał wyrok w zawieszeniu

Pacjent medycznej marihuany, Bartosz Łaniecki, został skazany przez Sąd Rejonowy w Gnieźnie na 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności za posiadanie 288 gramów suszu marihuany i 19 gramów amfetaminy. Pan Bartosz marihuaną leczy się na bezsenność. Sąd drugiej instancji wyroku nie podtrzymał i wymierzył łagodniejszą karę jednego roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Pacjent medycznej marihuany skazany

Bartosz Łaniecki leczy się na bezsenność, której nabawił się w monotonnej pracy w fabryce jako monter samochodów. Na dolegliwość stosował medyczną marihuanę. Sąd Rejonowy w Gnieźnie jednak nie uznał leczniczego zastosowania marihuany przez oskarżonego i skazał Pana Bartosza na 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków. Oskarżony nie zgadzał się z wyrokiem i złożył apelację do sądu drugiej instancji.

“Oburzającym w tej sprawie jest fakt, że sąd uznał się za specjalistę od medycznej marihuany i pomimo przedstawienia licznych recept na przestrzeni dwóch lat postępowania – napisał w uzasadnieniu, że „nie podzielił stanowiska oskarżonego i jego obrońcy, jakoby przyjmowanie marihuany było związane z problemem bezsenności, a to związane było z brakiem skuteczności leczenia innymi lekami. (…) Sąd uznał, że skoro pacjent nie posiada historii leczenia bezsenności, ma to rzekomo oznaczać, iż nie występuje potrzeba kuracji medyczną marihuaną. Stanowisko to jest o tyle nielogiczne właśnie dlatego, że Pan Bartosz zażywając konopie, nie potrzebował się leczyć. Stąd brak wieloletniej dokumentacji.” – Stelios Alewras, obrońca oskarżonego

Decyzja Sądu Okręgowego w Poznaniu

pacjent medycznej marihuany
Źródło: gloswielkopolski.pl

Sąd drugiej instancji, we wtorek 25 maja, wydał prawomocny wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sędzia prowadzący Mariusz Sygrela zabrał pod uwagę problem zdrowotny Pana Bartosza oraz właściwości medyczne marihuany. Przez te okoliczności postanowił wydać łagodniejszy wymiar kary.

“Przyjmując, że dopuścił się pan tego przestępstwa, nie znalazł sąd podstaw do tego, żeby pana osadzać w zakładzie karnym. Uznał to za niecelowe i uznał karę, którą sąd pierwszej instancji panu wymierzył za rażąco surową. (…) Ważniejsze jest pokazanie panu, że bez stosownego zalecenia lekarskiego takich środków przyjmować nie można i posiadać i dlatego wystarczająca uznał karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.” – sędzia Mariusz Sygrela


Natomiast jeśli szukasz legalnego sposobu na bezsenność, polecamy nasze olejki CBD! Dostępne bez recepty. Olejki marki BioHemp są najwyższej jakości, certyfikowane z całą gamą prozdrowotnych kannabinoidów, terepenów i flawonoidów. Pochodzą z konopi hodowanych w Polsce bez użycia środków chemicznych. Kupując produkty konopne w naszym sklepie wspierasz działanie naszego portalu.


Szukasz lekarzy, specjalistów którzy pomogą Ci w Twojej chorobie stosując m.in. terapie konopne? Potrzebujesz recepty na medyczną marihuanę oraz zaświadczenia lekarskiego? Zastanawiasz się czy kwalifikujesz się do terapii konopnej?
Skontaktuj się z nami przez:
– liveczat dostępny na stronie marihuana.info.pl, Facebook
– tel. + 48 531 155 663
– e-mail. dostępny na stronie KONTAKT
 
 
Źródła:
 

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.