Konopie Indyjskie i duchowość – Marihuana w spirytualistycznej historii człowieka

Wraz z zanikiem piętna związanego z konopiami indyjskimi, rynki rekreacyjne i medyczne rosną, a ludzie są coraz lepiej poinformowani o tej niesamowitej roślinie i jej historii. Konopie indyjskie i duchowość w wielu starożytnych kulturach były nierozłączne. Używanie konopi indyjskich w celu leczenia ciała i ducha sięga tysięcy lat wstecz i obejmuje wiele regionów.

Konopie w Państwie Środka

W starożytnych Chinach konopie były używane na odzież, jako materiał do komór grobowych, a nawet do produkcji cięciw do broni wojennej. Archeolodzy odkryli ceramikę ze znakami ze sznurka konopnego, które pochodzą z przed 10000 lat pne. W Chinach niektórzy ludzie zaczęli używać konopi do rzekomych celów leczniczych około 2700 roku pne, kiedy cesarz Shen-Nung, znany jako ojciec medycyny chińskiej, szukał sposobów wytwarzania leków z różnych roślin, w tym z konopi. Grupa badaczy z Chińskiej Akademii Nauk dodała coś znaczącego do historycznego zapisu, mianowicie 2500-letni drewniany przyrząd do zadymiania pomieszczenia dymem konopnym. Odkrycie wskazuje, że rośliny konopi były palone w drewnianych paleniskach podczas ceremonii pogrzebowych. Do pojemników wrzucane były rozgrzane uprzednio w ogniskach kamienie, na które kładziono konopie. Badania prowadzone przez archeologa Menga Ren, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, wykazały, że analiza chemiczna spalonych pozostałości roślinnych na cmentarzu Jirzankal we wschodnim regionie Pamiru w Chinach, potwierdza obecność CBN. Kannabinoid kannabinol jest natomiast pozostałością po THC, co potwierdzałoby, że podczas ceremonii żałobnicy byli odurzeni substancją psychoaktywną.

„Sugeruje to, że marihuana była palona w ramach rytuałów i/lub czynności religijnych w zachodnich Chinach co najmniej 2500 lat temu i że rośliny konopi wytwarzały duże ilości związków psychoaktywnych”. – piszą badacze

konopia indyjska i duchowość

Konopie Indyjskie

Podczas gdy konopie były używane do wielu celów w starożytnych Chinach, ich duchowe użycie zaczęło się w Indiach. Święte teksty hinduskie sięgające 2000 roku p.n.e. określają konopie jako jedną z pięciu świętych roślin. Te teksty, zwane Wedami, opisują marihuanę jako mającą wiele zalet. Konopie indyjskie i duchowość w Indiach sięga jednak dalej, ponieważ hinduski bóg Shiva jest często kojarzony z tą rośliną. Według legendy Shiva wędrował na pola po walce z rodziną, był wyczerpany słońcem i odpoczywał pod niektórymi roślinami konopi. Kiedy się obudził, Shiva zjadł liście rośliny i poczuł się ożywiony, co doprowadziło do jego częstego używania do jedzenia i picia. Od wieków Hindusi spożywali marihuanę jako część napoju z gotowanego mleka, orzechów i przypraw lub po prostu palili ją fajką. Co ciekawe pod koniec XIX wieku używanie konopi indyjskich w Indiach było tak powszechne, że Brytyjczycy, którzy okupowali ten region w tym czasie, poprosili rząd Indii o utworzenie komisji do zbadania uprawy konopi, wytwarzania narkotyków z tej rośliny, handlu oraz skutków społecznych by móc określić czy zakaz zadziała. Badacze ci doszli do wniosku, że konopie indyjskie są stosunkowo nieszkodliwe, gdy są przyjmowane z umiarem i odradzali ich zakazanie. Zauważyli, że wielu Hindusów używało go do celów duchowych i powiedzieli, że zakaz oburzyłby przywódców religijnych.

konopie indyjskie i duchowość

Marihuana a Buddyzm

Indie i Tybet dzielą nie tylko granicę, ale także bogatą tradycję religijnego spożycia konopi. Tybet to naród historycznie buddyjski. W buddyzmie mahajany, jednej z dwóch głównych gałęzi religii, mówi się, że Budda Gautama przez sześć lat ascezy żywił się jednym nasionkiem konopi i jednym ziarnkiem ryżu dziennie na drodze do oświecenia. Budda jest czasami przedstawiany z miską somy lub liśćmi konopi. Osoby praktykujące buddyzm często spożywały konopie indyjskie, aby ułatwić medytację lub zwiększyć świadomość podczas ceremonii religijnych. Choć oświecony odradzał środki psychoaktywne, które mącą nasz już zagubiony w iluzji świata umysł.

konopie indyjskie i duchowość

Konopie Indyjskie i duchowość w Europie

Używanie konopi nie ograniczało się do Azji. W czasach starożytnych ta roślina była również popularna w Europie. Plemię Yamnaya, koczowniczy pasterze z terenów dzisiejszej Ukrainy i Rosji, byli powiązani z konsumpcją konopi indyjskich sprzed tysięcy lat. Około 500 roku n.e. grecki historyk Herodot napisał o Scytach wdychających opary konopi w celu oczyszczenia się po śmierci ich przywódców.

„Scytowie włożyli nasiona konopi pod worki, na płonące kamienie i natychmiast wydzielała się przyjemniejsza para niż z kadzidła palonego w Grecji”. – Herodot

W górach Kaukazu w południowej Rosji odkryto zbiór intrygujących złotych skarbów. Zdobycz składa się z dwóch złotych naczyń w kształcie wiadra, trzech kubków, ciężkiego złotego pierścienia na palec, dwóch pierścieni na szyję i złotej bransoletki i pochodzi sprzed 2400 lat, czyli z czasów Scytów. To koczownicze plemię, pierwotnie pochodzenia irańskiego, przewodziło starożytnemu królestwu na północ od Morza Czarnego w regionie, który obecnie znajduje się na terenie Ukrainy i Rosji. Narkotykowe zwyczaje Scytów zostały wspomniane już w 430 r. p.n.e. przez greckiego historyka Herodota, ale blask ich halucynogennych rytuałów nigdy nie był tak oczywisty. Gdy znalezisko zostało przebadane, potwierdzono w nich ślady opium i konopi.

konopie indyjskie i duchowość

Konopie w Starym Testamencie?

Konopie są wyraźnie widoczne w starożytnych religiach wschodnich, ale są uczeni, którzy uważają, że tradycje judaistyczne i chrześcijańskie również wykorzystywały tę roślinę. W 1936 roku polska etymolożka Sula Benet, a właściwie Sara Benetowa, zaproponowała radykalną nową interpretację tekstu hebrajskiego Starego Testamentu. Według niej błędne tłumaczenie, które wystąpiło w oryginalnej greckiej wersji Starego Testamentu, pomyliło hebrajskie słowo z marihuaną, kaneh bosm z tatarakiem, rośliną tradycyjnie używaną do produkcji zapachów. Jeśli jej tłumaczenie jest poprawne, zasadniczo zmieniłoby to nasze rozumienie Starego Testamentu. Odniesienia do kaneh-bosm znajdują się w Księdze Wyjścia, Pieśni nad Pieśniami, Izajaszu, Jeremiaszu i Ezekielu. W Księdze Wyjścia Bóg nakazał Mojżeszowi sporządzić święty olej składający się z mirry, słodkiego cynamonu, kaneh-bosm i kasji.

Gorejący krzew


Zobacz również:

Czy marihuana ma datę ważności? Co się dzieje z leżącym suszem?

Palenie z lufki – historia palenia fifki w Polsce

Źródła:

Sula Benet

Solid Gold Bongs Show The Scythians Took Cannabis Very Seriously Indeed

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.