Jak wybrać najlepszy waporyzator?

Jaki waporyzator wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto dowiedział się o ogromnych korzyściach z przestawienia się na waporyzację i postanowił spróbować tej wspaniałej nowej metody konsumpcji suszu. Z tego artykułu dowiesz się, jak w kilku krokach wybrać waporyzator najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Korzyści z zakupu waporyzatora (ang. vaporizer) i przestawienia się z klasycznego palenia na waporyzację są ogromne – pisaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów, który znajdziesz tutaj. Kiedy już zdecydowałeś się zakupić swój pierwszy waporyzator, przed Tobą nie lada wyzwanie – wybór jednego konkretnego waporyzatora spośród ponad 100 różnych modeli dostępnych obecnie w polskich sklepach. Zanim jednak przejdziemy do wyboru najlepszego dla Ciebie modelu, zacznijmy od tego, jak uniknąć nietrafionego zakupu.

Gdzie NIE kupować waporyzatorów? Jakich modeli unikać?

Zacznijmy od tego, jakich miejsc zdecydowanie unikać w kontekście zakupu waporyzatora. Jak się okazuje, najgorszym możliwym miejscem na zakup waporyzatora jest największy polski portal aukcyjny. Na portalu tym niezwykle łatwo jest natrafić na sprzęt podrobiony lub skrajnie niskiej jakości. W tym pierwszym przypadku najczęściej dotyczy to popularnych modeli waporyzatorów, np. PAX 2 Vaporizer. Jeśli ten sam waporyzator co w sklepie sprzedawany jest na portalu aukcyjnym za znacznie niższą cenę, niemal na 100% będzie to podróbka. Choć wygląd będzie identyczny, to działanie będzie jedynie mizerną namiastką działania oryginalnego modelu. O tym jednak przekonamy się dopiero po pierwszym użyciu, wtedy zaś zwrot zakupionego towaru nie będzie już możliwy. Drugą grupę waporyzatorów stanowią waporyzatory skrajnie niskiej jakości, zbudowane przy pomocy najtańszych materiałów, nieodpornych na działanie wysokich temperatur. Sztandarowym przykładem takiego waporyzatora jest Titan 2 Hebe, który topi się w trakcie inhalacji i naraża użytkownika na wdychanie toksycznych oparów. Drugim przykładem jest legendarny Snoop Dogg G Pen, który nie tylko jest zbudowany z najtańszych możliwych materiałów, ale również przypala materiał – produkuje dym zamiast pary, nie jest to więc nawet prawdziwy waporyzator. W każdym przypadku więc, największy polski portal aukcyjny będzie najgorszym możliwym miejscem na zakup waporyzatora.

Sklepy internetowe specjalizujące się w waporyzatorach są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jednak nie w każdym przypadku. W zdecydowanej większości tego typu sklepów natrafić możemy na modele niskiej jakości (jak wspomniany wcześniej Titan 2 Hebe), co jest prawdziwą pułapką w przypadku początkujących użytkowników. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc wybór jednego ze sklepów, które w swojej ofercie mają tylko i wyłącznie bezpieczne dla zdrowia i sprawdzone modele waporyzatorów. Jednym z takich miejsc jest VapeFully – sklep specjalizujący się w waporyzatorach klasy premium. Wybór odpowiedniego sklepu jest najprostszym sposobem na uniknięcie nietrafionego zakupu.

Waporyzator stacjonarny czy przenośny?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć w kontekście wyboru waporyzatora jest to, gdzie przede wszystkim i jak często będziesz go używać. Jeśli planujesz korzystać z niego jedynie w domu i możliwość inhalacji tylko w jednym miejscu Ci nie przeszkadza, być może dobrym rozwiązaniem będzie waporyzator stacjonarny – to zazwyczaj wysoce wydajne urządzenia, które dodatkowo nie są zależne od baterii, która może się wyładować lub zużyć po kilku latach regularnego użytkowania. Tego typu urządzenia najczęściej dostarczają pary za pomocą ustnika, balonu lub silikonowego węża. Choć waporyzatory stacjonarne są trwałym i oszczędnym rozwiązaniem, ostatnio ogromną popularnością cieszą się vaporizery przenośne. Mogą one być zasilane baterią (modele elektroniczne) lub płomieniem zapalniczki żarowej (modele butanowe), co w połączeniu z niewielkim rozmiarem i dyskretnym wyglądem umożliwia korzystanie z waporyzatora przenośnego również poza domem – na spacerze, u znajomych, na wakacjach, wycieczkach oraz w innych okolicznościach. Daje to wielką swobodę, co dla wielu użytkowników ma znaczenie większe niż konieczność pamiętania o naładowaniu baterii. Waporyzatory przenośne różnią się jakością produkowanej pary, wydajnością, wyglądem i rozmiarem, ceną oraz oferowanym stylem inhalacji. Z punktu widzenia oferowanych użytkownikowi doznań najważniejsze cechy waporyzatora to jakość pary oraz styl inhalacji oferowany przez dany model.

Volcano Vaporizer

Vaporizer przenośny – różne style inhalacji

Waporyzator przenośny najczęściej oferuje jeden z dwóch podstawowych stylów inhalacji. Najpopularniejsze są waporyzatory sesyjne, czyli takie, w których cała zawartość komory jest wykorzystywana naraz, podczas jednej „sesji” inhalacyjnej. Korzystanie z tego typu waporyzatora przypomina palenie skręta i jest równie wygodne – włącza się waporyzator, inhaluje aż do wykorzystania suszu i wyłącza urządzenie. Vaporizer sesyjny najczęściej jest wygodny w użyciu i prosty w  obsłudze, nie wymaga mieszania w komorze i dobrze sprawdza się w sytuacjach towarzyskich. Drugi podstawowy typ to tzw. waporyzatory on-demand (ang. na życzenie), czyli takie które rozgrzewają się w kilka-kilkanaście sekund i umożliwiają krótkie, szybkie inhalacje, które w razie potrzeby można przerwać i dokończyć później. Często jednak modele typu on-demand wymagają opanowania nieco bardziej skomplikowanej techniki zaciągania się, w przypadku niektórych konieczne jest też przemieszanie suszu w komorze w połowie inhalacji. Waporyzatory typu on-demand są przeznaczone raczej do jednoosobowego użytku. Korzystanie z tego typu waporyzatorów bardziej przypomina palenie z fifek, fajek czy bonga – jest to raczej kilka szybkich wdechów niż dłuższa sesja. Wybierając waporyzator warto więc zastanowić się, gdzie chcemy go używać, czy zazwyczaj inhalujemy się sami czy w towarzystwie i jaki styl palenia preferujemy, i do tego stylu dopasować waporyzator – to najlepszy sposób na udany zakup. Dostępnych jest bardzo wiele modeli – zarówno sesyjnych, jak i on-demand, które sprzedawane są w bardzo zróżnicowanych cenach, każdy znajdzie więc coś dopasowanego do swojego budżetu.

PAX 3

Wybrałem waporyzator, co dalej?

Kiedy wybraliśmy już konkretny model, warto również poświęcić chwilę na szczegółowe zapoznanie się z zasadą jego działania, poczytać recenzje, opinie użytkowników czy pooglądać filmiki w serwisie YouTube, na których inni użytkownicy prezentują działanie poszczególnych modeli – pomoże nam to upewnić się, że dokonaliśmy słusznego wyboru. Wówczas można przejść do ostatniego kroku, czyli zakupu waporyzatora. Najlepiej dokonać go w profesjonalnym sklepie, o czym wspominaliśmy powyżej – zapewni to zarówno odpowiednią jakość urządzenia, jak i możliwość skonsultowania swojego wyboru z profesjonalnym doradcą, znającym od podszewki zasadę działania każdego sprzedawanego modelu.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.