Nowy Jork zdekryminalizował konopie indyjskie.
W poniedziałek, 29 lipca 2019 r. Nowy Jork zdekryminalizował konopie indyjskie. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podpisał ustawę, która dekryminalizuje wykorzystanie marihuany w celach rekreacyjnych. Jest to dobra wiadomość dla użytkowników mimo iż nie osiągnięto zamierzonej legalizacji.
Zgodnie z nowym prawem, ludzie będą płacić małe grzywny za posiadanie nieznacznych ilości marihuany. Od tej pory posiadanie stało się wykroczeniem, a nie jak do tej pory przestępstwem. Nowe kary na mocy ustawy stanowią grzywnę w wysokości 50 USD za posiadanie mniej niż jednej uncji (23 g) marihuany.Ustawa o dekryminalizacja obejmuje posiadanie ilości od jednej do dwóch uncji konopi indyjskiej przy maksymalne grzywnie w wysokości 200 USD. Ustawa oferuje również proces wymazywania z rejestru osób skazanych za posiadanie marihuany.
„Społeczności mniejszości narodowych zostały zbyt długo naruszone przez prawa
rządzące marihuaną, a dziś kończymy tę niesprawiedliwość raz na zawsze”,
powiedział Cuomo.
Zamysł gubernatora.
Chociaż pełne zalegalizowanie marihuany było jednym z najważniejszych celów ustawodawczych gubernatora Cuomo na 2019 r., wysiłek upadł w czerwcu, kiedy stanowi demokraci nie zgodzili się na takie regulacje prawne. The Times-Union doniósł, że podpisany w poniedziałek projekt ustawy jest postrzegany jako kompromis między regulacjami branżowymi, a wpływem kryminalizacji marihuany na społeczności kolorowe. Raport państwowy mówi, że sprzedaż marihuany może generować od 1,7 do 3,5 mld USD rocznych przychodów. Cuomo chciał wykorzystać dochody z legalnej sprzedaży marihuany, aby między innymi wzmocnić zagrożony system metra w Nowym Jorku i zainwestować w infrastrukturę.
Marihuana jest w pełni zalegalizowana w 11 stanach, 14 innych stanów zdekryminalizowało marihuanę przed Nowym Jorkiem. Jednak zgodnie z prawem federalnym marihuana pozostaje nielegalna w USA. Według FBI w latach 2008–2017 ponad 360 000 osób zostało aresztowanych za posiadanie marihuany. Sprzeczne prawo federalne w stosunku do stanowego obowiązujące na tym samym terytorium jest mocno problematyczne nie tylko dla społeczeństwa, ale i dla samych ustawodawców.