Ile trwa haj po spożyciu marihuany? Długość działania THC od naukowej strony

Ile trwa haj po spożyciu marihuany? Na jedno z odwiecznych pytań w kulturze konopi, nauka nareszcie odpowiedziała. W badaniu z 2021 r. opublikowanym w Neuroscience & Biobehavioral Reviews, naukowcy pod kierownictwem Danielle McCartney z University of Sydney zidentyfikowali „okno upośledzenia” po marihuanie. Okno wynosi od trzech do dziesięciu godzin, w zależności od dawki THC, sposobu spożycia i wcześniejszego doświadczenia konsumentów z konopiami indyjskimi.

Ile trwa haj po spożyciu marihuany?

Po zażyciu 20 mg THC większość ludzi przestanie być pod wpływem w ciągu czterech do pięciu godzin. Przy lżejszej dawce będzie na ogół trwał przez trzy godziny, podczas gdy głęboka sesja dabbowania lub mocny kannabinoidowy posiłek może utrzymywać się przez sześć do dziesięciu godzin.

ile trwa haj

Badania nad długością haju po marihuanie

McCartney i jej koledzy przeprowadzili wszechstronną analizę 80 badań naukowych dotyczących dawkowania i zatrucia konopiami indyjskimi. Ponieważ ich badanie skupiało się na wpływie odurzenia konopiami na umiejętność prowadzenia pojazdu i świadomość, znaczna część pracy dotyczyła odpowiedzi na te pytania. Naukowcy odkryli, że konsumenci marihuany odzyskali większość umiejętności związanych z prowadzeniem pojazdu w ciągu pięciu godzin po inhalacji 20 mg THC. Konsumenci, którzy spożywali taką samą ilość THC w postaci jadalnej, potrzebowali więcej czasu na odzyskanie umiejętności prowadzenia pojazdu.

„Ogólnie rzecz biorąc, nasze wyniki potwierdzają, że Δ9-THC pogarsza aspekty właściwości jezdnych. Wydaje się, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak długo należy czekać przed jazdą. Używanie konopi indyjskich w celu określenia odpowiednich opóźnień między stosowaniem Δ9-THC a wykonywaniem zadań wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa wymagane jest zatem uwzględnienie wielu czynników. ” – napisali badacze

Jadalne wzloty zaczynają się po dłuższym okresie czasu i trwają dłużej. Różnice między THC wziewnym a THC spożywanym były znaczące. Powszechnie wiadomo, że konsumenci, którzy palą lub wapują produkty z konopi indyjskich, odczują skutki THC i innych kannabinoidów w ciągu kilku minut, podczas gdy odczucie działania zjedzonego lub wypitego w napoju może pojawić się po godzinie lub po dłuższym czasie. Badacze ci odkryli, że palenie lub waporyzacja 20 mg THC skraca czas reakcji kierowcy o około cztery godziny. Jednak spożycie 20 mg THC w postaci jadalnej lub napoju skróciło czas reakcji na osiem godzin, czyli dwukrotnie dłużej. Dane z badania wskazują, że czas reakcji kierowcy z zaburzeniami THC uległ znacznemu, ale nie dramatycznemu skróceniu.

„Nasza analiza wskazuje, że upośledzenie może trwać do 10 godzin, jeśli duże dawki THC są spożywane doustnie. Bardziej typowy czas trwania upośledzenia to jednak cztery godziny, kiedy mniejsze dawki THC są spożywane poprzez palenie lub waporyzację i podejmowane są prostsze zadania.” – D. McCartney z University of Sydney

Upośledzenie przy wykonywaniu ocenianych złożonych zadań, które konsumenci marihuany mogą odczuwać jako uczucie odurzenia, głębokiego relaksu, senności, wesołości lub kreatywności, może trwać do sześciu lub siedmiu godzin przy wyższych dawkach wdychanego THC. Na potrzeby tego badania McCartney i współpracownicy uznali 10 mg THC za umiarkowaną dawkę. Jednak umiarkowana dawka dla regularnego konsumenta, może być dużą dawką dla okazjonalnego.

ile trwa haj

Regularni konsumenci wykazują mniejsze upośledzenie

Jak wielu palaczy konopi wie, regularne stosowanie może spowodować, że ciało i umysł uodpornią się na działanie kannabinoidów spożywanych ze źródeł spoza organizmu, takich jak konopie. Potwierdzili to również naukowcy z University of Sydney.

„Odkryliśmy, że upośledzenie jest znacznie bardziej przewidywalne u okazjonalnych użytkowników konopi niż u regularnych użytkowników konopi. Intensywni użytkownicy wykazują znaczną tolerancję na wpływ marihuany na kierowanie pojazdami i funkcje poznawcze, przy czym zazwyczaj wykazują pewne upośledzenie ”. – dr Thomas Arkell, członek zespołu badawczego

ile trwa haj

Więc następnym razem, kiedy będziesz mieć coś zaplanowanego, wiesz ile trwa haj, by móc w określonym czasie dojść do siebie. Wszystko dzięki naukowcom i ochotnikom, którzy dzielnie przyjmowali marihuanę w imię nauki.


Zobacz również:

Przejarałeś się i jest Ci źle? – sposoby na zbicie fazy po THC

Co jeść żeby się lepiej upalić? Przedstawiamy wpływ jedzenia na działanie marihuany

Czy marihuana ma datę ważności? Co się dzieje z leżącym suszem?

Źródło:

Neuroscience & Biobehavioral Reviews

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.