Inicjatywa Wolnych Konopi zbiera 100.000 podpisów w 2021 roku
Inicjatywa obywatelska Wolnych Konopi, dążąca do przedstawienia ustawy dekryminalizującej posiadanie i uprawę konopi indyjskich, spotkała się z dylematem. W 2020 roku, ze względu na sytuacje pandemiczną zaistniał problem dotyczący zbierania podpisów. Bardzo trudna decyzja zapadła. Za głosem społeczności miłośników konopi zadecydowano o przeniesieniu inicjatywy na rok 2021, mimo już poczynionych długich przygotowań.
Inicjatywa Wolnych Konopi w roku pandemicznym
Przygotowania do zbierania podpisów na inicjatywę obywatelską trwały prawie rok. Po zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy, kilkuset sklepów i punktów usługowych, realia pandemiczne pokrzyżowały plany. Wprowadzenie “dystansowania społecznego” utrudniało zbieranie podpisów i wprowadzało problem moralny. Złożenie podpisu wiązałoby się z narażeniem zdrowia, co rzucałoby niekorzystne światło na całą akcję. Jakub Gajewski, wiceprezes wolnych konopi, z chęci zachowania oddolnego i demokratycznego ducha całej akcji, postanowił o radę zwrócić się do społeczności. Z wyborów w formie ankiety internetowej na portalu facebook, wynikło, że znaczna większość sympatyków konopi, również opowiada się za nienarażaniem zdrowia i przeniesieniem zbiórki podpisów na rok 2021.
Co ma na celu inicjatywa Wolnych Konopi?
Inicjatywa obywatelska Wolnych Konopi ma na celu zebranie 100.000 podpisów, by przedstawić projekt ustawy w Sejmie. Ustawa ma na celu dekryminalizację posiadania 30 g suszu, uprawy 4 krzaków konopi oraz posiadania 200 gramów konopi w miejscu zamieszkania. To sprawiłoby, że każdy obywatel miałby możliwość czerpania z medycznych, jak i rekreacyjnych właściwości tych roślin w dobie chorób cywilizacyjnych. Możliwość przedstawienia takiej ustawy ma możliwość już 15 posłów. Gdyby chodziło wyłącznie o skierowanie projektu do prac w Sejmie, prostszą drogą byłoby złożenie projektu poselskiego. Jednak z chęci wywołania debaty publicznej i zachowania formy całkowicie oddolnego ruchu, zdecydowano się na bardziej społeczną formę. To pozwoli również na zdobycie jeszcze większego rozgłosu dla sprawy, ponieważ nadal wielu obywateli nie zdaje sobie sprawy z problemu, zachowując równocześnie zdemonizowany od wielu dekad przez media obraz konopi. Dzisiaj mamy komfort korzystania z części jej zdrowotnych właściwości w postaci kannabidiolu i kannabigerolu, co również zostało osiągnięte latami starań sympatyków konopi. Produkty zawierające te substancje w postaci suszu, olejków, ekstraktu czy haszyszu, sprawdzone i przebadane dostępne są na stronie BioHemp.pl. Stowarzyszenie Wolne Konopie już od 15 lat walczy o wolność dla konopi organizując zbiórki podpisów, przeprowadzając rozmowy z politykami oraz poszerzając świadomość społeczną na temat tych wspaniałych roślin.
Inicjatywa obywatelska w 2021
W ankiecie internetowej ponad 85%, spośród przeszło pięciu tysięcy głosów miłośników konopi, było za przełożeniem akcji na kolejny rok. Nawet pośród zdecydowanych zwolenników pełnej legalizacji marihuany przeważa opinia, że poruszanie tego tematu w sytuacji pandemicznej byłoby strzałem w stopę.
“Nie chcemy stosować półśrodków (dużo mniej skuteczne “petycje internetowe”) czy przekładać akcji na miesiące jesienno-zimowe (zbieranie podpisów w deszczu i na mrozie nie sprzyja sprawie), więc decyzja jest jednoznaczna i ostateczna: 2021.” – Jakub Gajewski, wiceprezes wolnych konopi.
Obecnie Wolne Konopie zbierają wszystkich chętnych do wsparcia inicjatywy. Jeśli masz możliwość i chcesz wesprzeć wspaniałą inicjatywę wejdź na: wolnekonopie.org.
Legalizacja marihuany? Relacja z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji