Prof. Ireneusz Krzemiński na temat marihuany [WIDEO]

Profesor Ireneusz Krzemiński w jednym z wywiadów opublikowanych na YouTubie przedstawia praktyczne konsekwencje zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jakiej dokonano w Portugalii na przestrzeni ostatnich lat. Tam postanowiono, że drobni użytkownicy miękkich narkotyków do których marihuana się zalicza nie będą karani za posiadanie marihuany na własny użytek. Depenalizacja oczywiście nie obejmuje gangów oraz zorganizowanych grup przestępczych. Jak się okazało już po kilku latach skutki zmiany polityki narkotykowej okazały się bardzo korzystne. Doprowadziły one do spadku korzystania z zarówno miękkich jak i twardych narkotyków. Wpłynęły one również znacząco na rozwinięcie się chęci leczenia się wśród osób uzależnionych oraz do zmniejszenia się zjawisk patologicznych związanych z użytkowaniem i handlem narkotykami.

Można powiedzieć że korzyści które z tego odniosło portugalskie społeczeństwo są ewidentne, a przede wszystkim fakt, że zmniejszyła się w ogóle liczba tych uzależnionych osób od narkotyków. Ten fakt jest tutaj bardzo znaczącym elementem oraz ważnym w dążeniu do zmiany ustawowej w Polsce. – dodał prof. Krzemiński

Prof. nauk humanistycznych Ireneusz Krzemiński ukończył w 1972 studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1972 związany zawodowo z Instytutem Socjologii UW. Od 1996 zajmuje na tej uczelni stanowisko profesora. W latach 1997–1998 był profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W okresie 2001–2002 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem, a następnie prorektora Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia. Wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Autor licznych publikacji dotyczących procesów zachodzących w społeczeństwach demokratycznych i aktywny komentator bieżących procesów politycznych w Polsce. Publikuje w „Przeglądzie Politycznym”. Pisał też w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, a także w magazynie „Nigdy Więcej”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015). Wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jana Strzeleckiego przyznawaną przez polski PEN Club (1993).

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.