Urugwaj po legalizacji medycznej marihuany
W sierpniu 2013 roku urugwajski rząd wprowadził w życie pomysł prezydenta Jose Mujica. Od tego czasu legalne jest hodowanie konopi w domu na własny użytek. Obecnie 1200 palaczy oficjalnie zarejestrowało domową uprawę. Przedsiębiorcy chcący uprawiać marihuanę muszą otrzymać od państwa specjalne pozwolenie. Projekt legalizacji trawki w Urugwaju wprowadził też nowe urzędy do spraw nadzoru jakości produktu, rejestru farmerów i podatków.
Powstało też 500 klubów konopnych, w których jak dotąd zarejestrowało się 6000 osób oraz nadzorowana przez władzę organizacja skupiona na eksporcie marihuany, czyniąc tym samym z Urugwaju pierwsze państwo-dilera pod rządami “najbiedniejszego prezydenta świata”.
Obecnie trwają pewne przepychanki związane z wdrożeniem państwowego projektu wprowadzenia marihuany na rynek. Z dwudziestu firm, które mają się zająć uprawą konopi na tę potrzebę, rząd wytypuje pięć. Zgodnie z planem rządu, marihuana powinna być sprzedawana w aptekach. Opór jednak stawia Towarzystwo Chemików i Farmaceutów, którego członkowie grożą rezygnacją ze swych posad, jeśli państwo nakaże im handlować trawką.
Pozostaje mieć nadzieję, że państwo poradzi sobie z tym zgrzytem. Póki co władza prosi o cierpliwość i twierdzi, że mimo chwilowych komplikacji, nie złamie obietnicy, zgodnie z którą gram legalnej marihuany o zawartości 15% THC, ma kosztować w granicach 1 dolara. Każdy obywatel będzie mógł zakupić 10 gramów trawki miesięcznie.