Jaki Vaporizer pozwoli na skuteczną inhalację medyczną marihuaną?

Ostatnimi czasy w Polsce intensywnie dyskutowano nad legalizacją medycznej marihuany. Wielu z Nas nie wie, jak duży jest odsetek osób leczących się na własną rękę tą zabronioną przez przepisy prawa rośliną. Waporyzacja to najzdrowszy i najskuteczniejszy sposób na aplikację medycznej marihuany. W dalszej części tekstu postaramy się przybliżyć kilka ważnych informacji na temat najskuteczniejszych, dostępnych w Polsce waporyzatorów służących do celów leczniczych.

Stwardnienie rozsiane, choroby nowotworowe, choroba Parkinsona, jaskra, padaczka lekoodporna, ale i również przewlekły ból to tylko niektóre z chorób w przebiegu których lecznicza marihuana przynosi ukojenie. Mimo iż waporyzacja to najlepszy sposób na przyjmowanie medycznej marihuany, to nie każde z urządzeń do odparowania kannabinoidów z suszu będzie właściwe dla pacjentów. Jakie cechy powinien spełniać vaporizer, aby dobrze spełniał swoją funkcję?

Musi on być skonstruowany z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw, powinien posiadać dokładną regulację temperatury oraz jego ogólną cechą powinna być niezawodność.

Przyglądając się urządzeniom dostępnym na polskim rynku, określone wcześniej założenia najlepiej spełniają trzy modele: Volcano Digit, Aromed oraz Mighty Vaporizer.

Volcano Digit

Volcano to również waporyzator stacjonarny. Jest to produkt niemieckiej firmy Storz & Bickel. Na rynku dostępne są dwie wersje tego modelu – Classic oraz Digit. Jednak do celów medycznych polecana jest druga wersja, ponieważ posiada ona regulację temperatury z dokładnością co do jednego stopnia. Na jakiej zasadzie działa ten waporyzator? Jeśli nastąpi napełnienie komory przez susz zostaje przepuszczony strumień gorącego powietrza, wskutek czego powstaje para, która składa się z cząsteczek kannabinoidów. Kolejny etap to wtłaczanie pary pod ciśnieniem do specjalnego balonu, aż do całkowitego jego wypełnienia. Dzięki niezwykle łatwej aplikacji pary – Volcano Digit idealnie nadaje się do celów leczniczych. Wystarczy tylko odczepić napełniony parą balon i rozpocząć branie wdechów. Co jeszcze jest plusem tego modelu? Precyzyjne dawkowanie kannabinoidów za pomocą balona, który umożliwia odmierzenie dokładnie takiej samej ilości pary każdorazowo. Dostosowanie mocy pary odbywa się poprzez zwiększanie lub zmniejszanie temperatury – przyciski służące do tego celu są duże i wyraźne, a więc produkt Volcano z łatwością obsłużą również osoby starsze. Najczęściej polecanym przez lekarzy w USA urządzeniem medycznym jest właśnie Volcano.

Aromed Vaporizer

Model Aromed przystosowany jest głównie do celów medycznych. To typ waporyzatora stacjonarnego, czyli dedykowanego do użytku domowego przy stałym dostępie do gniazdka elektrycznego. Aromed jest całkowicie przyjazny ze względu na składające się na niego bezpieczne dla zdrowia surowce. Jego elementy składowe są nietoksyczne oraz odporne na działanie wysokich temperatur. Co różni Aromed Vaporizer od innych produktów? Na szczególną uwagę zasługuje nietypowa metoda ogrzewania suszu. Pozostałe modele dostępne w Polsce wykorzystują metodę ogrzewania przez gorącą komorę grzewczą lub poprzez powietrze ogrzewane grzałką. Inaczej jest w przypadku waporyzatora Aromed – wykorzystuje on wysokiej mocy żarówkę halogenową, która ogrzewa powietrze. Następnie ogrzewany jest susz tylko, wtedy gdy użytkownik bierze wdech. Taka metoda pozwala urządzeniu zachować wydajność oraz oszczędność zużycia suszu. Natomiast żarówka pozwala usunąć zbędne zanieczyszczenia, jakie może powodować na przykład grzałka, czy też komora grzewcza. Aromed wytwarza parę o bardzo wysokiej jakości, a dla zachowania największego komfortu użytkowania poddawana jest ona dodatkowej filtracji przez wodę. Dzięki dodatkowemu schłodzeniu i nawilżeniu pary wodnej urządzenie zapobiega wysuszeniu gardła oraz podrażnieniu dróg oddechowych. Inhalacja dzięki takiej technologii staje się znacznie przyjemniejsza. Już 6 dużych firm z Europy, które oferują ubezpieczenia zdrowotne na podstawie wielu własnych badań zwraca koszty zakupu sprzętu pacjentom. Ten właśnie fakt świadczy o ogromnej wartości medycznej waporyzatora Aromed.

Mighty Vaporizer

To jedna z przenośnych wersji waporyzatora od producenta Storz & Bickel, którego opisywaliśmy powyżej. Mighty określany jest mianem przenośnej wersji Volcano, a jest tak nie bez przyczyny. Mighty Vaporizer wytwarza parę, którą możemy pod względem jakości porównać do tej pochodzącej z Volcano. Model ten jest również wydajny i także pozwala regulować temperaturę co do jednego stopnia. To przenośne urządzenie zasila wytrzymała bateria. Stanowi to więc idealne rozwiązanie dla osób, które sporo czasu spędzają poza domem. Inhalacja za pomocą Mighty jest możliwa w każdym miejscu, a para dostarczana jest za pomocą składanego ustnika. Korzystanie z tej wersji waporyzatora pozwala na zachowanie pewnej dyskrecji, bo można to porównać do używania e-papierosa – tylko w nieco większym rozmiarze. Precyzyjne odmierzenie odpowiedniej ilości suszu do inhalacji możliwe jest dzięki dołączonej do Mighty Vaporizera kapsułki dozującej. Ze względu na wysoką wydajność, skuteczność oraz bezpieczne dla zdrowia materiały Mighty to jeden z niewielu modeli przenośnych waporyzatorów zalecanych do stosowania w medycynie.

Wymienione wyżej modele znaleźć można w sklepie www.vapefully.com/pl, który specjalizuje się w waporyzatorach wysokiej klasy. Sklep ten jest oficjalnym sprzedawcą tego typu produktów, co umożliwia akceptowanie gwarancji producenta.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.