Skasowano ustawę o medycznej marihuanie!
W dniu 7 lutego 2017r. o godz. 15:00 odbyła się Komisja Zdrowia podsumowująca prace podkomisji na temat “ustawy o medycznej marihuanie”. Podczas burzliwej dyskusji na temat przyszłości medycznej marihuany w Polsce można było wielokrotnie zaobserwować “betonową dyscyplinę partyjną”, za którą kryją się stanowiska i opinie przeciwników medycznej marihuany, podyktowane obcym kapitałem, naciskiem lobbingu farmaceutycznego, partyjnym ugrupowaniom oraz wszechobecną fobią przed marihuaną.
Projekt ustawy o medycznej marihuanie złożony w lutym 2016r. przez posła Piotra Liroya Marca w ostatecznym rozrachunku nie ma nic wspólnego z przyjętymi poprawkami do ustawy, które zostały przegłosowane na dzisiejszej Komisji Zdrowia. Można wnioskować że obecnie przyjęty projekt jest całkowitą odwrotnością tego co zostało zaproponowane na samym początku jego procedowania. Pomimo wieloletniego doświadczenia Polskiego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania, który na ostatniej podkomisji zdrowia jednoznacznie określi swoją gotowość do uruchomienia narodowych upraw medycznej marihuany dzisiejsza Komisja Zdrowia postanowiła odrzucić poprawę do ustawy na temat możliwości uprawiania konopi indyjskich pod ścisłą kontrolą polskiego instytutu naukowego.
Zostało zbagatelizowane stanowisko Narodowego Instytutu Leków, które posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie przetwarzania suszu konopnego do celów medycznych. Podczas podejmowania decyzji zostały również pomięte doświadczenia i opinie pacjentów, naukowców i organizacji pozarządowych na temat skuteczności działania medycznej marihuany. W zamian postanowiono wprowadzić poprawkę, która umożliwi import suszu medycznej marihuany z zagranicy do polskich aptek przez jednego przedsiębiorcę wybranego przez obecnie panujący rząd. Kim będzie ten przedsiębiorca i w jaki sposób zostanie wybrany? Na te pytania nie została udzielona żadna z odpowiedz. Import ma się odbywać w oparciu o rejestracje suszu konopnego jako środka farmaceutycznego na podstawie art. 10 ustawy o Prawie Farmaceutycznym. Sprowadzenie i zakup medycznej marihuany nie będzie refundowany oraz nie zostanie przekazany do Ministerstwa Spraw zagranicznych w celu jego zaopiniowania.
Reasumując projekt ustawy o medycznej marihuanie nie spełnia w żadnym stopniu założeń jego wnioskodawcy. Susz sprowadzany z zagranicy nie będzie dostępny dla pacjentów ze względu na obawę lekarzy przed utratą pracy związaną z wypisywaniem recept i odpowiedzialnością cywilno-prawną. Susz sprowadzany zagranicy będzie drogim produktem i w 100% nie odpowiednim dla poszczególnej grupy chorobowej. W rzeczywistości nic się nie zmieni poza rozkwitem czarnego rynku związanego z uprawą, przetwarzaniem i handlem konopiami.
Video nagranie z Komisji Zdrowia dostępne tutaj >>> LINK <<<