Relacja z II Międzynarodowej Konferencji “Konopie w Teorii i Praktyce”

W dniach 3-4 lutego 2017r. Fundacja “Krok Po Kroku” oraz Koalicja Medycznej Marihuany zorganizowała na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu II Międzynarodową Konferencję “Konopie w teorii i praktyce.

Na konferencji zaprezentowali się naukowcy, prawnicy, lekarze i pacjenci z Izraela, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA i Polski.

W trecie dwóch dni zostały zaprezentowane prelekcje dotyczące:

 1. Reformy polityki narkotykowej w oparciu o doświadczenia: Neil Woodsa, byłego angielskiego policjanta i tajnego agenta, który rozpracowywał brytyjskie gangi narkotykowe, Neil Franklina, dyrektora wykonawczego organizacji działającej na rzecz reformy polityki narkotykowej w USA.
  Panel dotyczący sytuacji prawnej konopi na świecie zakończyła prof. Monika Płatek – prawnik, oraz profesor na Uniwersytecie Warszawskim.
 2. Podwyższania wiedzy na temat konopi wśród polskich lekarzy w oparciu o prelekcje dr Michael Lee – lekarza, specjalisty w zakresie anestezji i zwalczania bólu z Wielkiej Brytanii, dr Silviu Brill – specjalisty medycyny bólu i anestezjologa z Izraela, prof. David Neubauer – neurologa dziecięcego ze Słowenii oraz Sébastien Begueire – założyciela francuskiej firmy Alpha-CAT, która produkuje urządzenia do analizy składu suszu i ekstraktów konopnych.
 3. Produkcji i standaryzacji medycznej marihuany w Holandii przez firmę Bedrocan.
 4. Historii o walce o dostęp do medycznej marihuany na podstawie doświadczeń  Arlene Williams znanej jako Babcia Ganja, która zmagała się z nowotworem piersi, przyjechała do Polski z USA, gdzie działa jako aktywistka ruchu legalizacyjnego.
 5. Biochemii i biotechnologii roślin w badaniach nad konopiami indyjskimi w laboratorium dr Davida Meiri
 6. Neurobiologii oraz substancji enteogennych: prof. Jerzy Vetulani, dr Marek Bachański
 7. Propagowaniu wiedzy na temat medycznej marihuany – Bogdan Jot – autor książek „Marihuana leczy” i „Odkłamywanie marihuany”
 8. Anestezjologii i intensywnej terapii – dr Jerzy Jarosz
 9. Analizie składu chemicznego konopi indyjskich – Marcin Biskupski z Analysis Pocanna

Podczas konferencji nie zabrakło historii pacjentów u których zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego którzy dzięki zastosowaniu oleju RSO wyleczyli się z tego strasznego nowotworu.

Na konferencji jak zwykle zabrakło przedstawicieli rządu, polityków (poza Piotrem Liroyem Marcem), przedstawicieli Towarzystw Onkologicznych poza jednym odważnym lekarzem onkologicznym, który przeprosił za to, że na sali nie pojawili się inni przedstawiciele z jego specjalizacji. Sam, jak dodał, mimo zainteresowania tematyką, nie czuje się w pełni kompetentny, aby udzielać odpowiedzi na pytania pacjentów związane z stosowaniem medycznej marihuany.

Organizatorzy konferencji zapewniają że nie będzie to ostatnie wydarzenie tego typu w Polsce i już teraz zapraszają na kolejną edycję jesienią br.

Krótka video-relacja z konferencji zrealizowana przez portal MedycznaMarihuana.com 

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.