Koniec importu medycznej marihuany z Kanady?

Portugalska firma Holigen zamierza zbudować jeden z największych na świecie zakładów uprawiających konopie indyjskie w portugalskim regionie Alentejo. Firma planuje wytwarzać 500 ton konopi rocznie! Według Holigen ciepły klimat i niskie koszty pracy sprawiają, że Portugalia jest idealnym miejscem do uprawy marihuany.

Europejskie konopie

Holigen twierdzi, że przy pełnym rozwoju firmy, zakład będzie w stanie wyprodukować 635 000 kilogramów rocznie. To zbiór, który umieści Holigen’a wśród największych na świecie producentów konopi indyjskich. Na tą chwilę największymi potentatami w eksporcie medycznej marihuany na europejskie kraje są kanadyjscy producenci, tacy jak np. Aphria, Aurora, Asterion Cannabis, Canopy i Tilray. Tak odległy import wpływa również na wysoką cenę wyjściową, jaką muszą zapłacić europejscy pacjenci.

W sierpniu 2018 r. Holigen nabył w Lizbonie obiekt o powierzchni 5 000 metrów kwadratowych. We wrześniu firma dokonała pierwszej podwyżki kapitału, aby rozpocząć budowę największej farmy konopi w Europie i uprawiać konopie medyczne.

Projekty firmy są w dużej mierze finansowane z 4,4 miliona dolarów wpływów z transakcji Holigena z Flowr. Jest to kanadyjska firma, która wykupiła około 20 procent udziałów w Holigen. Celem Flowr jest wykorzystanie swojego udziału w Holigen na wzmocnienie swojej pozycji na rynkach europejskich i australijskich. Holigen zaś dąży do tego, by stać się wiodącym eksporterem konopi indyjskich z obu lokalizacji.

Jak bronią się kanadyjscy gracze?

Pozycja rynkowa Asterion Cannabis jest w tym momencie zagrożona. Firma walczy o najwyższą pozycję dzięki swojemu australijskiemu zakładowi. Kanadyjska firma buduje ośrodek w Queensland o wartości 7,6 miliona USD, który będzie w stanie wyprodukować rocznie ponad 500 000 kilogramów kwiatów konopi indyjskich. Przedsięwzięcie Asterion znajduje się w pobliżu Toowoomba w południowej części stanu Queensland i obejmuje szklarnię oraz placówkę badawczo-rozwojową. Podobnie jak inne kanadyjskie firmy, Asterion szuka przyszłości na rynku azjatyckim i skorzysta z międzynarodowej trasy handlowej z Australii do Hongkongu aby zwiększyć swoją globalną przewagę rynkową. Asterion specjalizuje się w uprawie organicznej marihuany medycznej, wykorzystującej rolnictwo precyzyjne do produkcji wysokiej jakości genetycznie jednolitych odmian marihuany.

Nie tylko z Portugalii

Kanadyjski Canopy River inwestuje we włoskie Canapar. Jest to również bardzo ważne przedsięwzięcie na skalę europejską. Firma z Kanady, która jest platformą inwestycyjną i operacyjną, zainwestowała ponad 17 milionów dolarów w sycylijski projekt Canapar. Zawiązana spółka pomiędzy firmami ma na celu wyprodukować aż 600 000 kg medycznej marihuany rocznie.

Canapar to wyjątkowe przedsięwzięcie polegające na współpracy z Departamentem Rolnictwa na Uniwersytecie w Katanii. Zakład na chwilę obecną specjalizuje się w produkcji ekologicznych olejów CBD, a susz konopny uzyskuje w głównej mierze poprzez outsourcing z lokalnymi rolnikami na Sycylii.

Wszystko dzięki zmianom w prawie

Oczywiście, wszystkie te projekty nie miałyby miejsca gdyby nie legislacyjna reforma prawa dotycząca wykorzystania konopi indyjskich do celów medycznych. 13 lutego 2019 r. Parlament Europejski wzywał wszystkie kraje członkowskie do zmian w pawie polityki konopnej. Światowa Organizacja Zdrowia wystąpiła z wnioskiem o usunięcie konopi medycznych z listy środków odurzających.  Popyt na medyczną marihuanę w Europie rośnie, a dostępność tego leku jest ograniczona. Uprawy konopi indyjskich w Europie do medycznego zastosowania pozwolą rozwiązać wiele niedogodności pacjentów – nie tylko z jej dostępnością, ale miejmy nadzieje, że cena produktu będzie bardziej przystępna.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.