Maroko – legalizacja uprawy i sprzedaży marihuany do celów medycznych.

W Rabacie, stolicy Maroko, 25 lutego rząd rozpoczął działania, których efektem ma być legalizacja hodowli, eksportu oraz sprzedaży marihuany do celów medycznych i przemysłowych. Jest to inicjatywa, która ma na celu poprawić los biednych rolników z gór Rif. Rząd pragnie otworzyć ich na rozwijający się legalny światowy rynek handlu konopiami.

Legalizacja uprawy i sprzedaży marihuany w Maroko

Wcześniejsze próby legalizacji hodowli konopi w Maroko zawiodły. Jednak obecnie partia rządząca PJD, największa w tym kraju, zmieniła swoje stanowisko wobec tej kwestii po tym jak ONZ opowiedziało się za wyłączeniem rośliny z listy najbardziej kontrolowanych narkotyków. Projekt, nad którym trwają prace, ma w swoim założeniu zwiększyć dochody rolników, szczególnie tych pochodzących z gór Rif, gdzie od kilku lat trwają protesty z powodu ubóstwa. Rząd chce również chronić ich przed przemytnikami, którzy obecnie kontrolują nielegalną branżę. Chcą to uzyskać dzięki przyłączeniu tego regionu do prężnie rozwijającego się międzynarodowego rynku konopnego.

Maroko legalizacja marihuany

Nielegalny proceder

Pomimo nielegalności, plantacje marihuany są tolerowane przez społeczeństwo. Według danych ONZ, to północnoafrykańskie królestwo jest jednym z największych producentów czarnorynkowej marihuany i haszyszu na świecie. Rząd stara się wpływać na ten nielegalny proceder. Według ministerstwa spraw wewnętrznych, w ciągu 12 lat udało się zmniejszyć teren upraw konopi z 134 tysięcy hektarów w 2003 do 47 tysięcy.

Maroko legalizacja marihuany

Zmiana decyzji podparta medycznymi właściwościami marihuany

Maroko było jednym z państw, które opowiedziały się za ściągnięciem marihuany z listy najściślej kontrolowanych narkotyków podczas głosowania ONZ w grudniu. Do zdania przychyliła się Światowa Organizacja Zdrowia, która zwróciła uwagę na korzyści wypływające ze zmniejszenia kontroli nad tą rośliną, owocujące ułatwieniami w dalszych badaniach nad medycznym zastosowaniem marihuany. Jej medyczne zastosowania są dzisiaj potwierdzone wieloma badaniami. Niosą ukojenie i pomoc w leczeniu wielu schorzeń. W terapiach wykorzystuje się marihuanę w postaci suszu, kapsułek, olejków i ekstraktów. Zakup takich produktów jest możliwy m. in. na stronie BioHemp.

W Polsce również rząd patrzy coraz przychylniejszym okiem na konopie. Na odbytym 3 marca posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji podjęto obiecujące kroki, które zbliżają nas do legalizacji.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.