Marihuana i koronawirus. Wpływ epidemii na sytuację w Polsce.

Sprawdźcie jak epidemia COVID-19 wpłynęła na rynek marihuany w naszym kraju. Czy dostępność marihuany i jej cena uległa zmianie w ostatnim czasie? Sondaż ukazuje obecną sytuację w Polsce.

Pisaliśmy ostatnimi czasy o wpływie epidemii koronawirusa na światowy i europejski rynek konsumpcji marihuany. W wielu kwestiach pandemia COVID-19 zaburzyła wskaźniki konsumenckie. Ten artykuł możesz przeczytać tutaj: Marihuana i koronawirus – Wzrost konsumpcji

koronawirus wzrost konsumpcji marihuany

Na tamtą chwilę nie było żadnych danych na temat sytuacji w Polsce, nawet w formie poglądowych analiz. Do niedawna… Na portalu magivanga.com pojawiła się publikacja o przeprowadzonej sondzie w śród czytelników tego portalu. Choć nie należy tego traktować w 100 % wiarygodnie, to jednak taka analiza rzuca pewne światło na krajową sytuację czarnorynkowych konopi w Polsce. Sondaż został przeprowadzony w obrębie 360 uczestników.

Wyniki

Ogólnie, kwarantanna zmieniła więc drastycznie sytuację ponad 30% Polaków, co pokazuje skalę redukcji łańcucha zaopatrzenia w UE!

Cena

Nieco ponad 53% ankietowanych stwierdziło, że cena marihuany w ich miejscu zamieszkania nie uległa zmianie.

Faktycznie, 16,94% przyznaje iż cena marihuany zdecydowanie poszła w górę.

Warto przy tym dodać, że ruchy cen marihuany nie dotyczą w ogóle 5,56% ankietowanych, którzy uprawiają konopie na własne potrzeby.

Warto jednak zauważyć, że aż 9,44% ankietowanych nie jest w stanie powiedzieć, czy cena się zmieniła.

Co równie ciekawe, 12,78% ankietowanych przyznaje, że cena raczej się nie zmieniła, ale pogorszyła się jakość.

Dostępność

koronawirus dostępność marihuany

Nieco poniżej 70% ankietowanych nie zauważyło różnicy z ograniczeniem dostępności lub brakiem dostępności konopi na rynku.

13,89% nie ma obecnie w ogóle dostępu do marihuany z powodu “suszy”, czyli kompletnego braku produktu na rynku.

12,78% uczestników sondażu przyznaje, że obecne produkty są zdecydowanie gorszej jakości.

5,56% zgłosiło, że posiada własne uprawy.

Wnioski

Łatwo zauważyć, ze pandemia odbiła się echem nawet na użytkownikach konopi. Wyraźnie widać, że wśród badanych pojawia się problem z dostępnością lub całkowitym brakiem marihuany.

Są również sygnały, że ziele ma znacząco gorszą jakość oraz o wzroście cen czarnorynkowych konopi. Obecna sytuacja i ograniczona dostępność konopi wpływa na nieuczciwości i manipulacje związane z handem – ceny są zawyżane, a ziele może być zanieczyszczone syntetycznymi dodatkami lub po prostu bardzo słabej jakości.

marihuana uprawa w domu

Przy obecnej sytuacji przypuszcza się, że atrakcyjna stanie marihuana uprawiana na własny użytek. W obliczu ograniczeń związanych z pandemią będą to głównie uprawy indoor.

Mamy nadzieję, że globalna sytuacja nie potrwa zbyt długo, a użytkownicy marihuany znów będą mogli cieszyć się dostępnością dobrej jakości kwiatów konopi po uczciwej cenie.


Źródło:

https://magivanga.com


Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.