AK-47 – wielokrotny zwycięzca konopnych konkursów o błyskawicznym działaniu

Dziś zapowiadany wielokrotny zwycięzca konopnych zmagań – AK-47. Tę znajomo brzmiącą nazwę tłumaczyć można różnorako. Niektórzy twierdzą, że nawiązuje ona do nazwy broni, gdyż odmiana ta błyskawicznie wywołuje psychoaktywne skutki. Inni natomiast jej źródeł doszukują się raczej w “Afghan Kush” – słynnym afgańskim szczepie. AK-47 to, jak już wspomnieliśmy, niestrudzony zdobywca konopnych nagród. Na swoim koncie ma ich już 22, z czego jedną – z 1999 roku, zawdzięcza wyjątkowo wysokiej zawartości THC. Prócz tego AK-47 zdobyła też I miejsce w Highlife Cup 2014 w Amsterdamie, a także w 2015 roku III miejsce w Copa de los Andes w Chile.

Pochodzenie AK-47

AK-47 zaczęto uprawiać około 1994 roku. Odmiana ta może dać początek wielu różnym szczepom, między innymi dzięki temu, że była początkowo krzyżowana z wąskolistnymi konopiami pochodzenia holenderskiego. Jej głównym hodowcą był Simon, który założył Serious Seeds. Bardzo popularnym fenotypem tej odmiany jest Cherry AK, która swą nazwę zawdzięcza specyficznemu owocowemu zapachowi, choć nie przez wszystkich określanemu akurat jako zapach wiśni czy czereśni. Początków tej niezwykłej odmiany szukać należy w szczepach tajsko-brazylijskich oraz afgańskich.

Charakterystyczne cechy AK-47

AK-47 to niezwykła odmiana, głównie dlatego, że może ona wytwarzać zarówno wąskie, jak i szerokie liście. Zapewniło jej to wyjątkową pozycję w konopnym świecie, której przypieczętowaniem było zdobycie pucharu Cannabis Cup w dwóch kategoriach – zarówno dla najlepszej odmiany indica, jak i sativa, choć zaliczana jest przede wszystkim do roślin z grupy sativa. Szczep ten wyróżnia się dużą mocą i wysoką zawartością THC do około 20%. Pozostałe kannabinoidy, takie jak CBD oraz CBN mogą kształtować się na poziomie do 1,5%. AK-47 odznacza się silnym aromatem “skunk”, połączonym z wyraźną nutą gnijących owoców, wyczuwalnych również w smaku, podkreślonym dodatkową charakterystyczną cierpkością.

AK-47 prosta w uprawie

Wiele osób szczególnie chwali dużą łatwość uprawy AK-47, zaliczając ją do odmian najbardziej polecanych początkującym hodowcom. Za niewielką opiekę odwdzięcza się ona bardzo dużymi kwiatami oraz wyjątkowo obfitymi zbiorami. Nie wymaga szczególnych warunków. Może rosnąć na niemalże każdym podłożu, choć w naszym klimacie raczej zaleca się jej uprawę indoor. Jest rośliną średniego wzrostu (około 100 cm) i dość szybko plonuje – dojrzewa około 8-9 tygodni.

Silne działanie

Ten znany szczep wyróżnia się na tle pozostałych głównie swoim niezwykle silnym działaniem. Jest mocno pobudzający oraz euforyczny, ale także wpływa znacząco na kreatywność, daje energię do działania oraz może wzmagać popęd seksualny. Pomimo tych cech, użytkownicy AK-47 mówią również o uczuciu błogostanu i bardzo głębokiego relaksu.

Zastosowania medyczne

AK-47 to odmiana konopi, którą zaleca się podawać w niewielkich ilościach ze względu na swoje silnie psychoaktywne właściwości, jak również znacznie wydłużony czas trwania objawów. Choć nie jest to szczep stosowany jako typowa marihuana medyczna, poleca się go w przypadku różnego rodzaju rozstrojów żołądka, a także w celu pobudzania apetytu. Badania wykazują, że odznacza się też wyraźnym działaniem przeciwbólowym o długotrwałych skutkach. Oprócz tego wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni, działa upajająco i ułatwia zasypianie. Potencjalnie korzystnie działać może także w przypadku depresji, wahań nastrojów, niepokoju oraz stresu.

Z pewnością AK-47 jest odmianą, która w konopnym świecie wywalczyła sobie całkiem zacną pozycję i dlatego warto wiedzieć o niej nieco więcej. Podobnie zresztą jak o innych niezwykłych szczepach, o których opowiemy Wam już w kolejnych miesiącach i których szeroki wachlarz znajdziecie między innymi na stronie Pestkomania.pl

Lista odmian, o których chcemy Wam opowiedzieć rośnie z każdym dniem, ale może sami chcielibyście zaproponować nam kolejną roślinkę. Piszcie w komentarzach, która odmiana wzbudza Waszą największą ciekawość, a my zrobimy co w naszej mocy, by odkryć przed Wami jej tajemnice.

UWAGA! Uprawa, posiadanie oraz udzielanie konopi indyjskich jest w Polsce nadal zakazane. Za tego rodzaju czyny grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi innych niż włókniste oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.