Futbolowi emeryci walczą z bólem – Opioidy vs konopie. Marihuana i kontuzje

Wiodące na świecie badania kliniczne w Perth i Melbourne wykazały, że codzienne dawki marihuany leczniczej mogą przynieść ulgę zawodnikom futbolowym. Ból spowodowany przez liczne kontuzje, jest tak silny, że przez cały dzień polegają na dużych dawkach leków, takich jak morfina. Marihuana może pomóc graczom futbolowym.

Skąd ten pomysł?

W AFL narasta potężny pozew zbiorowy emerytowanych graczy. Agresywny sport i silne uderzenia powodują kontuzje, które sprawiają, że gracze przez całe życie cierpią z powodu okaleczającego, przewlekłego bólu.

marihuana kontuzje

Ryan Gale – były gracz WAFL i VFL

Ryan Gale marihuana kontuzjeDla australijskiego piłkarza Ryana Gale’a poprzednie lata futbolowej chwały zostały zastąpione przez nową, trudną rzeczywistość. Gale żyje z przewlekłym bólem spowodowanym urazami i wymagał wymiany stawu biodrowego w wieku zaledwie 33 lat. W przypadku Gale medyczna marihuana, która była legalna w Australii od 2016 roku, pomaga łagodzić ból i cieszyć się grą w futbol. Teraz Gale i inni byli sportowcy mają nadzieję, że odniosą korzyści z badania, które jest obecnie prowadzone w Szpitalu św. Wincentego w Melbourne i Klinikach Emerald w Perth.

Zelira Therapeutics

Zelira Therapeutics marihuana kontuzjeBadania mające na celu zbadanie, jak mircen, inne składniki na bazie kannabinoidów mogą leczyć przewlekły ból neuropatyczny. Badania są prowadzone przez Zelira Therapeutics, firmę zajmującą się medycznymi konopiami indyjskimi. Badanie na celu wykazanie skuteczności medycznej marihuany u pacjentów, którzy tradycyjnie polegają na opioidach w leczeniu przewlekłego bólu.

Siedmiu pacjentów wzięło udział w pierwszej fazie badania, otrzymując jedną dawkę medycznej marihuany pierwszego dnia i dwie dawki dziennie przez kolejne sześć dni. Każdy z pacjentów, który wcześniej przyjmował co najmniej 60 miligramów morfiny dziennie z powodu przewlekłego bólu.

dawki leku kontuzje w sporcie marihuana

Pacjentom podawano pojedynczą dawkę preparatu z konopi indyjskich pierwszego dnia, a następnie dwie dawki dziennie przez kolejne sześć dni. Każdy z pacjentów wykazał znaczącą poprawę w punktacji interferencji bólu, która mierzy wpływ bólu przewlekłego na codzienne funkcjonowanie.

hopkinsNie tylko stwierdziliśmy, że nasza formuła kannabinoidów jest dla nich bezpieczna i nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych, ale widzieliśmy również obiecujący pozytywny wpływ na ich fizyczne i psychiczne samopoczucie – powiedział dr Richard Hopkins, dyrektor zarządzający Zelira Therapeutics.

Marihuana a kontuzje

marihuana Richard Hopkins, dyrektor zarządzający firmy Zelira Therapeutics, która prowadzi badania nad marihuaną medyczną dla sportowców na emeryturze, twierdzi, że ból i kontuzja sportowa to cicha epidemia, o której nie mówi się zbyt często.

Marihuana vs opioidy

Wczesne wyniki badania Zelira Therapeutics, przeprowadzanego w St Vincent’s Hospital w Melbourne i Emerald Clinics w Perth, wykazały, że marihuana lecznicza może bezpiecznie przynosić ulgę pacjentom w bólu spowodowanym przez kontuzje. Sportowcy w przeciwnym razie byliby uzależnieni od leków opioidowych, takich jak np. morfina.

 Marihuana kontuzje

Dr Hopkins powiedział, że niepożądane skutki uboczne leczenia opartego na opioidach, w tym uzależnienie fizyczne, oznaczają, że należy znaleźć alternatywę.

W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że w 2017 roku około 49 000 osób zmarło z powodu przedawkowania opioidów i dlatego tak ważne jest, abyśmy znaleźli alternatywne leki na przewlekły ból – powiedział Hopkins.


Źródło:

Publikacje naukowe:


Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.