Czym jest Dabbing i w jaki sposób działa dAb?

Jeśli kiedykolwiek spotkaliście się z marihuaną do celów rekreacyjnych lub medycznych to prawdopodobnie słyszeliście już o Dabbingu.

Palenie dAb jest nową metodą konsumpcji kannabinoidów o wysokim stężeniu zawartych w konopiach indyjskich, z których ekstrakowany jest olej lub jak kto woli wosk. Jest to metoda znana na zachodzie od co najmniej dekady, lecz dopiero teraz w związku z rozwinięciem się bardziej zaawansowanych metod ekstrakcji konopi (marihuany) zwiększyła się jej popularność zwłaszcza na zachodzie. Zjawisko przygotowywania i palenia dAb jako zapoczątkowło w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i migruje się na wschód w szybkim tempie. Jeśli zamierzasz odwiedzić w najbliższym czasie zachodnie wybrzeże lub Colorado to z pewnością masz szansę spotkać na swojej drodze wysokiej jakości, czysty i niezwykle mocny dAb.

DAb to skoncentrowane dawki konopi, które są wykonane przez ekstrakcję THC i innych kannabinoidów przy użyciu rozpuszczalnika takiego jak butan lub dwutlenku węgla. W wyniku ekstrakcji uzyskujemy coś w rodzaju wosku o bardzo wysokim stężeniu kannabinoidów zawartych w suszu, z którego został wykonany ekstrakt. DAb to różne formy wysokogatunkowego hashu, zazwyczaj wykonanego za pomocną butanu. Pewien słownik definiuje go jako “BHO (butan, hash, olej) produkt leczniczy marihuany pochodzących z ekstrakcją konopi.

Jak zaobserwował prof. D. Bob Melamede (Profesor biologii na uniwersytecie w Kolorado i prezes/CEO of Cannabis Science Inc, Dr Melamede jest jednym z niewielu na świecie ekspertów w dziedzinie ludzkiego systemu endokanabinoidowego.) „w ten sposób dostajesz wiele ekstra dodatków”. „oprócz olejków, są tam również różnego rodzaju związki które prawdopodobnie mają zbawienne wartości”, „doszły do nas sygnały o wystąpieniu różnic w skutkach, właściwościach łagodzenia bólu i potencjalnie innych ważnych zjawiskach. Tak naprawdę w tym momencie nie wiemy za wiele jednakże wszyscy dobrze wiemy, że ta roślina ma w sobie całkiem magiczny zestaw pierwiastków.”

Dabbing jest to jedna z najszybszych metod przyjmowania wyodrębnionych związków zawartych w konopiach takich jak m.in. CBD, THC itp. Ta metoda palenia stanowi jedną z najefektywniejszych metod wykorzystywanych do celów medycznych. Terpeny lub olejki aromatyczne zawarte w ekstrakcie, które nadają smak konopi można również wyodrębnić poprzez planie dAb o ile tylko proces ekstrakcji zachował je w wosku w należytym stanie.

dab_1

Czy Dabbing niesie za sobą jakieś zagrożenia?

Zaczynając od złych wiadomości. Ekstrakcja konopi indyjskich może być niebezpieczna zwłaszcza jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności do przeprowadzenia tego procesu. Wykorzystany w procesie butan lub dwutlenek węgla niejednokrotnie wysadził w powietrze dom niejednego amatora konopnych ekstrakcji. Nie wchodząc w szczegóły całego procesu ekstrakcji na pierwszy rzut oka wydaje się być ona trudna, jednakże bez większych problemów w Internecie znajdziemy wiele informacji jak się za nią zabrać. Będziemy o tym pisać w kolejnych artykułach naszego serwisu.

Jednym z najbardziej niepokojących faktów dotyczących palenia dAbu jest to, że dzięki dużej mocy kannabinoidów skoncentrowanych w wosku, zwłaszcza THC, bardzo łatwe jest przedawkowanie, co oczywiście nie doprowadzi do śmierci jednakże stanowczo wpłynie na samopoczucie palącego przez najbliższe kilka godzin. Istnieją również obawy związane z odstawieniem dAbu, które mówią nam o prawdopodobnych, nieprzyjemnych skutkach związanych z zaprzestaniem intensywnego  palenia. Mogą być to problemy ze snem, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, społeczna alienacja itp. Jak się mawia co za dużo to nie zdrowo, dlatego do Dabbingu należało by podejść z szacunkiem i odpowiednią rozwagą.

dab_2

Jakie korzyści medyczne oferuje nam Dabbing?

Bez wątpienia jednym z bardziej pozytywnych aspektów jakie daje nam Dabbing jest otrzymanie w szybkim czasie bardzo dużej dawki leku w postaci kannabinoidów zawartych w wosku. Z tej metody korzystają osoby, które naprawdę tego potrzebują. Pacjenci, którzy mają do czynienia np. z ciężkimi i przewlekłymi bólami, nudnościami potwierdzają, że jest to jedna z najlepszych i natychmiastowych metod samopomocy.

Przemysł związany z Dabbingiem rozwija się w zakasującym szybkim czasie. Coraz więcej zachodnich producentów dAbu modernizuje swój sprzęt i metody jego produkcji. Jest to bez wątpienia jedna z dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu konopnego, która ograniczy domowe katastrofy związane z nieudanymi i często wybuchowymi niespodziankami.

W kolejnych artykułach przedstawimy Wam metody palenia dAbu oraz jego przykładowe ekstrakcje.

Odwiedzajcie nas na bieżąco i sprawdzajcie co nowego dla Was przygotowaliśmy!

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.