Konopny Klub Społeczny “Suver Nuver”

W Holandii od pewnego czasu można spotkać się z inicjatywą zakładania Konopnych Klubów Społecznych (w formie organizacji pozarządowych) zrzeszających zarówno pacjentów, jak i hodowców konopi indyjskich, a także producentów olejów z medycznej marihuany. Wśród wyróżnionych inicjatyw należy wymienić Medical Social Club Suver Nuver. Do klubu przynależy obecnie ponad 1 200 członów. Dostarcza ona olej z marihuaną dla ponad 2 500 pacjentów. Cała działalność organizacji jest technicznie niezgodna z prawem holenderskim, jednakże założyciel klubu Rinus Beintema znalazł lukę prawną, która umożliwia jego funkcjonowanie. Klub konopny prowadzony jest przez wolontariuszy. Budynki należące do klubu służą kilku celom. Przeznaczone są głównie na spotkania, podczas których członkowie klubu mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Miejsca te przeznaczone są również do organizacji różnorodnych wykładów, spotkań informacyjnych oraz prezentacji. Część nieruchomości, którymi włada organizacja dostępna jest również dla muzyków, jako miejsca prób lub nagrań.
suver_nuver_5
Skąd pomysł na klub konopny?

W Holandii od 2003 roku funkcjonuje Narodowy Program Leczenia Medyczną Marihuaną. Pomimo jego istnienia i oferowanych usług wielu Holenderskich pacjentów uważa, że ilość odmian posiadanych przez firmę Bedrocan, hodującą dla Holenderskiego rządu konopie indyjskie, jest zbyt mała. Firma Berdocan w swojej ofercie posiada głównie susz z marihuany, który nie spełnia oczekiwań pacjentów chcących uniknąć palenia marihuany. Holenderscy pacjenci szukają zatem innego sposobu na przyjmowanie konopi indyjskich np. w postaci oleju. Ponadto produkty oferowane przez firmę Bedrocan dostępne są tylko w jednym punkcie aptecznym usytuowanym na terenie Holandii.

W tej sytuacji wychodząc na przeciw potrzebom pacjentów pomocne stają się wkraczające na rynek Konopne Kluby Społeczne.

Zaczynając od początku

Kilka lat temu ojciec jednego z kolegów Beintema poprosił go o pomoc w walce z bólem towarzyszącym reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Ojciec kolegi otrzymał od Beintema olej z konopi indyjskich, dzięki któremu mógł obniżyć dawkę przyjmowanych każdego dnia leków aż o połowę. Po tym doświadczeniu Beintem pomimo wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu coffeshopu w Amstardamie postanowił w całości poświęcić się idei Konopnych Klubów Społecznych.

suver_nuver_2
na zdjęciu: Rinus Beintema – założyciel Suver Nuver
Kto przynależy do klubu?

Średnio do klubu przynależą osoby powyżej 50 roku życia. Są to głównie pacjenci, którym zależy na ograniczeniu lub całkowitemu pokonaniu bólu związanego z różnorodnymi chorobami. Część z członków klubu szuka metody umożliwiającej leczenie raka, stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), choroby Leśniowskiego-Crohna i wielu innych chorób autoimmunologicznych. Są wśród nich również pacjenci zmagający się z bezsennością czy migrenami. Wszyscy członkowie leczeni są olejem z marihuany. Suver Nuver rozpoczął badania nad leczniczymi właściwościami konopi indyjskich, w ramach których ma powstać projekt ustawy regulującej prawo w Holandii dotyczące dostępu do medycznej marihuany. Badania wskazują jakie medyczne właściwości posiada olej z konopi. Jak dotąd wyniki są bardzo obiecujące – przynajmniej 50% osób stosujących olej zauważa u siebie korzystne działania.

suver_nuver_4

Olej RSO, a Suver Nuver

Stanowisko Klubu Konopnego Suver Nuver w sprawie produkcji oleju RSO metodą Ricka Simpsona jest jednoznaczne i dość stanowcze.

“Olej RSO to przestarzała i mocno przeceniana metoda. RSO produkuje się przy użyciu toksycznych substancji chemicznych. Jeśli proces wytwarzania nie przebiega prawidłowo, ludzie wraz z olejem spożywają metale ciężkie, co wiąże się ze nieprzyjemnymi konsekwencjami. Szum medialny wokół oleju RSO (niezwykle widoczny obecnie w internecie) został sztucznie wykreowany, aby sprzedawać olej z konopi po ekstremalnie wysokich cenach. Wmawianie bardzo chorym ludziom, że zostaną uleczeni jeśli sięgną po RSO… to zwykłe przestępstwo. Suver Nuver docenia działalnosć samego Ricka Simpsona za to, że dzięki niemu medyczne właściwości oleju w końcu zaczęły być dostrzegane, ale ludzi, którzy w ten sposób zbijają majątek na chorych po prostu nie mogą zaakceptować – mówi Rinus Beintema.”

W Suver Nuver używany jest nowoczesny sprzęt oraz technologia amerykańska do ekstrakcji olejów z konopi. Ekstrakt produkowany jest metodą Closed Loop System, a następnie dzięki próżni oczyszczany ze wszystkich resztek i zanieczyszczeń. Końcowy produkt wytwarzany jest na bazie oleju kokosowego, do którego dodawany jest czysty olej THC.

Dla kogo olej z medycznej marihuany?

Rinus Beintema na podstawie doświadczeń członków klubu konopnego uważa, że olej z konopi indyjskich najlepiej działa przeciwbólowo oraz w stanach zapalnych oragnizmu. Jest również skuteczny w zmniejszaniu skutków ubocznych chemioterapii, pomaga w zaburzeniach odżywiania i snu.

suver_nuver_3

W jaki sposób Polacy mogą skorzystać z pomocy Suver Nuver?

Organizacja stara się pomagać wszystkim, którzy się do niej zgłoszą jednakże ze względu na prawo międzynarodowe nie wysyła olejów za granicę. Każda osoba, która chciałaby skorzystać z możliwości leczenia się olejem z konopi indyjskich może za pomocą strony internetowej umówić się na wizytę i otrzymać swój lek. Należy jednak podkreślić, że wywóz oleju z Holandii do innych krajów pacjenci podejmują na własne ryzyko.

Link do: Medical Social Club Suver Nuver

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.