Zielone światło dla konopi – THC na poziomie 0,3% w całej UE

Posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali za przyjęciem wzrost poziomu THC na polu z 0,2% z powrotem do 0,3%. Głosowano też za ujednoliceniem norm handlowych dla produktów konopnych w Unii Europejskiej. To głosowanie jest wielkim osiągnięciem dla europejskiego sektora konopi przemysłowych.

Stanowisko Parlamentu UE

Parlament Europejski poparł THC na poziomie 0,3% w konopiach przemysłowych podczas kluczowego głosowania nad wspólną polityką rolną (WPR). W zeszłym tygodniu Parlament Europejski głosował nad swoim stanowiskiem negocjacyjnym w odniesieniu do trzech rozporządzeń, które kształtują WPR.

Z jednej strony wzrost poziomu THC pozwolą nowym odmianom znaleźć swój udział rynkowy i hodowlany. Dzięki temu lepiej dostosujemy upraw do klimatu i warunków na różnych terytoriach UE… Z drugiej strony standaryzuje normy w odniesieniu handlowym względem produktów konopnych. Decyzja Parlamentu Europejskiego wpłynie na różnorodność i jakość produktów obejmującą szeroki zakres zastosowań.

Historyczny moment

Nie ma wątpliwości, że takie regulacje prawne pozwolą rozwinąć skrzydła konopnym przedsiębiorstwom, a rolnikom znacznie ułatwi produkcję biomasy konopnej. Jak wynika z notatki prasowej Europejskiego Stowarzyszenia Konopi Przemysłowych (European Industrial Hemp Association – EIHA), w Europie już niebawem możemy się spodziewać ujednolicenia przepisów i ujednolicenia przepisów dotyczących limitów THC w konopiach i produktach konopnych.

EIHA THC 0,3%

EIHA to organizacja, która już od wielu lat walczy o złagodzenie przepisów dotyczących uprawy, przetwórstwa i dystrybucji konopi i produktów uzyskanych w wyniku jej przetworzenia. Zrzeszają największych przedsiębiorców konopnych z całej Europy, a ich misją jest ponowna rewitalizacja konopi, jako produkt stosowany od setek lat, którego nie można klasyfikować jako “novel food”

THC 0,3%To historyczny moment dla naszej branży, dla naszych rolników, dla zielonej przyszłości i dla wszystkich Europejczyków – powiedział prezes EIHA, Daniel Kruse.  Wreszcie UE ma ponownie równe szanse z globalnym sektorem konopi przemysłowych.

Produkty rolne

Parlament zagłosował również za umieszczeniem konopi na liście produktów, które można regulować za pomocą norm handlowych. Ma to na celu poprawę ekonomicznych warunków produkcji oraz wprowadzania produktów do obrotu. Niewątpliwie standaryzacja norm polepszy jakość oferowanych na produktów na rynku europejskim.

Normy handlowe obejmują opisy handlowe, kryteria klasyfikacji, prezentację, etykietowanie, opakowanie, charakterystykę produktu, określone stosowane substancje i metody uprawy już istnieją dla większości produktów konopnych. Istnieją one również w przypadku większości produktów rolnych, w tym wina, owoców, warzyw i olei, dlatego dodanie konopi do tej listy jest logiczne i sprawiedliwe.

Nowe regulacje prawne, choć to tylko kropla w morzu oczekiwań, staną się na pewno motorem napędowym gospodarki w sektorze przemysłu konopnego. Są też nadzieją dla rolników, którzy chętniej będą zajmować się uprawą konopi.


Źródło:

Informacja prasowa EIHA


Przeczytaj także:

Parlament Europejski wzywa do medycznego stosowania konopi indyjskich


Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.