Wybieramy vaporizer – jaki model będzie najlepszy?

Jeśli myślisz nad zamianą palenia marihuany na jej waporyzację i nie wiesz, jaki vaporizer do suszu sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej, to bardzo dobrze trafiłeś! Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Po przeczytaniu tego artykułu wybór waporyzatora będzie znacznie prostszy!

Choć dobrej jakości vaporizer do suszu może być sporym wydatkiem to urządzenia takie mogą służyć przez wiele lat, zaś dzięki ich ogromnej wydajności i związanej z nią oszczędnością suszu tego typu zakup zwraca się zazwyczaj najdalej w kilka miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, że mając w perspektywie wydanie sporej sumy na upragniony vaporizer zdecydowanie warto jest poświęcić trochę czasu na wybór modelu maksymalnie dopasowanego do naszych potrzeb. Na co zwrócić uwagę?

Jakość vaporizera jest kluczowa

Jak zostało wspomniane powyżej, dobrej jakości vaporizer będzie urządzeniem na tyle wydajnym, że dzięki mniejszemu zużyciu suszu i związanym z tym oszczędnościom jego zakup zwróci się najdalej w ciągu kilku miesięcy. Aby jednak tak się stało, urządzenie musi cechować się odpowiednią jakością. „Naiwnością jest zakładanie, że plastikowy vaporizer za 100-200 zł, jak np. Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe, sprawdzi się dobrze. Nie tylko nie dostarczy on oczekiwanych wrażeń, ale też nie będzie oszczędny. Może za to być potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia z racji na skrajnie niską jakość materiałów użytych do produkcji – urządzenia, których koszt produkcji oscyluje wokół kilku dolarów wykonane są z najtańszych tworzyw, które pod wpływem temperatury mogą wydzielać toksyczne opary a nawet topić się. Konsekwencje zdrowotne korzystania z takich urządzeń mogą być opłakane.” – komentuje w rozmowie z naszym portalem Ryszard Fazowski z firmy VapeFully, ekspert z zakresu waporyzacji. Warto więc odłożyć nieco więcej i kupić urządzenie z wyższej półki. „Jeśli jednak nasz budżet jest mocno ograniczony, wówczas doskonałym wyborem będzie jeden z butanowych vaporizerów marki DynaVap, np. VapCap M Vaporizer – jest on równie tani co najtańsze modele elektroniczne, jednak w odróżnieniu od nich jest bezpieczny dla zdrowia, oszczędny i dostarcza bez porównania lepszych doznań.” – dodaje ekspert.

Jaki model wybrać? Kilka porad praktycznych

Nawet jeśli nasz wybór ograniczymy do bezpiecznych dla zdrowia waporyzatorów wysokiej jakości to nadal będziemy mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych modeli. Który model będzie więc najlepszy dla naszych potrzeb? Najwięcej zależy tu od preferowanego stylu inhalacji – warto zastanowić się, w jaki sposób używaliśmy naszych ziół przy okazji bardziej tradycyjnych form konsumpcji, czyli palenia.

Jeśli zawsze woleliśmy skręty, czyli dłuższe sesje składające się z wielu zaciągnięć pod rząd, wówczas nasze oczekiwania najlepiej spełni tzw. vaporizer sesyjny. W tego typu urządzeniach dla najlepszej wydajności cała zawartość komory musi zostać wykorzystana w trakcie jednej sesji (inhalacji). Większość przenośnych vaporizerów to modele sesyjne, ogrzewające susz kondukcyjnie (ściankami komory grzewczej) lub hybrydowo (poprzez połączenie kondukcji oraz konwekcji, czyli ogrzewania gorącym powietrzem). Wybierając model sesyjny mamy więc duże pole do manewru, również jeśli chodzi o cenę urządzenia – najtańszy bezpieczny dla zdrowia model sesyjny kosztuje niecałe 300 zł (X-MAX V2 Pro), sporo jest urządzeń ze średniej półki cenowej, jak np. Boundless CFX czy PAX 2 Vaporizer, poszukując zaś najwyższej dostępnej jakości możemy wybrać któryś z modeli sesyjnych z najwyższej półki, jak np. Mighty Vaporizer czy DaVinci IQ Vaporizer.

Jeśli jednak zawsze bliżej było nam do krótkich i intensywnych sesji, jak np. przy używaniu fifki czy bonga, wówczas zdecydowanie bardziej zadowoleni możemy być z tzw. vaporizera on-demand. Ta grupa urządzeń cechuje się błyskawicznym nagrzewaniem i stygnięciem oraz możliwością przerwania inhalacji w dowolnym momencie bez żadnych strat, co w praktyce oznacza możliwość zaciągnięcia się kilka razy i odłożenia urządzenia w celu dokończenia inhalacji później. Tego typu urządzenia są zazwyczaj o wiele bardziej oszczędne jeśli chodzi o zużycie suszu, najczęściej jednak są przeznaczone do inhalacji jednoosobowych. W przypadku modeli typu on-demand również wybierać możemy spośród urządzeń bardzo zróżnicowanych pod kątem ceny – od najtańszych a świetnie działających VapCap’ów (najtańsze wersje kosztują w okolicach 200 zł), poprzez należące do środkowego przedziału vaporizery Sticky Brick, na kosztujących ponad 1000 zł modelach z najwyższej półki (Grasshopper, Firefly, Firefly 2) skończywszy.

Nadal nie wiesz, jaki model wybrać? Poradź się eksperta!

Wybór pomiędzy waporyzatorem sesyjnym a on-demand determinuje najwięcej jeśli chodzi o to, jak będą wyglądały nasze inhalacje. Niezależnie od tego, na który z tych dwóch typów urządzeń się zdecydujemy, wyboru będziemy mogli dokonać spośród szeregu modeli o zróżnicowanych cechach i cenach. Jeśli nadal nie masz pewności, który model będzie najlepszy dla Ciebie, wówczas warto odwiedzić sklep z vaporizerami VapeFully – oferuje on bezpłatne porady z zakresu wyboru urządzenia, których udzielą nam wykwalifikowani eksperci od tych urządzeń. Warto więc z takich porad skorzystać, tym bardziej że są darmowe i niezobowiązujące.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.