Waporyzator do celów medycznych – który model dobrze sprawdzi się na prezent?

Jeśli w swoim najbliższym otoczeniu mamy osobę cierpiącą na chorobę, w której pomocna mogłaby być medyczna marihuana to zdecydowanie warto spróbować tej alternatywnej metody terapii. Spośród wszystkich dostępnych metod to waporyzacja jest najlepszą drogą przyswajania zawartych w medycznej marihuanie kannabinoidów. Z naszego artykułu dowiesz się, które modele waporyzatorów sprawdzą się najlepiej w przypadku tego typu zastosowań.

Medyczna marihuana może być pomocna w łagodzeniu objawów wielu chorób i dolegliwości – terapia kannabinoidami może znaleźć zastosowanie u osób w trakcie chemioterapii (łagodzi nudności i wymioty), cierpiących na padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, AIDS, jaskrę oraz przewlekły ból. Lista ta jest rzecz jasna o wiele dłuższa.

Przyjmowanie medycznej marihuany poprzez jej palenie mija się jednak z celem – wysoka temperatura towarzysząca spalaniu powoduje zniszczenie nawet do 80% zawartych w suszu kannabinoidów, czyli związków odpowiedzialnych za działanie medycznej marihuany. Palenie jest więc de facto marnowaniem cennych kannabinoidów. Ponadto, wdychanie dymu jest szkodliwe dla zdrowia – nawet bez domieszki tytoniu dym z marihuany zawiera blisko 400 różnych toksyn.

Waporyzacja jest metodą zdecydowanie lepszą również od przyjmowania kannabinoidów drogą pokarmową – w tym przypadku trudno o precyzyjne dawkowanie, dodatkowo zaś jest to metoda dająca niewielką kontrolę nad efektami jakie uzyskamy – czasami mogą one być zbyt słabe, kiedy indziej wręcz odwrotnie – odczucia mogą być zbyt mocne i nieprzyjemne dla pacjenta.

Waporyzacja jest wolna od wszystkich powyższych ograniczeń – podczas waporyzacji zamiast dymu wdychana jest para, która nie jest szkodliwa dla układu oddechowego. Kannabinoidy nie są niszczone, w związku z czym dobrej jakości waporyzator pozwoli na przyswojenie nawet do 80% tych związków zawartych w suszu. Mamy też kontrolę nad efektami, jakie przyniesie waporyzacja – osoba korzystająca z waporyzatora może zaciągnąć się kilka razy i sprawdzić efekty. W razie potrzeby inhalacja może być kontynuowana aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów (np. ustąpienia bólu) lub przerwana gdy te rezultaty zostaną osiągnięte. Nie jest zresztą przypadkiem, że to właśnie waporyzacja jest rekomendowaną przez lekarzy metodą przyjmowania medycznej marihuany w krajach, w których jest ona legalna.

Aby zacząć korzystać z zalet waporyzacji należy zakupić vaporizer. Tego typu urządzenie pozwoli na podgrzanie suszu i odparowanie z niego dobroczynnych kannabinoidów. Jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Waporyzator do celów medycznych – najważniejsze cechy

W Polskich sklepach znaleźć możemy setki modeli waporyzatorów. Nie każdy jednak dobrze sprawdzi się do zastosowań medycznych. Na jakie cechy urządzenia zwrócić uwagę? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta z zakresu waporyzacji, Ryszarda Fazowskiego z firmy VapeFully.

„Najważniejszą sprawą jest jakość urządzenia i materiałów, z których zostało ono wykonane. Najtańsze plastikowe vaporizery, jak Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe, nie tylko nie będą skuteczne w wydobywaniu kannabinoidów z suszu, ale wręcz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jest tak, ponieważ są to urządzenia zbudowane z najtańszych dostępnych tworzyw o skrajnie niskiej jakości. Nie są to materiały odporne na działanie wysokich temperatur, w związku z czym w trakcie użytkowania mogą emitować szkodliwe opary, np. roztopionego plastiku. Przede wszystkim więc celować należy w vaporizery najwyższej dostępnej jakości, jak np. DaVinci IQ Vaporizer.” – komentuje ekspert.

Kolejną ważną cechą vaporizera do inhalacji medyczną marihuaną jest pełna regulacja temperatury – ważne, aby urządzenie umożliwiało ustawienie temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza. „To ważne, ponieważ różne kannabinoidy parują w różnych temperaturach. Regulując temperaturę będziemy więc wpływać na efekty jakie przyniesie inhalacja, tym samym dopasowując parametry pary do potrzeb chorego.” – dodaje Ryszard Fazowski.

Do zastosowań medycznych zdecydowanie najlepiej nadadzą się vaporizery z najwyższej półki – przede wszystkim będą one skuteczniej dostarczać kannabinoidów niż tańsze modele. Ponadto, para będzie lepszej jakości i będzie w odpowiedni sposób schłodzona, dzięki czemu nie będzie ona wywoływać podrażnień. Istotne jest również to, gdzie pacjent będzie korzystał z urządzenia – jeśli miałoby to mieć miejsce tylko i wyłącznie w domu to warto rozważyć vaporizer stacjonarny. Tego typu waporyzatory są zasilane sieciowo, w związku z czym nie posiadają one baterii i nie wymagają jej ładowania. Niektóre stacjonarne modele oferują też inhalację za pośrednictwem specjalnego balonu, który napełniany jest parą – to bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli jednak użytkownik jest mobilny i spędza jakąś część dnia poza domem, wówczas lepszym wyborem może być vaporizer przenośny, zasilany baterią.

Najlepsze modele do zastosowań medycznych

Jeśli chodzi o vaporizery stacjonarne to warte uwagi są Volcano Vaporizer oraz Aromed Vaporizer. Volcano Vaporizer to jeden z modeli napełniających parą specjalny odczepiany balon, z którego następnie para jest wdychana. To bez dwóch zdań najprostszy sposób inhalacji – wystarczy robić zwyczajne wdechy, tyle że przez ustnik balonu. Poradzi sobie z tym każdy, nie jest konieczna nauka żadnej specyficznej techniki inhalacji. Dużą zaletą jest też to, że odczepiony balon pełen pary może zostać wygodnie dostarczony do łóżka chorego – dzięki temu inhalacja nie wymaga wstawania z łóżka.

Z kolei Aromed Vaporizer to urządzenie od początku zaprojektowane z myślą o zastosowaniu medycznym. Źródłem ciepła potrzebnego do ogrzania suszu jest w przypadku tego vaporizera specjalna lampa halogenowa – takie rozwiązanie zapewnia wyjątkowo czysty smak pary. Para jest następnie filtrowana przez wodę zanim trafi do ust użytkownika – umożliwia to schłodzenie oraz nawilżenie pary, co znacznie zwiększa komfort inhalacji. Jedyną wadą tego modelu jest to, że wymaga on dość długich wdechów, w związku czym inhalacja nie jest równie wygodna co w przypadku inhalacji przy pomocy balonu. Aromed wymaga też od użytkownika podejścia do urządzenia by móc z niego skorzystać.

Jeśli zaś chodzi o modele przenośne, to wart uwagi jest z całą pewnością Mighty Vaporizer. Producentem tego urządzenia jest niemiecka firma Storz & Bickel – producent omawianego powyżej Volcano Vaporizer. Mighty to waporyzator przenośny, który dostarcza pary najwyższej możliwej jakości i doskonale radzi sobie z wydobywaniem kannabinoidów z suszu. W Kanadzie jest to jedyny przenośny model rekomendowany przez lekarzy w przypadku użytkowania medycznego. Mighty jest wyjątkowo prosty w obsłudze, dodatkowo zaś zarówno wyświetlacz jak i przyciski są duże i czytelne, dzięki czemu nawet osoby z nieco gorszym wzrokiem poradzą sobie z jego obsługą. Sama inhalacja również jest wyjątkowo prosta – należy po prostu wykonywać dość długie, równomierne wdechy przez ustnik. Ogromnym atutem jest też bardzo pojemna bateria – przy codziennym użytkowaniu trzeba będzie ją ładować jedynie raz na kilka dni. Mighty Vaporizer, dzięki zasilaniu baterią, jest niezależny od gniazdek elektrycznych i można go ze sobą zabrać dosłownie wszędzie, co jest wielką zaletą dla pacjentów, którzy istotną część dnia spędzają poza domem.

Waporyzacja – najlepsza metoda przyswajania kannabinoidów

Waporyzacja jest zdecydowanie najlepszą drogą przyjmowania medycznej marihuany. Opisane powyżej modele waporyzatorów idealnie sprawdzą się w przypadku medycznego użytkowania i zapewnią możliwość przyjmowania kannabinoidów bez szkodzenia swojemu zdrowiu.

Myśląc nad zakupem vaporizera mającego służyć do zastosowań medycznych warto zdać się na sklep z vaporizerami VapeFully – można w nim skorzystać z bezpłatnych porad w zakresie wyboru urządzenia, ponadto jest to sklep specjalizujący się m.in. w urządzeniach do użytku medycznego.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.