Vaporizer sesyjny a vaporizer on-demand

Waporyzatory możnasklasyfikować według wielu kryteriów. Podstawowym  z nich jest podział ze względu na styl inhalacji,jaki jest oferowany przez dany waporyzator, czyli podział na waporyzatory sesyjne i on-demand. Czym cechują się te urządzenia i który typ lepiej spełni nasze oczekiwania?

Waporyzator sesyjny – specjalista od komfortu

Waporyzator sesyjny charakteryzuje się tym, że podczas jednej inhalacji należy wykorzystać całą zawartość komory – przerywanie sesji oraz dzielenie jej na kilka krótszych nie jest wskazane. W większości przypadków, waporyzatory sesyjne działają na zasadzie kondukcji, czyli ogrzewają susz ściankami komory grzewczej, jak np. DaVinci IQ Vaporizer lub są hybrydowe – łączą ogrzewanie kondukcyjne z konwekcyjnym, jak w przypadku Mighty Vaporizer. Wspomniane przerywanie sesji będzie pogarszało efektywność waporyzacji, ponieważ po wyłączeniu waporyzatora komora grzewcza, która jest nagrzana, musi się schłodzić. W tym czasie na susz nadal działa wysoka temperatura, co prowadzi do uwolnienia części substancji aktywnych  z ziół. Sytuacja będzie wyglądać tak samo, gdy po pewnym czasie zdecydujemy się wrócić do inhalacji – przy ponownym włączeniu waporyzatora w celu wykonania sesji, komora zacznie się po raz drugi nagrzewać do ustalonej temperatury i w tym czasie część substancji czynnych będzie marnowana. Wydajność waporyzatorów kondukcyjnych jest również nieco mniejsza, ponieważ tego typu urządzenia najczęściej ogrzewają susz przez cały czas trwania sesji – również pomiędzy kolejnymi zaciągnięciami parą. Z drugiej strony,waporyzatory sesyjne są odpowiednie do inhalacji w większej grupie osób. Ponadto, przeważająca część z tych modeli nie wymaga mieszania w komorze podczas wykonywania inhalacji, co znacznie ułatwia waporyzację poza domem. Korzystanie z urządzeń tego typu może być porównywane z tradycyjnym paleniem skręta – gdy zaczniemy go palić to najlepiej wykorzystać go od początku do końca, a pewna część materiału zostanie samoczynnie zużyta pomiędzy zaciągnięciami.

Waporyzatoron-demand – wydajność w pojedynkę

Vaporizeryon-demand to najczęściej modele całkowicie konwekcyjne, czyli ogrzewające susz strumieniem gorącego powietrza. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły –  modele w 100% kondukcyjne, będące waporyzatoramion-demand. Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim MFLB, waporyzatory produkcji DynaVap oraz Vapman.

Oszczędność materiału w przypadku waporyzatorówon-demand jest związana z natychmiastowym nagrzewaniem się oraz stygnięciem – przerwanie inhalacji i dokończenie jej w innym momencie nie wpłynie na jej wydajność. Ponadto, zioła podczas waporyzacji są ogrzewane jedynie w czasie wykonywania wdechu, co stawia waporyzatoryon-demand wyżej od waporyzatorów sesyjnych pod względem wydajności inhalacji. Każdy z tych rodzajów waporyzacji ma jednak swoje wady i zalety. „Waporyzatoryon-demand są przeznaczone głównie do jednoosobowego użytku oraz i najczęściej wymagają mieszania w komorze co kilka wdechów. Poza tym, ze względu na konwekcyjny charakter ogrzewania suszu – urządzenia wykorzystują więcej energii, więc rozładowanie baterii następuje szybciej. Problem ten nie występuje jednak w waporyzatorach butanowych, które nie posiadają baterii, a jako źródło ciepła wykorzystują spalanie butanu.” – komentuje Ryszard Fazowski,ekspert z firmy VapeFully.  Sposób waporyzacji za pomocą urządzeń on-demand przypomina palenie  z fifki, fajki czy bonga, czyli opiera się na braniu kilku szybkich buchów.

Sesyjny + on-demand = ?

Oprócz waporyzatorów sesyjnych i on-demand możemy znaleźć również takie, które oferują styl ogrzewania łączący oba przedstawione. Do tego rodzaju waporyzatorów można zaliczyć np. Flowermate SwiftPro Vaporizer. „Modele te niektórzy uznają za sesyjne konwekcje, choć ja nie do końca się z tym zgadzam. Przerwanie inhalacji jest możliwe w dowolnym momencie bez pogorszenia wydajności, więc nie ma tu mowy o charakterze sesyjnym. Z kolei nagrzewanie się tych urządzeń jest zbyt długie (trwa około 30 sekund), aby można było je zaliczyć do modeli on-demand. Ponadto, choć grzałka pracuje cały czas, zioła są ogrzewane tylko w trakcie wykonywania wdechu” – wyjaśnia ekspert z VapeFully.com/pl.

Który model wybrać?

Przedstawione powyżej rodzaje waporyzatorów mają pewne zalety i wady. Wybór odpowiedniego waporyzatora warto uzależnić od naszych nawyków i preferencji, aby model który kupimy najlepiej sprostał naszym wymaganiom. Jeśli cenisz sobie dłuższe inhalacje – idealnym wyborem będzie waporyzator sesyjny, zaś jeśli preferujesz szybkie i intensywne buszki, będziesz bardziej usatysfakcjonowany z wyboru waporyzatoraon-demand. W przypadku problemów z doborem idealnego sprzętu, warto odwiedzić sklep z waporyzatorami VapeFully, który oferuje tylko najwyższej jakości urządzenia oraz profesjonalne doradztwo w zakresie ich wyboru.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.