Uprawa konopi na własny użytek w końcu legalna we Włoszech

Włoski Sąd Najwyższy orzekł – uprawa niewielkich ilości marihuany do użytku prywatnego nie jest przestępstwem – kończąc tym samym wieloletni spór prawny i dodając Włochy do krótkiej listy krajów, które zezwalają na uprawę konopi rekreacyjnych.

Decyzja sądu

Według Independent, orzeczenie zostało zatwierdzone 19 grudnia, ale zostało ogłoszone dopiero po świętach Bożego Narodzenia. Wywołało to oburzenie konserwatywnych partii politycznych oraz poparcie zwolenników konopi indyjskich i przychylnych ugrupowań.

legalizacja-Włochy-1

We Włoszech stosowanie marihuany leczniczej i przemysłowej zostało zalegalizowane trzy lata temu, ale uprawa roślin pozostawała do tej pory nielegalna. Orzeczenie Sądu Najwyższego przypisuje się niedawnej sprawie, w której mężczyzna był ścigany z powodu uprawy dwóch roślin konopi indyjskich.

To bardzo ważna decyzja, ponieważ uchroni przed więzieniem tych, którzy zdecydują się uprawiać marihuanę na własny użytek – powiedział Leonardo Fiorentini, przedstawiciel grupy rzecznictwa Forum Droghe, działającej na rzecz polityki narkotykowej.

W 2013 roku Sąd w Torre Annunziata, małym miasteczku w południowych Włoszech, skazał mężczyznę, zidentyfikowanego w aktach sądowych jedynie jako CG, na rok więzienia i grzywnę w wysokości 3000 euro za uprawę dwóch roślin marihuany w domu. Odwołał się od tej decyzji, najpierw do wyższego sądu w Neapolu, a ostatecznie do włoskiego Corte Suprema di Cassazione – sądu najwyższego.

legalizacja-Włochy-2

Skąd te zmiany?

Włoski Sąd Najwyższy jest podzielony na wiele sekcji dla różnych dziedzin prawa i doszli oni do różnych wniosków na temat uprawy marihuany na małą skalę.

Zamieszanie wynikało częściowo z braku porozumienia co do tego, jak zastosować szerszy zakaz uprawy na użytek prywatny oraz jak zastosować poprawkę z 2016 roku, która pozwoliła ludziom hodować i sprzedawać „lekką marihuanę” o niskim poziomie THC, składnika psychoaktywnego.

W rezultacie Pietro Faraguna, profesor prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie w Trieście, powiedział, że sądy włoskie – w tym sam Sąd Najwyższy – miały trudności z wprowadzeniem prawa w życie.

Biorąc pod uwagę sprzeczne orzeczenia, w sierpniu sąd zwrócił się o wydanie orzeczenia wydanego przez jego najwyższą władzę, Sezioni Unite. Treść orzeczenia brzmi następująco: podstawowe techniki upraw i niewielka ilość wyprodukowana w gospodarstwach domowych na małą skalę sprawiają, że uprawy takie nie ma znaczenia dla nielegalnego handlu narkotykami, do którego prawo karne miałoby się odnieść.

Co dalej?

W kwestii orzeczenia sądu wiele aspektów pozostaje do sprecyzowania, jak chociażby określienie ile to jest nieznaczna ilość na własny użytek. Nieformalnie mówi się, że dwie, trzy rośliny powinny pozostać chronione prawem. Szczegółowe informacje na temat upraw na prywatny użytek zostaną ogłoszone w przeciągu kilku następnych tygodni.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.