Jak uniknąć kaszlu podczas waporyzacji?

Podczas palenia marihuany bardzo częstym zjawiskiem jest kaszel, który wynika z drażniącego działania dymu. Chociaż w przypadku waporyzacji nie wdychamy dymu, to mimo wszystko podczas inhalacji waporyzatorem niekiedy zdarza nam się kaszleć. Z jakiego powodu dopada nas kaszel i jak go uniknąć? Przygotowaliśmy dla Was zbiór praktycznych porad, które pomogą uporać się z kaszlem podczas waporyzacji.

Palenie marihuany najczęściej wiąże się z kaszlem, którego powodem jest wdychanie dymu – ma on wysoką temperaturę i zawiera szereg substancji drażniących nasze drogi oddechowe. Ponadto, na skutek palenia w naszych płucach osiadają zanieczyszczenia, które nasz organizm stara się wydalić, czego objawem są poranne ataki kaszlu zaraz po wstaniu z łóżka. Ten drugi typ kaszlu w przypadku waporyzacji nie występuje, ponieważ para nie powoduje osadzania się jakichkolwiek zanieczyszczeń w naszych płucach. Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak, że w trakcie samej waporyzacji zdarza im się kaszleć i odczuwać drapanie w gardle. Nie jest jednak tak, że kaszel w trakcie waporyzacji jest nieunikniony – można go skutecznie wyeliminować. Poniżej lista sposobów, które pomogą Wam go uniknąć.

Przed waporyzacją: mała rozgrzewka

“Przed rozpoczęciem inhalacji wskazane jest zrobienie naszym płucom małej „rozgrzewki”. W tym celu należy (siedząc w pozycji wyprostowanej lub stojąc) wziąć wdech powolny i tak głęboki, jak tylko damy radę” radzi Ryszard Fazowki z www.VapeFully.com/pl. Zależy nam na tym, aby wypełnić płuca powietrzem do maksimum ich objętości. Następnie powoli wypuszczamy powietrze nosem. Taką czynność można powtórzyć kilkukrotnie.

Odpowiednie nawodnienie

Choć para produkowana przez waporyzator jest wolna od toksyn i substancji drażniących, to jest ona bardzo sucha. W związku z tym, inhalacja waporyzatorem może przesuszać gardło oraz górne drogi oddechowe, co może być jedną z przyczyn  kaszlu. Z tego powodu szczególnie istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które najprościej można zapewnić sobie po prostu pijąc duże ilości wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie. Picie zbyt małych ilości wody sprawia, że nasz organizm jest odwodniony, czego skutkiem jest nadmierne przesuszenie błon śluzowych w gardle oraz drogach oddechowych. Kiedy więc dodatkowo wysuszymy je ciepłą parą z waporyzatora, wówczas łatwo o podrażnienie i kaszel. Picie dużych ilości wody zmniejszy więc prawdopodobieństwo kaszlu. Dodatkowo, aby zapobiegać przesuszeniu gardła ważne jest też picie wody w trakcie samej inhalacji – najlepiej po prostu mieć ze sobą szklankę wody, który będziemy popijać po kolejnych wdechach pary. Zapobiegnie to przesuszeniu gardła, które też może być przyczyną kaszlu. A więc: po pierwsze pij dużo wody!

Mniej pary, więcej powietrza

Innym częstym błędem prowadzącym do kaszlu podczas waporyzacji jest wypełnianie parą całej objętości płuc. Rozwiązaniem zdecydowanie lepszym jeśli chodzi o komfort inhalacji jest wypełnianie płuc parą jedynie do połowy ich objętości, następnie zaś dopełnianie ich wdechem samego powietrza. W ten sposób obniżymy temperaturę pary w płucach i rozrzedzimy ją, dzięki czemu będzie łagodniejsza. Dodatkowy wdech powietrza pozwala też na przemieszczenie do płuc pary, która pozostała w gardle, tchawicy oraz oskrzelach, co dodatkowo zminimalizuje szanse na podrażnienie tych obszarów.

Odpowiednia temperatura waporyzacji

Początkujący użytkownicy często popełniają błąd polegający na używaniu najwyższych temperatur, jakie oferuje ich waporyzator. To błąd – po pierwsze prowadzi to do szybszego wykorzystania suszu, po drugie zaś niektóre modele waporyzatorów pracując na najwyższych temperaturach mogą produkować parę nieco zbyt ciepłą i przez to podrażniającą nasz układ oddechowy. Rozwiązaniem jest w tym przypadku obniżenie temperatury, w jakiej zachodzić będzie waporyzacja. „Temperatura 200 stopni Celsjusza w przypadku zdecydowanej większości waporyzatorów zapewni optymalne wydobycie kannabinoidów z suszu, jednocześnie powstała w ten sposób para będzie zdecydowanie mniej drażniąca od tej powstałej w temperaturze 220 stopni. W związku z tym maleje również prawdopodobieństwo wystąpienia kaszlu.” – komentuje w rozmowie z nami Ryszard Fazowski, ekspert z dziedziny waporyzacji z VapeFully. Obniżenie temperatury i utrzymywanie jej na poziomie nieprzekraczającym 200 stopni również pomoże zapobiec kaszlowi. „Korzystając z wysokiej klasy waporyzatora, np. Mighty Vaporizer lub Volcano Vaporizer, w pełni satysfakcjonujące efekty uzyskamy nawet przy temperaturze 190 stopni Celsjusza. Nie ma więc sensu podkręcać jej bardziej.” – dodaje ekspert.

Volcano Vaporizer
Filtracja wodna

Jeśli naszego vaporizera używamy głównie w domu, wówczas zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się filtracji wodnej, czyli filtrowaniu pary przez wodę. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że filtracja wodna pozwala na istotne schłodzenie pary, co znacznie zwiększa komfort inhalacji. Dodatkowo, podczas filtracji para zostaje też nawilżona, dzięki czemu zdecydowanie mniej przesusza ona gardło oraz drogi oddechowe. W konsekwencji, ryzyko podrażnień i związanego z nimi kaszlu spada niemalże do zera, nawet jeśli korzystać będziemy z najwyższych temperatur oferowanych przez nasz waporyzator. Filtracja wodna może zachodzić w małym bubblerze, czyli nakładce filtrującej montowanej bezpośrednio na vaporizerze. Inną możliwością jest dokupienie specjalnego adapera, dzięki której nasz vaporizer przenośny połączymy z posiadaną przez nas fajką wodną. Szeroki wybór bubblerów, fajek wodnych przystosowanych do waporyzacji orz adapterów służących do podłączenia vaporizera oferuje np. sklep z waporyzatorami VapeFully. Jeśli i tak waporyzujemy głównie w domu, wówczas zdecydowanie warto zainwestować w jedno z tego typu rozwiązań.

Koniec kaszlu!

Mamy ogromną nadzieję, że nasze porady pomogą Wam uniknąć kaszlu podczas waporyzacji, dzięki czemu Wasze sesje z waporyzatorem będą jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Prawidłowo użytkowane waporyzatory nie podrażniają dróg oddechowych. Przestrzeganie powyższych zasad pomoże Wam całkowicie wyeliminować kaszel i cieszyć się z dobrodziejstw jakie oferuje nam waporyzacja.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.