Palenie i waporyzacja medycznej marihuany

Podczas inhalacji kannabinoidy oraz terpeny są natychmiastowo absorbowane przez płuca, a następnie transportowane po całym organizmie. Pierwsze ich efekty ujawniają się w przeciągu kilku minut i stopniowo zanikają przez 3 do 4 godzin. Droga inhalacyjna może być zatem najbardziej odpowiednia dla pacjentów, którzy zmagają się z objawami występującymi nagle i którym szybko trzeba zaradzić, tak jak niektóre rodzaje bólu, spastyczność związana z SM czy padaczka albo nudności i wymioty. Dość łatwo jest też kontrolować dawkę przyjmowaną wziewnie: kiedy efekt okazuje się niewystarczający po upływie kilkunastu minut, możesz po prostu zaciągnąć się jeszcze raz, aż do osiągnięcia pożądanego efektu lub odczucia skutków ubocznych. Marihuana może być przyjmowana wziewnie na dwa główne sposoby: poprzez palenie lub waporyzację.

Palenie

Palenie jest zdecydowanie najpowszechniej stosowaną metodą zażywania marihuany na całym świecie, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z tytoniem. Palenie umożliwia użytkownikowi bezpośrednie zażywanie wybranej przez niego odmiany, pociągając za sobą minimalny wysiłek czy koszty. Jednak wdychanie toksycznych składników podczas palenia marihuany może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ma to związek z uwalniającymi się produktami ubocznymi spalania jak smoła, amoniak czy tlenek węgla. W wielu krajach stygmatyzacja palenia marihuany stanowi główną przeszkodę w jej legalizacji jako leku ziołowego przez organy zdrowia publicznego. Z tych wszystkich powodów palenie nie należy do zalecanych metod zażywania marihuany w celach leczniczych.

palenie_waporyzacja_2

Waporyzacja

Waporyzacja marihuany jest techniką polegającą na podgrzewaniu marihuany do wysokich temperatur, ale bez spalania użytego materiału. W ten sposób kannabinoidy i terpeny uwalnianie w formie pary mogą być wdychane bezpośrednio. Waporyzacja oferuje wszystkie zalety drogi inhalacyjnej (szybki efekt, odpowiednie dawkowanie), ale umożliwia uniknięcie ryzyka związanego z paleniem. Chociaż na rynku obecnych jest wiele różnych rodzajów waporyzatorów, tylko kilka z nich było poddanych testom jakościowym. Waporyzator medyczny Volcano® (Rycina 3-2) jest obecnie jedynym, który zyskał status urządzenia do użytku medycznego (w Kanadzie i w Niemczech), udowadniając, iż jest odpowiednim i efektywnym aparatem do przyjmowania kannabinoidów. MiniVap® jest innym waporyzatorem obecnie poddawanym testom. Ponieważ materiał roślinny nie jest spalany podczas waporyzacji, można korzystać z całości potencjału działania marihuany, gdyż żaden ze składników aktywnych nie ulega utracie.

przyjmowanie_dawkowanie_3

źródło: bedrocan.nl

W kolejnych wpisach będziemy publikować na bieżąco kolejne rozdziały publikacji pt. “Wprowadzenie do medycznej marihuany”. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na FB na którym będziemy informować Państwa o kolejnych publikowanych materiałach.

Przedruk za zgodą autora: dr Arno Hazekamp, Bedrocan BV, www.bedrocan.com


O autorze:
Dr Arno Hazekamp (1976) jest uznanym na świecie naukowcem zajmującym się marihuaną oraz Dyrektorem ds. Badań i Edukacji w Bedrocan BV – oficjalnego hodowcy medycznej marihuany w Holandii. Po zdobyciu tytułu licencjata z biologii molekularnej otrzymał tytuł magistra nauk biofarmaceutycznych na Uniwersytecie w Leiden. Jego praca doktorska skupiała się na medycznych zastosowaniach konopi, jak i na praktycznych przeszkodach, które uniemożliwiają tym roślinom stanie się częścią medycyny w jej współczesnym ujęciu. Od 2002r. dr Arno Hazekamp zajmuje się holenderskim Narodowym Programem Leczenia Medyczną Marihuaną jako specjalista w zakresie kontroli jakości, sposobów administracji oraz analizy chemicznej. Jest również członkiem zarządu IACM (Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Leków Kannabinoidowych), aktywnym wykładowcą na międzynarodowych wydarzeniach oraz propagatorem medycznej marihuany. Jego misją jest stworzenie mostu pomiędzy potrzebami pacjentów a wymaganiami nowoczesnej medycyny za pomocą prowadzenia badań oraz działań edukacyjnych.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.