Migrena – rola kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w łagodzeniu bólu

Medycyna nadal boryka się ze swoimi podejściami do wielu powszechnych zespołów bólowych, które nie mają obiektywnych objawów i pozostają odporne na leczenie. Najważniejszy z nich to migrena oraz jak sugerują naukowcy, bóle głowy wynikające z niedoboru endokannabinoidów.

Kliniczny niedobór endozwiązków

Kliniczny niedobór endokannabinoidów może charakteryzować się zwiększoną patologią fizjologiczną. Fakt jest taki, że ​​wszyscy ludzie mają podstawowy układendokannabinoidowy. W praktyce jest on odzwierciedleniem poziomów ludzkich endokannabinoidów: głównie AEA – anandamid (arachidonyloetanoloamid) i 2-AG – 2-arachidonoiloglicerol. Ich produkcja, metabolizm oraz ich poziom w organizmie człowieka i stan receptorów kannabinoidowych ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie większości układów i organów.


Migrena jest często skutkiem niedoboru naszych wewnętrznych kannabinoidów


Zdarzenia w pewnych warunkach, wrodzonych lub nabytych (choroby, infekcje, tryb życia), sprawiają ton endokannabinoidowy staje się niewystarczający, przez co indukują się zespoły patofizjologiczne.

Taką hipotezę pierwszy zaproponowano w zespole badawczym w 2001 r. Później, teoria ta opierała się na pokrywaniu się genetycznym chorób towarzyszących oraz wzorcach symptomatologii, w których pośredniczy układ endokannabinoidowy. Diagnozę tą potwierdzał fakt, że leczenie egzogennymi kannabinoidami z konopi  często zapewniało korzyści objawowe.

Przewlekły ból i konopie

Raport medyczny naukowców ze Stanów Zjednoczonych na temat leczenia bólu dał dosyć twarde dowody. W wielu przypadkach zespołu przewlekłego bólu pacjenci zastępują przypisywane na receptę leki konopiami indyjskimi różnych szczepów. Badanie obejmowało 2023 osoby z 21 przypadkami chorobowymi. Zespoły bólowe stanowiły 42,4% przypadków chorobowych.  Z całej grupy pacjentów 24,9% z nich (n=505) leczyło ból konopiami indyjskimi. 88% grupy ” konopnej” (n=445) cierpiało na migrenowe bóle głowy.

migrena

Wnioski: Z raportów wynika, że konopie są najczęściej stosowane w leczeniu bólu. Większość pacjentów preferuje szczepy hybrydowe, czyli krzyżówki genetyczne szczepów cannabis sativa L. i cannabis indica LRaport medyczny daje jasne dowody na to, że pacjenci stosujący konopie w leczeniu bólu zaprzestają przyjmowania silnych środków przeciwbólowych (41,2-59,5% pacjentów). W zależności od zespołów bólowych 40,5%-71,2% pacjentów rezygnowało z przyjmowania opiatów. 43,4% stanowią migrenowcy, który przyjmowali opioidy i odstawili je podczas terapii konopnej. Kannabinoidy działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego 21% zrezygnowało z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 8,1% z tryptan, 7,7% z leków przeciwdrgawkowych, 7% z leków na zwiotczenie mięśni, oraz 0,7% odrzuciło sporysz.

migrena leki NLPZ

Terpeny i flawonoidy

Naukowcy badając wpływ kannabinoidów na różne zespoły bólowe doszli do zaskakujących odkryć. Okazuje się, że w zależności od odmiany konopi, terapia leczenia bólu jest mniej lub bardziej skuteczna. Od czego to zależy? Wpływ mają na to inne, pomniejsze związki, dlatego rola terpenów i flawonoidów jest niezwykle istotna dla skutecznego celowania w objawy chorobowe.

Jedna z medycznych publikacji donosi o najskuteczniejszym działaniu na migrenowe bóle głowy szczepów bogatych w β-kariofilen oraz β-mircen. Są to znane przeciwbólowe i przeciwzapalne związki roślinne, dlatego ich obecność w konopiach wzmacnia efekt synergii. Rola pomniejszych związków jest niezwykle istotna, dlatego produkty z konopi powinny być pełnymi, naturalnymi ekstraktami z kwiatów konopi. Z pewnością należy unikać izolatów, czyli produktów sporządzonych z wcześniej odseparowanych, pojedynczych związków.

migrena naturalne CBD

Badania oraz opinie osób stosujących konopie/produkty z konopi przekonują. Przekonują, że migrena może być skutecznie pokonana dzięki regulacji układu endokannabinoidowego za pomocą kannabinoidów konopnych oraz związków pomocniczych z tej rośliny.


Tutaj znajduje się wywiad z polską kobietą, która skutecznie pożegnała migrenę i dolegliwości współistniejące przy pomocy olejków CBD:


Bibliografia:


Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.