Marihuana – jaka jest najlepsza droga jej przyjmowania?

Marihuanę można spożywać na wiele sposobów, każdy palacz ma do wyboru wiele możliwych metod: palenie na różne sposoby, waporyzację czy drogę pokarmową, czyli wypieki i nalewki na bazie marihuany. 

Wszystkie te metody zebraliśmy w jednym miejscu i poniżej prezentujemy Wam ich przegląd. Waporyzacja wydaje się być zdecydowanie najlepszą spośród wszystkich dostępnych metod spożywania marihuany. W niniejszym artykule przybliżamy dlaczego, a także jakie są przewagi waporyzacji nad innymi metodami spożywania zielonego suszu.  

Zacznijmy od tego, czym jest waporyzacja. “Termin ten oznacza zwyczajne parowanie, jednak w kontekście marihuany oznacza on podgrzanie suszu do temperatury, w której kannabinoidy będą parować, jednak temperatura będzie utrzymywana na odpowiednio niskim poziomie, dzięki czemu nie dojdzie do zapłonu suszu” tłumaczy ekspert Ryszard Fazowski z firmy VapeFully. W ten sposób będziemy w stanie wdychać parę nasyconą leczniczymi kannabinoidami, jednak wolną od znajdujących się w zwykłym dymie substancji smolistych czy toksyn, takich jak benzen czy tlenek węgla. Waporyzacja jest możliwa kiedy marihuana zostanie ogrzana do temperatury wyższej niż temperatura, w której kannabinoidy zaczynają wrzeć i parować, czyli 157°C w przypadku THC oraz 160-180°C w przypadku CBD. Jeśli jednak nie chcemy, aby susz się zapalił, temperatura nie może przekroczyć 230°C. Z kolei nieprzekraczanie 205°C zagwarantuje, że para będzie całkowicie wolna od niepożądanych związków – najlepiej więc trzymać się temperatur poniżej tego poziomu.

Żeby móc odparować kannabinoidy z marihuany w sposób pozwalający na kontrolę temperatury, potrzebny jest odpowiedniej jakości waporyzator. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest ogrzanie suszu do określonej temperatury, dzięki czemu produkowana jest para zawierająca kannabinoidy. Jakość waporyzatora jest niezwykle ważna z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, że waporyzator niskiej jakości po prostu nie wydobędzie w sposób skuteczny kannabinoidów zawartych w marihuanie. Drugim powodem, o wiele ważniejszym ze zdrowotnego punktu widzenia, jest fakt, że najtańsze modele waporyzatorów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Powodem takiego stanu rzeczy jest skrajnie niska jakość materiałów używanych do produkcji urządzeń z najniższej półki cenowej – materiały te często nie są odporne na działanie wysokich temperatur towarzyszących waporyzacji, przez co mogą pod ich wpływem wydzielać szkodliwe opary. “Z kolei waporyzator wysokiej jakości pozwoli na precyzyjne dawkowanie kannabinoidów i wdychanie ich w trakcie trwającej kilka minut inhalacji, zaś szkody zdrowotne towarzyszące paleniu marihuany zostają zredukowane praktycznie do zera” – dopowiada Ryszard Fazowski z www.vapefully.com/pl/. To właśnie z tego powodu waporyzacja jest polecana przez lekarzy pacjentom medycznej marihuany jako najlepsza metoda jej konsumpcji. Przyjrzyjmy się teraz innym metodom przyjmowania kannabinodów oraz porównajmy te metody do waporyzacji.

Dlaczego waporyzacja marihuany jest lepsza od jej palenia?

Praktycznie pod każdym względem palenie marihuany jest gorsze od jej waporyzowania. Pierwszą kwestią są względy zdrowotne. Waporyzacja pozwala na odcięcie dopływu do naszego organizmu szeregu toksyn wydzielających się podczas palenia. Również nasz układ oddechowy nie jest wystawiony na szwank, co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób chorych, po marihuanę sięgających w celach leczniczych. Dzięki temu medyczna marihuana przynosząca pacjentowi ulgę w jego dolegliwościach nie powoduje dodatkowych szkód zdrowotnych, co w przypadku jej palenia, nawet bez dodatku tytoniu, byłoby niemożliwe do uniknięcia. Reasumując, przestawienie się z palenia na waporyzację pozwala zredukować do minimum negatywny wpływ marihuany na zdrowie człowieka.

Każdy z kannabinoidów ma inną temperaturę waporyzacji, więc jeśli dysponujemy waporyzatorem oferującym precyzyjną regulację temperatury to będziemy w stanie waporyzować konkretne kannabinoidy – jest to tzw. selektywne odparowywanie. To wielka korzyść, ponieważ pozwala to na decydowanie o tym, jakie efekty da waporyzacja. Dla przykładu, wybierając niskie temperatury waporyzacji będziemy mogli uzyskać pożądany efekt medyczny, np. przeciwbólowy, jednocześnie nie dostarczając sobie silnych efektów psychoaktywnych – w przypadku palenia nie jest to możliwe. Jeśli z kolei jesteśmy rekreacyjnymi użytkownikami marihuany, wówczas stosując temperatury waporyzacji z wyższego przedziału (powyżej 200°C) osiągniemy silniejsze działanie psychoaktywne niż w przypadku wypalenia analogicznej ilości suszu. Waporyzacja pozwala więc na decydowanie o działaniu marihuany – zmieniając temperaturę waporyzacji uzyskamy całkowicie różne efekty.

Kolejną sprawą jest wydajność waporyzacji –  korzystając z waporyzatora będziemy w stanie wykorzystać i przyswoić znacznie większą ilość kannabinoidów niż podczas palenia. Sprawia to, że chcąc osiągnąć takie same efekty, w przypadku waporyzacji będziemy do tego potrzebowali znacznie mniejszej ilości suszu niż w przypadku palenia. To ważne szczególnie dla medycznych użytkowników marihuany, potrzebujących stałego dostępu do suszu – jak wiadomo, medyczna marihuana do najtańszych nie należy.

Palenie jest zdecydowanie mniej dyskretną metodą konsumpcji marihuany niż jej waporyzacja. Para z waporyzatora ma bez porównania słabszy zapach niż dym, który przez dłuższy czas unosi się w powietrzu, dodatkowo narażając inne osoby na jego wdychanie. Dodatkowo, vaporizery przenośne najczęściej są małych gabarytów i przypominają e-papierosy, co pozwala na bardzo dyskretne korzystanie z nich również poza domem.

Dlaczego waporyzacja jest lepsza od przyjmowania marihuany w pokarmach?

Jeszcze inną metodą przyjmowania marihuany jest tzw. droga pokarmowa, czyli spożywanie produktów lub napojów wzbogaconych o kannabinoidy. Choć jest to metoda zdrowsza od palenia, to jednocześnie jest to rozwiązanie zdecydowanie ustępujące waporyzacji. Pierwszym z powodów takiego stanu rzeczy jest po prostu wygoda – nie musimy tracić czasu i energii na przygotowywanie wypieków czy naparów na bazie marihuany. Wystarczy zmielić susz i wsypać go do waporyzatora, dzięki czemu inhalacje są możliwe w o wiele krótszym czasie – wystarczy poczekać aż waporyzator osiągnie ustawioną temperaturę, co w zależności od modelu trwa od kilku sekund do kilku minut. Przygotowanie wypieków czy napojów zawierających kannabinoidy jest więc z tego punktu widzenia o wiele bardziej czasochłonne i mniej wygodne.

Kolejną przewagą waporyzacji nad droga pokarmową jest szybkość i czas działania – ma to ogromne znaczenie szczególnie dla użytkowników korzystających z marihuany medycznie i potrzebujących szybkiej ulgi w dolegliwościach, na które pomaga im susz. Produkty spożywcze zawierające kannabinoidy działają najwcześniej po godzinie, niejednokrotnie zaś trwa to jeszcze dłużej. Waporyzacja pozwala osiągnąć oczekiwane efekty w zaledwie kilka minut.

Nie mniej istotną sprawą jest możliwość precyzyjnego dawkowania THCw przypadku drogi pokarmowej jest to bardzo trudne jeśli nie mieszkamy w państwie, w którym produkty spożywcze na bazie suszu są legalne i o zawartości kannabinoidów możemy dowiedzieć się z etykiety. Wypieki samodzielnie przygotowywane w domu zawsze będą wielką niewiadomą jeśli chodzi o ich moc.  W połączeniu z dość długim czasem, po jakim tego typu produkty zaczynają działać, częste są przypadki, w których użytkownik podejrzewa, iż przyjął zbyt małą dawkę i np. zjada kolejne ciastko. Gdy w końcu wszystkie przyjęte kannabinoidy zaczną działać, efekty często są zbyt mocne lub wręcz mało przyjemne – może to być przykładowo silny niepokój czy uczucie dezorientacji. W przypadku waporyzacji problem ten nie występuje – można kilkukrotnie się zaciągnąć, sprawdzić efekty i w zależności od nich kontynuować waporyzowanie lub zakończyć inhalację.

Najlepsza metoda przyjmowania marihuany?

Powyższe rozważania zdecydowanie wskazują na waporyzację jako najlepszą możliwą drogę konsumpcji marihuany. Nie tylko pozwala ona na wyeliminowanie szkód zdrowotnych charakterystycznych dla palenia, ale jest też o wiele przyjemniejsza i bardziej wydajna. Waporyzacja eliminuje też wszystkie uciążliwe aspekty przyjmowania kannabinoidów drogą pokarmową, takie jak długi czas potrzebny do poczucia efektów czy problemy z dawkowaniem. Jedyne co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z waporyzacją, to wysokiej jakości waporyzator, który szybko i łatwo można zakupić on-line, dobrym przykładem bezpiecznego i pewnego zakupu jest sklep z waporyzatorami VapeFully.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.