Luksemburg – legalizacja konopi do celów rekreacyjnych
Luksemburg – konferencja prasowa w listopadzie 2018r. Nowy koalicyjny rząd Luksemburga zaskoczył wszystkich ogłaszając swoje plany legalizacji marihuany na użytek rekreacyjny. Niezwykła była decyzja rządu dla osób zwracających uwagę na politykę tego kraju w stosunku do powszechnego dostępu konopi indyjskich. Ostatecznie poprzedni rząd (który w większości przeszedł do następnej koalicji) zalegalizował marihuanę medyczną w czerwcu 2018 roku. Praktycznie równocześnie rządzący wystąpili z wnioskiem o nowelizację ustawy dla użytku konopi indyjskich do celów rekreacyjnych.
Wniosek o legalizację marihuany dla wszystkich
Podczas konferencji prasowej końcem 2018r. trzy partie koalicyjne – Partia Demokratyczna, Luksemburska Socjalistyczna Partia Robotnicza i Partia Zielonych – opowiedzieli się, że konopie indyjskie zostaną powszechnie zalegalizowane. Było to mniej więcej w tym czasie, kiedy złożono nowelizację ustawy o medycznej marihuanie – w maju 2018 r. Złożono petycję, która zalegalizowała konopie indyjskie zgodnie z modelem holenderskim, a brzmi ona następująco:
Tytuł petycji: Legalizacja marihuany za pomocą coffeshop’ow:
Konopie indyjskie powinny zostać zalegalizowane za pośrednictwem kawiarni, jeśli spełnione są następujące warunki:
- sprzedaż i konsumpcja nie może przekroczyć 5 gramów na osobę,
- zapas kawiarni nie może być wyższy jak 500 gramów,
- kategoryczny zakaz sprzedaży dla nieletnich,
- nie dozwolone jest prowadzenie coffeeshop’ów w promieniu 500 metrów od szkół,
- sprzedaż innych narkotyków pozostaje nielegalna.
Założenia polityczne
Jaka była główna motywacja luksemburskiego rządu dla podjęcia takich decyzji? Odciąży to siły policyjne w obrębie ścigania za przestępstwa związane z używaniem marihuany. Według badań opinii publicznej, która miała główny wpływ na decyzję prawodawców – 56% społeczeństwa opowiada się za dekryminalizacją i powszechnym dostępem do konopi indyjskich w celach rekreacyjnych.
Kolejnym powodem jest dodatkowe źródło dochodu skarbu państwa. Co więcej, stworzy to nowe miejsca pracy dla osób, które na tą chwilę są związane z szarą strefą i czarnym rynkiem. Generalnie chodzi o politykę tolerowania sprzedaży i konsumpcji konopi w celu ograniczenia przestępstw związanych z narkotykami w Luksemburgu. Petycja zamieszczona na internetowej stronie Izby Deputowanych wykazała ogromne zainteresowanie i w niespełna 24 godziny przekroczyła próg 4500 podpisów, po czym została ona rozpatrzona w parlamencie. Luksemburg jest drugim co do wielkości centrum funduszy inwestycyjnych na świecie po Stanach Zjednoczonych. Na ten moment to najważniejszy rynek w kapitale w Unii Europejskiej i wiodącym prywatnym centrum bankowym w strefie euro. Sektor finansowy UE ma największy wkład w gospodarkę luksemburską.
Medyczna vs. rekreacyjna
Luksemburg jest ogromnym potentatem jeśli chodzi o inwestycje na rynku konopnym. Rząd wykazuje dużą przychylność, tak do medycznej marihuany, jak i do powszechnego jej używania w celach rekreacyjnych. I poważnie do tego podchodzą. Niedawno ogłoszono, że ponad 150 lekarzy pierwszego kontaktu zostanie skierowanych na obowiązkowe szkolenia na temat medycznego wykorzystania marihuany. Rząd Luksemburga prowadzi rozmowy z Kanadą o tym, w jaki sposób można by sprzedawać konopie indyjskie i jak zmienić prawo w tym zakresie. Plotki mówią, że Luksemburg legalizuje konopie indyjskie, aby wspomóc ekspansję kanadyjskich firm w Europie. Kanadyjskie firmy mogłyby eksportować nie tylko medyczną marihuanę, ale również rekreacyjne konopie indyjskie po zmianach legislacyjnych w polityce konopnej kraju.
Konsorcjum kanadyjskich konopi bacznie obserwuje działania rządu Luksemburga. Ten niewielki kraj, podobnie jak Holandia, jest dużym potencjałem w świetle inwestycji jakie oferuje Kanada na rynku europejskim. Politycy Luksemburga również widzą obopólne korzyści wynikające ze współpracy. Dzięki swobodzie w prawie dotyczącym konopi indyjskich nie tylko skarby państwa, ale w głównej mierze społeczeństwo może dużo na tym zyskać – a na pewno nie stracić!