Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie – rząd poszedł na kompromis

Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie postępuje. Wraz z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 kwietnia na Ukrainie zostały zalegalizowane preparaty medyczne na bazie konopi. Wykluczenie z listy środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów Dronabinolu, Nabinolu (syntetycznego kannabinoidu) i Nabiximolsu (standaryzowanego wyciągu z konopi) jest kompromisem Ukraińskiego rządu w tej kwestii. 

Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 kwietnia możemy przeczytać:

„Obrót substancjami psychotropowymi Dronabinol, Nabinol (syntetyczny kannabinoid) i Nabiximols (standaryzowany wyciąg z konopi) jest dozwolony tylko w postaci preparatów leczniczych lub substancji przeznaczonych do produkcji i wytwarzania takich preparatów leczniczych”

Jest to kompromis jakim rozwiązano kwestię legalizacji medycznej marihuany do celów medycznych na Ukrainie. Posłowie frakcji Gołos zarejestrowali w Radzie Najwyższej projekt ustawy o legalizacji marihuany leczniczej już pod koniec grudnia 2020 roku. Czy będą dalesze zmiany w tej kwestii? Przewodniczący parlamentu Dmitrij Razumkow twierdzi, że ukraińskie społeczeństwo nie jest gotowe na legalizację miękkich narkotyków, nawet do użytku medycznego. Z kolei minister zdrowia Maxim Stiepanow pozytywnie odnosi się do legalizacji marihuany do celów medycznych:

„Tak, ale pod pewnymi warunkami. Chcę mieć pewność, że (konopie indyjskie – przyp. Red.) będą zalegalizowane, dokładnie kontrolowane dla celów medycznych i będziemy mieć skuteczny mechanizm kontrolowania ich sprzedaży.” – powiedział Maxim Stiepanow

W marcu 2021 roku Ministerstwo Zdrowia wydało wyjaśnienie do projektu uchwały „W sprawie zmian w wykazie środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów”. Jako kandydat na prezydenta, obecny prezydent Wołodymir Zełenski, również opowiadał się za legalizacją marihuany do celów medycznych. Strona RBC-Ukraina napisała, że około 80% elektów z frakcji Sługa Narodu (partii prezydenta Wołodymira Zełenskiego) popiera ideę legalizacji marihuany medycznej. Rada Najwyższa uważa, że ​​legalizacja marihuany na Ukrainie może nastąpić w 2021 roku. Ponieważ, aby zalegalizować pełną uprawę konopi (w tym momencie tylko pod włókna i nasiona) potrzebne są zmiany w prawie.  Kwietniowe rozporządzenie jest pierwszym krokiem na długiej drodze do legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie. Może w końcu pod naporem potrzeb medycznych obywateli oraz potrzeb ekonomicznych rolników, związanych z pełnym otwarciem się Ukrainy na rynek konopny, Ukraiński rząd zdecyduje się na dalsze kroki w kierunku legalizacji.


Inicjatywa Wolnych Konopi zbiera 100.000 podpisów w 2021 roku

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.