Leczenie przewlekłego bólu medyczną marihuaną

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa ból. Tysiące ludzi w Polsce cierpi na przewlekły ból różnego pochodzenia. Legalizacja medycznej marihuany otworzyła drzwi w kierunku naturalnego i skutecznego leczenia bólu. Przyjmowanie zawartych w suszu kannabinoidów może zakończyć cierpienie chorych, przywracając im radość z życia. Nasz artykuł przybliży Ci, jakie działanie na przewlekły ból mają kannabinoidy oraz w jaki sposób je przyjmować, aby w pełni wykorzystać  ich potencjał.

Przewlekły, chroniczny ból jest nie tylko objawem – cechy kliniczne powodują, że można go uznać za samodzielną chorobę. O tym, co jest bólem przewlekłym (chorobą), a co ostrym (objawem), decyduje głównie czas trwania bólu. Ból,aby zostać uznany za przewlekły, musi utrzymywać się dłużej niż 3 miesiące i towarzyszyć choremu nieustannie, jedynie zmieniając swoje nasilenie. Ból przewlekły jest najczęściej spowodowany chorobą nowotworową, AIDS, chorobami reumatycznymi, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, ale także doznanymi urazami czy zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Ból może być przyczyną takich dolegliwości, jak ograniczenie aktywności życiowej, obniżenie poziomu życia, a nawet depresja. Przewlekły ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że osoba chora jest zmęczona oraz rozdrażniona ciągłym odczuwaniem cierpienia. Kariera zawodowa i relacje z bliskimi są całkowicie zaniedbane – ból ogarnia wszystkie sfery ich życia. Osoba, która zmaga się z przewlekłym bólem doświadcza nie tylko bólu fizycznego, ale także psychicznego.

Kannabinoidy i ich działanie przeciwbólowe

Najczęstszym sposobem leczenia bólu przewlekłego są silne leki przeciwbólowe, które zazwyczaj prowadzą do uzależnień oraz wyniszczenia organizmu. Niejednokrotnie są to leki opioidowe, czyli pochodne morfiny i heroiny. W Stanach Zjednoczonych, gdzie takie leki są powszechnie przepisywane przez lekarzy, obserwuje się obecnie ogromną falę uzależnień od opiatów. Nie wszystkie stany borykają się jednak z tym problemem w równym stopniu. Tam, gdzie medyczna marihuana jest legalna, pacjenci często zastępują te uzależniające specyfiki kannabinoidami, które efektywnie pomagają im walczyć z bólem. Koncerny farmaceutyczne tracą miliony na tym, że pacjenci sięgają po naturalne metody leczenia, robią więc wszystko, aby zdelegalizować medyczną marihuanę. Warto zaznaczyć, że skuteczność kannabinoidów w eliminacji bólu została udokumentowana naukowo. Co sprawia, że medyczna marihuana jest lepszym wyborem w leczeniu bólu niż leki opioidowe? Opioidy są silnie uzależniające oraz powodują wiele skutków ubocznych, takich jak arytmie, nudności i wymioty, zatrzymanie moczu, zaburzenia równowagi, drgawki czy omamy. Medyczna marihuana nie wywołuje takich objawów, a pacjenci, którzy wybierają ją jako zdrowszą metodę leczenia mogą doznawać jedynie wzmożonego apetytu, senności oraz uczucia ociężałości. Nie dziwi więc fakt, że odsetek osób uzależnionych od leków opioidowych drastycznie spada tam, gdzie medyczna marihuana jest legalna.

Waporyzacja – najefektywniejszy sposób przyjmowania kannabinoidów

Palenie marihuany jest  najbardziej znanym sposobem przyjmowania kannabinoidów. Na szczęście ta metoda jest obecnie szybko wypierana przez waporyzację, która nie prowadzi do spalania suszu, dzięki czemu pacjenci nie wdychają dymu. Dym uzyskiwany ze spalania jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje wiele chorób nie tylko ze strony układu oddechowego, ale także całego organizmu. Waporyzacja medycznej marihuany powoduje uwolnienie dobroczynnych związków pod wpływem podwyższonej temperatury, jednocześnie nie prowadząc do zapłonu suszu. Dzięki temu pacjent przyjmuje kannabinoidy w postaci łagodnej pary, a nie w postaci gryzącego i szkodliwego dymu. „Para z waporyzatoraw porównaniu z dymem jest całkowicie nieszkodliwa. Stosując waporyzację jako formę przyjmowania ziół, unikamy okoliczności, w których stosowany przez nas lek pomagający nam w cierpieniu powoduje szereg innych chorób, co często występuje w przypadku jakichkolwiek leków. Ponadto, waporyzacja wiąże się z mniejszym zużyciem suszu, co w przypadku pacjentów regularnie stosujących medyczną marihuanę może mieć kluczowe znaczenie – to pociąga za sobą oszczędności, sięgające tysięcy złotych w skali roku. Inhalacja vaporizerem jest również łagodniejsza i smaczniejsza, nie powoduje kaszlu ani podrażnień dróg oddechowych” – wyjaśnia Ryszard Fazowski z firmy VapeFully. Decydując się na waporyzację trzeba jednak pamiętać, że zdecydowanie warto zainwestować w sprzęt wysokiej klasy. Nie każdy vaporizer będzie bezpieczny dla zdrowia. ”Urządzenia takie jak SnoopDogg G Pen czy Titan 2 Hebe nie nadają się do celów medycznych. Sprzęt ten jest wykonany z niskiej jakości materiałów, mogących wydzielać w podwyższonej temperaturze toksyczne związki. Polecanym waporyzatorem stacjonarnym, a więc wymagającym podłączenia do prądu jest np. Volcano Vaporizer, będący doskonałym wyborem jeśli i tak planujemy tylko użytekdomowy. MightyVaporizer to z kolei vaporizer przenośny, który posiada wbudowaną baterię” – dodaje ekspert.  Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniegovaporizera jest wybór sklepu oferującego jedynie wysokiej klasy urządzenia bezpieczne dla zdrowia. Osoba, która nie ma doświadczenia z waporyzacją, w takim sklepie nie będzie narażona na zakup urządzenia, które nie tylko nie poprawi jej zdrowia, ale może je nawet znacznie pogorszyć. Myśląc o zakupie vaporizerawarto zobaczyć, co proponuje  sklep z waporyzatoramiVapeFully, który w swojej ofercie zawiera jedynie wysokiej jakości vaporizery. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z darmowych porad ekspertów z tego sklepu, dzięki którym dobór vaporizera dostosowanego do konkretnych potrzeb pójdzie gładko.

Medyczna marihuana – szansa dla pacjentów

Legalizacja medycznej marihuany pozwoli na wprowadzenie jej do polskich aptek. Od dawna osoby cierpiące, zmagające się nie tylko z przewlekłym bólem, a także rodziny tych osób, toczyły batalię o wprowadzenie medycznej marihuany na polski rynek. Pacjenci nie będą musielidłużej truć się szkodliwymi lekami przeciwbólowymi powodującymi uzależnienia. Ich sytuacja znacznie się poprawi – ryzyko związane z kupnem medycznej marihuany na czarnym rynku nie będzie już występować, ponieważ leczniczy produkt będzie można kupić legalnie. Warto wspomnieć o najlepszej metodzie przyjmowania ziół – waporyzacja umożliwia dostarczenie dobroczynnych związków w sposób nieszkodliwy dla zdrowia. To właśnie waporyzacja jest rekomendowaną metodą stosowania medycznej marihuany przez lekarzy na całym świecie.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.