Pierwsza polska książka kucharska – “Konopie i Marihuana w Kuchni”

Już 1 lutego 2021 odbędzie się premiera nietypowej książki zatytułowanej „Konopie i marihuana w kuchni”, która kompleksowo opisuje właściwości oraz wykorzystanie konopi do celów kulinarnych. Autorem książki jest konopna aktywistka i infuencerka, Małgorzata Szakuła, znana z projektu Konopie w kuchni, prowadząca bloga SmilingSpoon.

marihuana w kuchni

Dla kogo jest ta książka?

To podręcznik zarówno dla amatorów jak i pasjonatów konopi i zdrowego stylu życia. Wprowadza czytelnika w świat tej wyjątkowej rośliny wyjaśniając podstawowe różnice między konopiami siewnymi oraz indyjskimi, odkrywając przed nim ogromny potencjał ich wykorzystania, w końcu, prezentując mnogość zastosowań kulinarnych różnych części rośliny. W związku z tym jest to odpowiednia pozycja zarówno dla pacjentów medycznej marihuany, użytkowników rekreacyjnych, szefów kuchni czy właścicieli punktów gastronomicznych.

Rozdział IV powstał z myślą o pacjentach medycznej marihuany

Część książki poświęcona konopiom indyjskich jest dedykowany pacjentom medycznej marihuany, którzy wciąż nie mogą liczyć na wyciągi medyczne z suszu medycznej marihuany dostępnego w Polskich aptekach. Pacjenci znajdą w książce kompleksowy przewodnik po procesie przetworzenia medycznego suszu konopi, przygotowania domowych ekstraktów na jego bazie i następnie stosowania ich w posiłkach. W książce znajduje się kilka różnych receptur na ekstrakty z marihuany (na przykład w oleju, alkoholu czy mleku), informacje dotyczące obliczania potencji ekstraktu i końcowej dawki THC zawartej w posiłku, a także prawidłowego stosowania ich podczas przygotowania posiłków.

Konopie marihuana kuchni

Jakie przepisy zawiera książka?

Książka zawiera 30 przepisów na dania z konopiami siewnymi i 30 na dania z konopiami indyjskimi (marihuaną). Są to zarówno przepisy na produkty bazowe i domowe ekstrakty z konopi jak i receptury wykorzystujące je jako składniki dań. Oprócz przepisów książka zawiera informacje teoretyczne dotyczące właściwości konopi i ich wpływu na ludzki organizm. Przepisy zawarte w książce są odpowiednie dla osób na różnych dietach, są to między innymi receptury wegańskie, wegetariańskie, zgodne z dietą paleo oraz bezglutenowe. Dania są różnorodne i dość wyszukane, użytkownicy rekreacyjni też znajdą coś dla siebie. Posiłki z rozdziału „Marihuana w kuchni” nadają się także do serwowania pacjentom medycznej marihuany, gdyż zostały skomponowane tak, by nie tylko zwiększać biodostępność kannabinoidów ale też dostarczać innych substancji aktywnych.

Przykładowe przepisy, które znajdziemy w książce:

  • Wołowe pulpeciki z trawą cytrynową i nasionami konopi
  • Wegański serniczek konopny z matcha
  • Konopny krem czekoladowydo pieczywa z CBD
  • Wegański koktajl mleczny z likierem kawowym, bananemi nalewką z marihuany
  • Kruche czekoladowe ciasteczka z orzechem pekan i masłemz marihuany
  • Risotto z grzybami, suszonymi pomidorami, białym winemz dodatkiem przyprawy z konopi indyjskich

Co jeszcze znajdziemy w książce?

konopne przepisy

Oprócz przepisów, pozycja zawiera dużą dawkę wiedzy bazującej na aktualnych badaniach naukowych na temat właściwości konopi siewnych oraz indyjskich, porusza aspekt stosowania konopi do celów profilaktycznych, medycznych oraz rekreacyjnych. Prezentuje szerokie spektrum substancji odżywczych i leczniczych zawartych w konopiach i wyjaśnia mechanizm ich działania na ludzki organizm.

Jak wygląda książka i jak można ją kupić?

Chociaż premiera książki „Konopie i marihuana w kuchni” odbędzie się  1 lutego, to od 16 grudnia można ją zamówić w przedpremierowej sprzedaży i w promocyjnej cenie -50%. Zamówienia można składać na stronie autorki www.smilingspoon.pl. Po premierze książka będzie dostępna w wybranych księgarniach i punktach na terenie całej Polski.

Już na początku tego roku książka “Konopie i marihuana w kuchni” autorstwa Małgorzaty Szakuły będzie do nabycia w naszym SKLEPIE na www.marihuana.info.pl

smilling spoon
“Konopie i marihuana w kuchni” Wydawnictwo Santa Herba, 240 stron, format A5 (250×176 mm, oprawa twarda.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.