Ile kosztuje medyczna marihuana?

Leczenie medyczną marihuaną to dla wielu osób wciąż jedna z nowych metod terapii, na której temat nie posiadają zbyt wielu informacji. Ile kosztuje terapia medyczną marihuaną? Co składa się na koszt terapii? Jaka jest cena 1 grama suszu konopnego? To najczęstsze pytania pojawiające się wśród pacjentów, na które postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile kosztuje lecznicza marihuana. 

Jak leczy marihuana medyczna?

Marihuana medyczna zawdzięcza swoje lecznicze właściwości kannabinoidom, które dzięki podobieństwu do wewnętrznie wytwarzanych endokannabinoidów mogą wpływać na receptory układu endokannabinoidowego i wykazywać właściwości terapeutyczne. 

Układ endokannabinoidowy jest jednym z najważniejszych układów w ludzkim organizmie, który odpowiada za utrzymywanie wewnętrznej równowagi (tzw. homeostazy) i regulacje większości najważniejszych procesów i funkcji, takich jak m.in.: apetyt, odczuwanie bólu, metabolizm, odporność, sen i samopoczucie. 

Dzięki temu, że jego receptory znajdują się w każdej komórce organizmu, kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie mogą wpływać na całe ciało i przywracać jego równowagę w przypadku wystąpienia choroby lub narażenia na długotrwały stres. 

W jakich chorobach można stosować medyczną marihuanę?

Lecznicza marihuana wykazuje wiele właściwości terapeutycznych, które można stosować w przypadku różnych dolegliwości i chorób, nawet tych przewlekłych i ciężkich, jak np. nowotwory.  

Leczniczą marihuanę najczęściej stosuje się w przypadku:

 • boreliozy,
 • bulimii,
 • choroby Alzheimera,
 • choroby Leśniowskiego-Crohna,
 • choroby Parkinsona,
 • depresji,
 • fibromialgii,
 • kacheksji,
 • migreny,
 • padaczki,
 • przewlekłego bólu różnego pochodzenia, 
 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • stwardnienia rozsianego,
 • tocznia,
 • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
 • zaburzeń snu,
 • zaburzeń lękowych,
 • zespołu stresu pourazowego. 

Marihuana lecznicza posiada znacznie więcej wskazań do stosowania niż te wymienione powyżej. O rozpoczęciu leczenia medyczną marihuaną zawsze decyduje lekarz na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego i występujących objawów.  

Ile kosztuje leczenie medyczną marihuaną?

Na koszt terapii medyczną marihuaną składa się wiele elementów. Wśród nich należy wymienić cenę wizyty lekarskiej, zakup suszu medycznej marihuany oraz sprzętu potrzebnego do jego przyjmowania. 

Wizyta lekarska

Cena jednorazowej wizyty lekarskiej może się wahać od 69 do nawet 300 złotych. Jednak warto wiedzieć, że podczas stosowania marihuany medycznej nie wystarczy jedna wizyta, a kilka, podczas których lekarz będzie sprawdzał postęp terapii i dostosowywał dawkowanie.

Cena medycznej marihuany

Konopie lecznicze nie są w Polsce refundowane, co oznacza, że trzeba za nie zapłacić pełną odpłatność. Średnia cena 1 grama suszu to 60 złotych. Dostępne opakowania zawierają po 5, 10 lub 15 gramów. W związku z tym za jedno opakowanie pacjent zapłaci od 300 do nawet 900 złotych. 

Koszt sprzętu do waporyzacji

Marihuanę medyczną zaleca się przyjmować poprzez waporyzację, czyli inhalację czystej pary bogatej w kannabinoidy. Do przeprowadzenia tej metody potrzebny jest waporyzator, młynek do rozdrabniania suszu zawierającego marihuanę leczniczą oraz wagę do odmierzania dokładnej dawki. Cena podstawowego zestawu wynosi od 250 do 2500 złotych, w zależności od firmy i jakości urządzeń. 

Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę może przepisać każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Jednak w praktyce najlepiej udać się do centrum medycznego zajmującego się leczeniem za pomocą terapii konopnej, w którym pracują wykwalifikowani w tym celu specjaliści. 

Obecnie większość takich miejsc pracuje online, wystarczy więc wejść na stronę internetową, utworzyć konto w strefie pacjenta, przesłać dokumentację medyczną i poczekać na aktywację konta. 

Aktywacja konta umożliwia umówienie wizyty lekarskiej, podczas której lekarz na podstawie wywiadu medycznego i występujących objawów zdecyduje, czy pacjentowi pomoże leczenie medyczną marihuaną, czy też nie. 

Jeśli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, to przepisze receptę na konopie lecznicze, które można zakupić w większości aptek na terenie Polski. 

Ile kosztuje marihuana medyczna? – podsumowanie

Cena jednego grama medycznej marihuany kosztuje około 60 złotych. Jednak dostępne opakowania zawierają 5, 10 lub 15 gramów suszu konopnego, co oznacza, że za jedno opakowanie pacjent zapłaci od 300 do nawet 900 złotych. 

Należy również wiedzieć, że poza ceną marihuany medycznej, na koszt terapii składa się cena wizyty lekarskiej i podstawowego sprzętu potrzebnego do stosowania konopi leczniczych, m.in. waporyzatora, młynka do rozdrabniania suszu i wagi. 

Całościowy koszt terapii medyczną marihuaną może być więc różny dla każdego pacjenta, w zależności od wybrania centrum medycznego zajmującego się leczeniem za pomocą konopi leczniczych, przepisanej wielkości opakowania suszu oraz wybranego sprzętu do jego przyjmowania. 

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.