Fenix MINI vs Starry 3.0 – Pojedynek waporyzatorów

Waporyzacja to genialny sposób na delektowanie się ulubionymi ziołami. Zaciągana mgiełka jest lekka i wolna od substancji smolistych, ponieważ nie dochodzi do procesu spalania materiału. Podczas waporyzacji zachowujemy nie tylko pełny smak, ale również większość związków, jakie zostały by zniszczone w wysokich temperaturach. Nasza redakcja miała okazję przetestować dwa przenośne waporyzatory do suszu i koncentratu. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Sprawdźcie sami dlaczego…

Waporyzatory i technika waporyzacji

Waporyzatory to urządzenia, które służą do odparowywania związków z suszu roślinnego lub innego produktu jeśli są do tego przystosowane. Waporyzacja ziół jest jedną z najzdrowszych, wziewnych (inhalacja) metod przyjmowania i jest zalecana przez lekarzy podczas przyjmowania farmaceutycznego surowca kwiatów konopi. Dzięki specjalnym adapterom niektórych urządzenia mogą pracować z koncentratami i woskami oraz można je zintegrować z wodnymi bongami.

Waporyzatory przenośne

Podręczne i przenośne – to chyba najbardziej popularne urządzenia. Możemy je zabrać ze sobą właściwie wszędzie. To co je odróżnia od stacjonarnych to nie tylko źródło zasilania. Waporyzatory możemy podzielić jeszcze ze względu na sposób w jaki ogrzewają użyty materiał.

Zaprezentowane tutaj waporyzatory to hybrydowe połączenie dwóch głównych metod ogrzewania. Główne ogrzewanie konwekcyjne, czyli strumieniem gorącego powietrza jest wspomagane przez kondukcyjne ogrzewanie materiału (poprzez gorące ścianki komory grzewczej).

Według naszej redakcji jest to najlepsze połączenie. Produkowana przez taki waporyzator para jest lekka i wyjątkowo aromatyczna. Temperatura jest podtrzymywana przez ciepłe ścianki komory, co sprawia, że każdy następny wdech jest od początku wydajny.

Fenix MINI vs Starry 3.0 X-Max
Fenix Mini
Fenix Mini
Starry 3.0 X-Max
Starry 3.0 X-Max
Zakres temperatury w ‘C160 – 221100 – 240
Pojemność i rodzaj komory grzewczej0,15 g, stalowa0,2 g, ceramiczna
Czas pracy przy jednym ładowaniuDo 50 minutDo 80 minut
Czas nagrzewaniaDo 30 sekundDo 30 sekund
Pojemność baterii1600 mAh2900 mAh
Wymienna bateriaNieTak
Możliwość pracy podczas ładowaniaNieTak
Przystosowany do pracy z koncentratami i w jaki sposóbTak, szklany zbiorniczekTak, pad
Akcesoria w zestawieTakTak

Łatwo dostrzec, że specyfikacje obu urządzeń są do siebie zbliżone.

Starry 3.0 X-Max

Starry 3.0 X-Max posiada jednak lepsze rozwiązania jeśli chodzi o zasilanie. Możliwość pracy podczas ładowania akumulatora to ogromny atut tego waporyzatora. Dodatkowo bateria w Starry 3.0 X-Max jest wymienna! Oznacza to, że możemy mieć drugą naładowaną w zapasie i cieszyć się nieprzerwaną waporyzacją tam gdzie jesteśmy daleko od źródła zasilania.

Starry X-Max według nas przegrywa jednak pod jakością produkowanej pary, a właściwie temperatury wdychanej pary. W Starry 3.0 X-Max para z komory grzewczej pokonuje drogę do ust tylko poprzez niewielki ustnik. Ta krótka droga pary sprawia, że początkowo, nim opanujemy dobrze technikę waporyzacji może być delikatnie gorąca. Poza tym faktem smak i zapach produkowanej pary zachowuje najwyższą jakość.

Fenix Mini

Fenix Mini niewielkich rozmiarów waporyzator, który daje bardzo dużo efektywnej pary. Wielką zaletą tego waporyzatora jest szklany “przedsionek” – komora, w której para schładza się zanim trafi do ustnika. Pozwala to obniżyć temperaturę wdychanej mgły o kilkanaście stopni co sprawia, że jest łagodniejsza dla gardła.

Fenix Mini nie jest jednak urządzeniem bez wad, o ile można to nazywać wadą. Rozwiązanie zasilania nie pozwala na pracę urządzenia podczas ładowania. Bateria jest wbudowana z urządzeniem co nie pozwala na jej wymianę. Zakres obsługiwanej przez Fenix Mini jest niższy niż w porównaniu z Starry 3.0 X-Max.

Remis

Fenix zapewnia niższą temperaturę wdychanej pary w porównaniu do Starry. Z kolei Starry ma lepsze rozwiązania związane z zasilaniem – możliwość pracy podczas ładowania oraz wymiany baterii, oferuje większy zakres temperatur, ale i nieco wyższą temperaturę produkowanej mgły.

Pojedynek Fenix Mini vs Starry 3.0 zapewnia niższą temperaturę pary, jednak nie posiada według nas pozostaje nierozstrzygnięty. Oba urządzenia są niezwykle zaawansowane technologicznie, a jednocześnie proste i funkcjonalne, dlatego każdy poradzi sobie z ich obsługą. wystarczy włączyć, ustawić temperaturę i na tym kończy się cała filozofia pracy urządzenia.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.