CHEM ’91 czyli konopie z Montany

Konopie, które dziś przedstawiamy nie są może szczególnie znane i popularne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż są szczepem, który zapoczątkował wiele innych, cenionych odmian. Mowa oczywiście o Chem ’91, w którym upatruje się początków takich szczepów jak słynne Sour Diesel oraz OG Kush. Niech was jednak nie zrazi ten śmierdzący przydomek zawarty w tytule. Nie chodzi o gnicie samo w sobie, ale o specyficzny zapach, z którym szczególnie mocno kojarzy się Chem ’91.

Z Montany do Kolorado

Historia Chem ’91 związana jest ze stanem Montana w USA. To tam w latach osiemdziesiątych XX wieku odmiana ta zaczęła być popularyzowana pod nazwą Chemdawg. Stamtąd jej sława przeniosła się do Kolorado, gdzie przypadła do gustu szczególnie hodowcom znanym z upraw takich odmian jak choćby Paonia Purple Paralyzer. Prawdopodobnie to właśnie dzięki nim Chem ’91 przetrwała, pomimo iż policja w stanie Montana skonfiskowała szczep Chemdawg. Podobno odmiana doczekała naszych czasów między innymi za sprawą miłośnika marihuany z Massachusetts, który wyhodował z zakupionych przez siebie nasion trzy szczepy – Chemdawg ’91, Sister oraz jeden niezachowany.

Z czego słynie CHEM ’91?

Popularny w Montanie szczep Chemsawg zyskał dużą popularność wśród użytkowników konopi dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Najbardziej charakterystyczny jest jego wyjątkowy aromat oraz wysoka zawartość trichomów. Chem ’91 nie zachwyci wprawdzie swym zapachem każdego, ale prawdziwi koneserzy z pewnością docenią oryginalne nuty zgnilizny, wskazujące na zawartość seskwiterpenów oraz aromat benzyny, za który odpowiadają: mircen, beta-kariofilen oraz limonen.

Na szczęście smak Chem ’91 zadowoli nie tylko wytrawnych użytkowników. Doskonały posmak kwaśnych cytrusów i kwiatowego haszyszu to zdecydowana zaleta tego szczepu odznaczającego się dość dużą mocą.

Dla hodowcy Chem ’91

Chem ’91 to niestety nieszczególnie mocna odmiana, jednak po 10 tygodniach wydaje naprawdę zadowalające plony. Rośliny są pełne, silnie rozgałęzione oraz stosunkowo szybko rosną. Warto brać pod uwagę jej dość niską odporność na pleśnie oraz szkodniki, zwłaszcza gdy jest się początkującym hodowcą. Zwykle na świecie szczep rozpowszechniany jest w formie sadzonek, jednak możliwe jest także znalezienie nasion tych konopi.

CHEM ’91 okiem użytkownika

Szczep CHEM ’91 bywa wykorzystywany jako odmiana medyczna, jednak jest on na tyle rzadki, że jego właściwości medyczne nie są jeszcze kompleksowo zbadane. Na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że szczep ten odznacza się bardzo wysoką zawartością THC oraz dość niską zawartością CBD. Użytkownicy wskazują także na szczególnie złożone efekty psychoaktywne, które są przede wszystkim wynikiem synergicznego działania różnych terpenów. Chem ’91 umiarkowanie rozluźnia mięśnie, a jego początkowe działanie powoduje stany euforyczne oraz pobudzenie, które może czasem wywoływać lekki niepokój. Mimo tego, jest to odmiana poszukiwana i ceniona za swe walory smakowe, zapachowe oraz psychoaktywne właściwości.

Nasiona Chem ’91 dostępne są w sprzedaży między innymi w sklepie Pestkomania, gdzie zakupić można zarówno ich wersję regularną, jak również feminizowaną. Choć szczep ten wciąż nie jest znany na szerszą skalę, bez niego nie powstałyby największe i najpopularniejsze na świecie odmiany konopi.

UWAGA! Uprawa, posiadanie oraz udzielanie konopi indyjskich jest w Polsce nadal zakazane. Za tego rodzaju czyny grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi innych niż włókniste oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.