Wprowadzenie do Medycznej Marihuany
Nieodzowną cechą medycznego świata jest jego ścisła organizacja. Konwencjonalne leki są poddawane drobiazgowym badaniom pod kątem ich bezpieczeństwa oraz skuteczności. Dopiero wtedy mogą trafić na rynek. Marihuana medyczna wykracza poza ten schemat w wielu punktach. Przykładowo, pionierami w kwestii jej użytkowania oraz promocji byli sami pacjenci i ich opiekunowie, nie zaś lekarze czy naukowcy.
Często zażywane jest samo ziele, zazwyczaj przy użyciu niekonwencjonalnych metod – palenia czy waporyzacji. Bywa też parzona jako herbata czy spożywana w formie ciastek, tzw. “brownies”. Ponadto marihuana może być używana zarówno w leczeniu uporczywych objawów, umożliwiając polepszenie jakości życia przewlekle chorych pacjentów, jednocześnie zaś – rekreacyjnie – w roli narkotyku. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż temat przyciąga coraz większą uwagę w środkach masowego przekazu na całym świecie.
W wyniku tego zarówno sami chorzy, jak i lekarze, politycy zajmujący się regulacjami prawnymi oraz naukowcy mogą napotykać problemy ze zrozumieniem właściwości terapeutycznych posiadanych przez tę roślinę. Pomimo iż każdy zdaje się mieć własną opinię na ten temat, wiarygodne źródła informacji o marihuanie medycznej wciąż ciężko jest odnaleźć. Naukowcy zajmujący się badaniami nad lekami, zazwyczaj skupieni na działaniach wyizolowanych substancji aktywnych, napotykają problemy ze zrozumieniem złożoności, którą odznacza się marihuana w formie zioła. Badania kliniczne, które wykonywane są w ściśle określonych warunkach, nie umożliwiają zgłębienia złożonych zagadnień, które wiążą się z niekonwencjonalnymi formami jej przyjmowania, licznymi odmianami oraz schematami dawkowania, które stosują doświadczeni użytkownicy marihuany. I chociaż na popularnych stronach internetowych, forach dyskusyjnych czy w magazynach napotykamy prawdziwe bogactwo informacji, zazwyczaj opierają się one wyłącznie na przypadku pojedynczego pacjenta albo na niesprawdzonych teoriach.
W rezultacie marihuana ląduje jakby pośrodku: między światem nowoczesnej, zachodniej medycyny, pozostając lekiem ziołowym nieodpowiadającym jej standardom, a medycyny alternatywnej, której nie może być częścią, gdyż jest zbyt potężnym środkiem. Istnieje potrzeba zrównoważonych informacji, które jasno ukażą zarówno działania lecznicze, jak i niepożądane skutki używania konopi.
Informacje na powyższe oraz dalsze zagadnienia można znaleźć w publikacji autorstwa dr Arno Hazekamp pt. “Wprowadzenie do Medycznej Marihuany”. Publikacja ta jest próbą przedstawienia najważniejszych aspektów dotyczących tej dziedziny. W poszczególnych jej rozdziałach porusza się tematy dotyczące hodowli, przez aspekty związane z jakością uzyskanego produktu, po sposoby jej przyjmowania oraz efekty lecznicze. Informacje przedstawione w niej bazują na doświadczeniach nabytych przez autora zarówno w trakcie współpracy z holenderskim narodowym programem medycznej marihuany, jak i w jego pracy naukowej związanej z badaniami nad właściwościami leczniczymi konopi rozpoczętymi w 2002 r.
W kolejnych wpisach będziemy publikować na bieżąco poszczególne rozdziały w/w publikacji. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na FB na którym będziemy informować Państwa o kolejnych publikowanych rozdziałach.
Przedruk za zgodą autora: dr Arno Hazekamp, Bedrocan BV, www.bedrocan.com
O autorze:
Dr Arno Hazekamp (1976) jest uznanym na świecie naukowcem zajmującym się marihuaną oraz Dyrektorem ds. Badań i Edukacji w Bedrocan BV – oficjalnego hodowcy medycznej marihuany w Holandii. Po zdobyciu tytułu licencjata z biologii molekularnej otrzymał tytuł magistra nauk biofarmaceutycznych na Uniwersytecie w Leiden. Jego praca doktorska skupiała się na medycznych zastosowaniach konopi, jak i na praktycznych przeszkodach, które uniemożliwiają tym roślinom stanie się częścią medycyny w jej współczesnym ujęciu. Od 2002r. dr Arno Hazekamp zajmuje się holenderskim Narodowym Programem Leczenia Medyczną Marihuaną jako specjalista w zakresie kontroli jakości, sposobów administracji oraz analizy chemicznej. Jest również członkiem zarządu IACM (Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Leków Kannabinoidowych), aktywnym wykładowcą na międzynarodowych wydarzeniach oraz propagatorem medycznej marihuany. Jego misją jest stworzenie mostu pomiędzy potrzebami pacjentów a wymaganiami nowoczesnej medycyny za pomocą prowadzenia badań oraz działań edukacyjnych.