JACK HERER – nagradzany szczep medyczny

Odkąd świat na nowo odkrył medyczne zastosowanie konopi, na liście odmian leczniczych pojawia się coraz więcej szczepów o niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Wśród tego ogromnego zbioru szczególne miejsce zajmuje Jack Herer – odmiana doceniona przez wielu, która w 1994 roku otrzymała nawet puchar Cannabis Cup przyznawany przez magazyn „High Times”. Czym Jack Herer zdobył sobie tak wielkie uznanie? Skąd wzięła się nazwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Jack Herer z Amsterdamu

Jack Herer to odmiana opracowana w 1994 roku przez Sensi Seeds – znany i ceniony bank nasion z Amsterdamu. Nasiona są połączeniem dwóch wartościowych szczepów – Haze oraz Red Skunk. Szczep osiąga średnią wysokość – około 1 m, za to kwitnie dość krótko – 50-70 dni. Odznacza się charakterystycznymi wąskimi liśćmi oraz wysoką zawartością THC i niską CBD.

Nazwa szyta na miarę

Dlaczego Jack Herer? Dla tego niezwykłego szczepu nie można było wymyślić bardziej trafnej nazwy. Jack Herer istniał naprawdę! To dobrze znany miłośnikom marihuany aktywista i autor książki The Emperor Wears No Clothes (Cesarz jest nagi), która jest jedną z najbardziej znanych publikacji o historii konopi na świecie. W latach 1988 i 1992 Herer brał udział w wyborach w USA, kiedy to otwarcie opowiadał się za legalizacją marihuany.

Smak i aromat, którym nie można się oprzeć

Nie bez powodu Jack Herer uznawany jest za jeden z najlepszych szczepów konopi na świecie. Ma bardzo przyjemy, choć ostry, cytrynowy smak oraz niepowtarzalny aromat, w którym wyróżnia się zarówno nuty cytrynowe, jak i słodkie typu „skunk”. Swój cytrusowy zapach zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości terpinolenu, który, jak wykazały badania, ma właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne. Jack Herer wywołuje silne efekty o średniej trwałości. Nie zaburza pracy mózgu, ale wpływa na niego pozytywnie. Nie jest to odmiana typowo relaksująca. Jej działanie opiera się przede wszystkim na efekcie pobudzenia, które prowadzić może do stanów euforii.

Jack Herer – naprawdę doceniona odmiana medyczna

Jack Herer to odmiana typowo medyczna, o czym świadczy między innymi fakt, że ten szczep konopi został wybrany przez firmę Bedrocan na środek leczniczy, który wprowadzono do aptek w Holandii. Sprzedawana jest w formie suszu, który służy przede wszystkim do przygotowania z niego specjalnego naparu, który sporządza się nie tylko z ziela i wody, ale także śmietanki, która pełni kluczową rolę. Działa zarówno jako emulgator, jak i substancja zapobiegająca wytrącaniu się kannabinoidów z roztworu. Znawcy twierdzą wręcz, że Jack Herer należy do samej elity odmian medycznych używanych na świecie. Szczep ten nadaje się szczególnie dla pacjentów, którym poleca się przyjmowanie niskich dziennych dawek marihuany, a także, podobnie jak wiele innych odmian, Jack Herer pomaga odwrócić uwagę od bólu i zmniejsza nudności.

Jack Herer to odmiana, która nie należy do wyjątkowo prostych w uprawie, jednak mówi się, że nawet początkujący mogą sobie z nią poradzić. Nadaje się zarówno do uprawy indoor, jak i outdoor. Szczególnie praktykowana jest jej uprawa w USA, a w stanach, gdzie marihuana jest legalna, cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. Nasiona tego szczepu dostępne są na stronie Pestkomania.pl, która oferuje nasiona wielu innych, szczególnie docenionych odmian konopi.

UWAGA! Uprawa, posiadanie oraz udzielanie konopi indyjskich jest w Polsce nadal zakazane. Za tego rodzaju czyny grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi innych niż włókniste oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.