GRANDDADDY PURPLE – purpurowy dziadek konopi

Każda rodzina ma swoich przodków. I tak jest też w rodzinie konopnej, której ważnym przedstawicielem i jednocześnie bohaterem naszej dzisiejszej opowieści, jest „Dziadek w Purpurze”, od którego wzięło się wiele znanych i cenionych odmian marihuany o pięknym, purpurowym kolorze. Zapraszamy do zapoznania się z historią niezbyt wiekowego staruszka, choć jego wnuczęta mnożą się na świecie niczym grzyby po deszczu. Przedstawiamy Granddaddy Purple – szczep o głębokiej, purpurowej barwie, od którego ciężko odwrócić wzrok.

Historia Dziadka w Purpurze

Granddaddy Purple powstał dość późno, bo na początku XXI wieku w Kalifornii, jednak szybko zdobył sobie duże grono wielbicieli. Odmianę tę stworzył w 2003 roku Amerykanin Ken Estes, gdy był na etapie poszukiwania najlepszej odmiany medycznej, która pomogłaby na różne dolegliwości zdrowotne, na które sam w tamtym czasie cierpiał. To mieszanka dwóch znanych szczepów – Purple Urkle i Big Bud, którym to Granddaddy Purple zawdzięcza wiele swoich niesamowitych właściwości.

Szczep warty swej nazwy

Granddady Purple to szerokolistna indica osiągająca średnią wysokość, która charakteryzuje się bardzo dużą zawartością THC (powyżej 20%) i niską zawartością CBD (około 1%). Daje długotrwałe i silne efekty psychoaktywne.
Granddaddy Purple (w skrócie GDP) jest jednak rozpoznawana przede wszystkim po niezwykle ubarwionych, purpurowych kwiatach. Jest to jeden z najchętniej wybieranych szczepów o tym kolorze, ponieważ jego głęboki odcień naprawdę przyciąga uwagę. Purpura jest tu dodatkowo okraszona jasną barwą trychomów i pomarańczową barwą drobnych włosków. Swój wyjątkowy kolor Granddaddy Purple zawdzięcza oczywiście wysokiej zawartości antocyjanów, które występują także w owocach jagodowych.

Odmiana przeciwbólowa i rozluźniająca

Ten popularny szczep jest jedną z najchętniej wykorzystywanych odmian medycznej marihuany na Zachodnim Wybrzeżu USA. Największą popularnością cieszy się w okolicach San Francisco. Odmiana ta doskonale regeneruje i relaksuje. W wielu miejscach na świecie wykorzystuje się ją u pacjentów cierpiących na stres pourazowy oraz po przebytej chemioterapii, gdyż łagodzi spowodowane nią nudności. Granddaddy Purple ma także właściwości przeciwbólowe, ułatwia zasypianie oraz zapobiega uczuciu niepokoju, dlatego może być wykorzystywana w różnych dolegliwościach natury psychicznej. Jest to jedna z bardziej rozluźniających odmian, która może być z powodzeniem używana w połączeniu z innymi środkami przeciwbólowymi. Lekarze wykorzystujący właściwości medycznej marihuany przepisują tę odmianę na bezsenność, brak apetytu oraz na skurcze mięśni.

Granddaddy Purple dla hodowcy

Biorąc pod uwagę przepiękną barwę tej niesamowitej odmiany, nie można się oczywiście dziwić, że zyskała ona ogromną popularność wśród hodowców na całym świecie. Jednak oprócz oryginalnego koloru plantatorów przyciąga także duże zagęszczenie rośliny i jej wyjątkowy smak. Dodatkowo wielu porównuje aromat Granddaddy Purple do zapachu słodkiego wina lub dzikich jagód. Odmiana dojrzewa około 8-9 tygodni i może być uprawiana także w warunkach outdoor. Należy do szczepów dość prostych w uprawie, dlatego może być swobodnie uprawiana przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą marihuany.

Granddaddy Purple jest odmianą dostępną zarówno w formie profesjonalnie przygotowanych sadzonek, jak i nasion do uprawy indoor i outdoor. Można kupić je między innymi na stronie Pestkomania.pl, gdzie znaleźć można również wnuczęta tej odmiany oraz przodków naszego dziadka.

UWAGA! Uprawa, posiadanie oraz udzielanie konopi indyjskich jest w Polsce nadal zakazane. Za tego rodzaju czyny grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi innych niż włókniste oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.