Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot będą produkować piwo i napoje z CBD

Kuba Wojewódzki, były polityk Janusz Palikot oraz Tomasz Czechowski wchodzą do branży konopnej – powołana przez nich spółka “Przyjazne Państwo” będzie produkować piwo oraz inne napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe z CBD. Pierwszy produkt, który będzie można zakupić już za miesiąc, to piwo z dodatkiem CBD o wiele mówiącej nazwie BUCH – na bazie własnej receptury.

Pod koniec października odbyła się konferencja prasowa, która miała wyjaśnić narastające napięcie jakie zaczęło powstawać wokół Wojewódzkiego i Palikota po tym jak opublikowali wspólnie zdjęcie w polu konopi. Podpis “NOWY BIZNES”, mógł sugerować, że Panowie wspólnie mają zamiar wejść do branży konopnej.

“Uwolnij Bucha”…

Pod tym hasłem będzie reklamowana pierwsza partia piwa Buch, które zostanie wyprodukowane przez Browar Tenczynek.

Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot
źródło: Instagram

To będzie piwo górnej fermentacji, w stylu amerykańskiego IPA, które będzie produkowane z przy użyciu chmieli amerykańskich, które mają bardzo podobne cechy aromatyczne do marihuany. […] Konopie i chmiel to jest jedna rodzina, to jest brat i siostra. To jest rodzaj bliskiego kuzynostwa.” – oznajmił Janusz Palikot.

Oprócz tego, że będziemy używali tych chmieli amerykańskich z rodziny konopnych, to będziemy także dodawali olejków z CBD. Pierwszy produkt – Buch – będzie już za miesiąc w ofercie Przyjaznego Państwa.” – dodał Palikot.

Piwo Buch z dodatkiem CBD, będzie produkowane przy użyciu chmieli amerykańskich, których to zapach może kojarzyć się z konopiami. Skąd podobieństwo w zapachu? Obie te rośliny po 28 milionach lat nadal produkują terpeny, czyli związki aromatyczne odpowiedzialne za zapach konopi i niektórych gatunków chmielu. Niegdyś były bardzo do siebie podobne lecz na drodze ewolucji nastąpiło zróżnicowanie obu roślin.

Trójpodział

Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot zgodnie podzielili się również obowiązkami. Marketingiem i kreowaniem marek ma zająć się Kuba Wojewódzki. W tych działaniach będzie go wspomagał Tomasz Czechowicz, który odpowie za dystrybucję nowych produktów. Janusz Palikot zajmie się natomiast zarządzaniem oraz gromadzeniem środków na produkcję i jej zlecaniem.

Jak zadeklarował Tomasz Czechowski – piwo „Buch” ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku m.in. poprzez kanały dystrybucji piw Browaru Tenczynek. W restauracjach Kuby Wojewódzkiego klienci będą mieli okazję do degustacji, tak jak w sieci Alkotek, która należeć będzie do Janusza Palikota.

Wojewódzki, Palikot, Czechowski = pierwsze polskie piwo CBD

Produkcja piwa to jedynie początek ambitnych planów. Spółka ma w planach wypuszczenie na rynek nie tylko napojów alkoholowych ale i bezalkoholowych. Produkcja będzie zlecana konkretnym firmom, które zagwarantują najwyższą jakość produktu. Założyciele spółki “Przyjazne Państwo” uważają, że polski rynek konopny jest tym, który rozwija się najintensywniej i warto z tego skorzystać. Wojewódzki i Palikot zapowiedzieli, że mają zamiar skupiać się na opracowaniu procedur, kreowaniu marek i promowaniu ich na terenie Polski. . W pierwszym roku działalności, a zatem do końca roku 2021 chcą osiągnąć zysk operacyjny w kwocie 7,5 mln zł.

Należy zaznaczyć, że założyciele “Przyjaznego Państwa” są wyjadaczami znają się na robieniu biznesów. Janusz Palikot obecnie działa w branży alkoholowej i zajmuje się produkcją piwa oraz mocniejszego alkoholu. Kuba Wojewódzki z kolei jest właścicielem dwóch restauracji “Niewinni Czarodzieje”, z których jedna znajduje się w Warszawie, a druga we Wrocławiu. Natomiast Tomasz Czechowski jest członkiem zarządu „Doctor Brew” – spółki, która w planach ma połączenie się z Manufakturą Piwa Wódki i Wina, będącą właścicielem m.in. wspomnianego wyżej Browaru Tenczynek. Jak mówi Janusz Palikot – obecnie trwa proces łączenia się, który najprawdopodobniej zakończy się w styczniu przyszłego roku.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.