Francuski rząd rozpoczyna refundowanie marihuany

Prawdziwa rewolucja na terenie Republiki Francuskiej, rząd postanowił rozpocząć refundowanie medycznej marihuany. Według założeń dekretu, program obejmie 3000 pacjentów, którzy od marca będą mieli szansę na skorzystanie ze 100% refundacji na medyczną marihuanę. 

Rewolucyjna decyzja

Konsumpcja konopi to złożony problem i przede wszystkim kwestia zdrowia. Pomimo, że we Francji jest zabronione stosowanie marihuany do użytku rekreacyjnego lub medycznego, 25 października 2019 r. Parlament francuski (Zgromadzenie Narodowe) wyraził zgodę na przeprowadzenie eksperymentu dotyczącego medycznego stosowania konopi indyjskich od początku 2020 roku.

Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (ANSM) zatwierdziła tę inicjatywę już w lipcu 2019 r., Oprócz 17 innych państw członkowskich UE. Eksperyment ma trwać dwa lata, w tym 6-miesięczny okres wprowadzania, 6-miesięczny okres włączania pacjentów, 6-miesięczny okres monitorowania pacjentów i 6-miesięczny okres analizy danych. Ostateczny raport zostanie następnie opracowany i opublikowany przez komitet naukowy.

Do kogo będzie skierowany program

Szacuje się, że z programu skorzysta trzy tysiące pacjentów, dla których nie są dostępne dalsze opcje terapeutyczne. Ci z nich, którzy dostaną się do programu będą monitorowani w celu oceny, czy pochodne konopi mają pozytywny wpływ na pięć określonych chorób i objawów:

  • Oporne bóle neuropatyczne,
  • Jakaś postać ciężkiej farmakoopornej padaczki,
  • Opieka wspomagająca w leczeniu paliatywnym w onkologii,
  • Bolesna spastyczność w przypadku stwardnienia rozsianego,
  • Inne Patologie ośrodkowego układu nerwowego.

ANSM zdecydował się na szerokie zastosowanie produktów z konopi, takich jak oleje, suszone kwiatostany, napary oraz pigułki. Terapia inhalacyjna nie jest wliczona w refundowanie a co za tym idzie pacjenci będą musieli sobie to opłacić z własnej kieszeni.

Francuskiej, rząd postanowił rozpocząć refundowanie

Kto dostarczy medyczną marihuanę?

Pozostaje kwestia łańcucha dostaw, ponieważ Francja nie zezwala na produkcję konopi. Będzie rozpisany przetarg, w którym prawdopodobnie będą mogli wziąć udział również zagraniczni dostawcy.

Eksperymenty będą prowadzone w kilku placówkach służby zdrowia, w szczególności w tych, które są ośrodkami referencyjnymi dla wyżej wymienionych patologii. Początkowo pacjent będzie otrzymywał produkty z konopi poprzez placówki szpitalne, a następnie będzie mógł realizować recepty w lokalnych aptekach.

Obecnie we Francji dostępne są tylko dwa leki zawierające te substancje czynne. Jednak ich wysokie wymagania dotyczące recepty sprawiają, że są niedostępne.Źródło: https://www.cannabisandthelaw.com/2020/01/14/france-to-test-medical-cannabis-for-two-years/

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.