Legalna uprawa marihuany w Holandii!

Niższa izba parlamentu holenderskiego zatwierdziła projekt ustawy dopuszczającej legalne uprawianie marihuany.

Poparta przez holenderski sejm ustawa musi zostać zatwierdzona przez Senat. Jednak wyższa izba parlamentu rzadko blokuje procedowane projekty ustaw, co pozwala sądzić, że nowe przepisy już niebawem będą obowiązywały w całej Holandii. Swoje obawy co do sprzeczności proponowanych zmian z prawem międzynarodowym wyraził holenderski prokurator generalny.

Mimo że w Holandii społecznie dozwolone jest posiadanie i używanie marihuany, nowa ustawa częściowo zalegalizuje jej produkcje. Z założenia ma ona zmniejszyć uzależnienie od sieci kawiarenek z używkami.

Badania Radboud University opublikowane w 2016 roku zasugerowały, że legalizacja produkcji konopi może ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii legionelli, promować zrównoważone środowisko i zmniejszać przemoc gangów.

Projekt ustawy został złożony przez Partię Liberalną i został poparty przez socjalistów i szereg mniejszych partii. Przeciwna proponowanym zmianom była partia rządzącą i skrajnie prawicowa Partia Wolności. Ustawa ma poparcie kilku rad lokalnych.

Źródło: RadioZET.pl/CNBC/DG

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.