Liroy proponuje mandat za marihuanę

Piotr Marzec Liroy pracuje nad wprowadzeniem zmian legislacyjnych w prawie konopnym. Ustawa ma na celu, aby za niewielkie ilości karać jedynie mandatem karnym w wysokości do 50 zł. Praca nad projektem rozpoczęła się już w tamtym roku i wywołała spore zamieszanie w sejmie.  Poseł jest przekonany, że ubiegłoroczne posunięcie sprawiło, że Rząd nie będzie miał wyjścia jak zaakceptować prawo o posiadaniu niewielkiej ilości marihuany dla własnego użytku. Czy to możliwe?

Coraz więcej rąk “za”

Poseł stara się zmieniać mentalność partii rządzących w stosunku do marihuany. Zauważa, że coraz więcej polityków opowiada się za prawem prokonopnym w Polsce. Tym bardziej teraz, kiedy Parlament Europejski kładzie nacisk na ujednolicenie prawa w obrębie krajów członkowskich. W tym roku w Parlamencie ogłoszono, aby kontynuować poszerzanie wiedzy na temat medycznej marihuany. Europosłowie sugerowali krajom członkowskim na zmianę prawa w taki sposób, aby umożliwić swobodne prowadzenie badań naukowych i analiz laboratoryjnych.

Mały wielki krok

Liroy twierdzi, że klasyfikowanie posiadania niewielkich ilości marihuany jako wykroczenie, a nie przestępstwo to najważniejszy etap w drodze do legalizacji konopi indyjskich w Polsce. Nowelizacje ustaw zawsze działają w opóźnieniu w stosunku do potrzeb, rozwoju i przemian społecznych. Poseł stara się przekonać, że społeczeństwo jest już  od dawna gotowe na legalizację, a samo jej odwlekanie w czasie stwarza jedynie problemy i nieprzyjemności dużej części społeczeństwa. Np. zamyka drogę do wykonywania niektórych zawodów kiedy figurujemy w Krajowym Rejestrze Karnym.

Co dalej?

Teraz działania posła Liroya Marca skupiają się nad zmianą przepisów w prawie w taki sposób, aby posiadania konopi było wykroczeniem karanym mandatem karnym. Byłby to wielki sukces i punkt zwrotny dla rekreacyjnych użytkowników marihuany. Poseł jest przekonany, że ta zmiana w prawie zapoczątkuje proces zmian legislacyjnych w polityce konopnej, gdzie kolejnym krokiem ma być depenalizacja konopi indyjskiej. Poseł Piotr Liroy Marzec ma ambitne plany – finalnie chce aby zalegalizować konopie indyjskie i jej pochodne w Polsce, a jej posiadanie przestało być przestępstwem jak i wykroczeniem.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.