“Nie ma dowodów, że marihuana jest lekiem” – powiedział Radziwiłł [WIDEO]

“Nie ma dowodów, że marihuana jest lekiem; wydaje się jednak dopuszczalne, by dla niewielkiej grupy pacjentów sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w aptekach, zapewnić ich stosowanie – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.”

Minister zdrowia pytany o medyczna marihuanę na konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło powiedział że nie ma dowodów na to, aby marihuana była lekiem zwalczającym choroby.

“Są też dość słabe dowody na to, że w pewnych okolicznościach można ją stosować jako środek zmniejszający dolegliwości. Stosujemy cały szereg leków objawowych w różnych chorobach i one biją na głowę preparaty pochodzące od marihuany i to można powiedzieć, jest punkt wyjścia. myśląc o regulacjach trzeba mieć na względzie również jest fakt, że marihuana jest narkotykiem” – powiedział  Radziwiłł.

Według ministra w niektórych przypadkach można dopuścić stosowanie medycznej marihuany na zlecenie lekarzy, w których istnieje szansa na poprawienie zdrowia chorego pacjenta.

“Wydaje się, że nie ma żadnego powodu, byśmy uznali, że jest jakaś wielka masowa potrzeba posiadania dużej ilości tego typu preparatów w Polsce. Nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać w Polsce uprawy marihuany, czy to indywidualne przez pacjentów, czy to większe” – powiedział Minister Zdrowia

“Wydaje się, że jest dopuszczalne, aby dla niewielkiej grupy pacjentów, którzy tego potrzebują, zgodnie z zleceniem lekarskim, sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w odpowiednio wytypowanych aptekach, zapewnić stosowanie tego typu preparatów jako terapii eksperymentalnej” – dodał.

Według Ministra, w tym kierunku powinny iść prace podkomisji zdrowia, która zajmuje się poselskim projektem dotyczącym medycznej marihuany.

Radziwiłł podkreślał również, że rząd nie ma oficjalnego stanowiska w temacie medycznej marihuany, dlatego sam wyraża własną opinię na ten temat.

Nie ma żadnego powodu, abyśmy uznali, że jest wielka, masowa potrzeba posiadania dużej ilości tego typu preparatu w Polsce, a za tym nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać w Polsce uprawy marihuany – powiedział Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej.

Czy Radziwiłł z Pinkasem dopną swoich planów dowiemy się zapewne jeszcze w tym roku ponieważ jak widać od momentu tragicznej śmierci posła Kality temat medycznej marihuany powrócił na czołówki największym stacji telewizyjnych oraz radiowych.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.