Grzyby halucynogenne: czy mogą pomagać seniorom?

Izraelska firma Pharmoken, która zajmuje się medyczną marihuaną, podjęła współpracę z Instytutem Shamir. Wspólnie rozpoczynają (pierwsze tego typu) badanie, które może stanowić nie lada przełom dla branży farmaceutycznej. Czy grzyby psylocybinowe i medyczna marihuana mogą mieć wpływ na leczenie chorób związanych ze starzeniem się?

Instytut Shamir, który działa w ramach Uniwersytetu Haifa, posiada licencję Ministerstwa Zdrowia na produkcję i przechowywanie w celach badawczych grzybów z rodziny psylocybinowych, czyli powszechnie nazywanych halucynogennymi.

Grzyby z rodziny psylocybinowych to grupa grzybów zawierająca składniki psychoaktywne, z których najbardziej znane to psylocybina i psylocyna. Przeprowadzone przez wiodące na świecie uniwersytety badania wykazały, że stosowanie psylocybiny może przynosić pacjentom cierpiącym z powodu depresji, z zaburzeniami lękowymi i obsesyjno – kompulsyjnymi. Niedawno przeprowadzono nawet badania, które wykazały, że grzyby halucynogenne z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku niektórych nieuleczalnych chorób.

Czy grzyby halucynogenne mogą pomóc osobom starszym?

W ramach współpracy przeprowadzone zostaną badania nad około 10 odmianami grzybów oraz nad połączeniem grzybów z medyczną marihuaną (różnymi kannabinoidami). Badania prowadzone będą w oparciu o wiedzę w tej dziedzinie dr Dalii Levinson z Shamir Institure. Dr Levinson jest światowej sławy izraelską ekspertką w uprawie grzybów kapeluszowych do celów spożywczych i leczniczych. Instytut Shamir jako pierwszy w Izraelu otrzymał zgodę Ministerstwa Zdrowia na ekstrakcję psylocybiny i psylocyny.

grzyby

Przełom w branży farmaceutycznej?

Analizom poddane zostaną między innymi metody leczenia objawów chorób związanych ze starzeniem się, czyli takich jak Alzheimer, demencja i depresja. Uzyskane wyniki badań będą podstawą do podjęcia decyzji dotyczących dalszego rozwoju leków na bazie grzybów halucynogennych i medycznej marihuany na choroby, na które cierpią osoby w podeszłym wieku.

„Celem współpracy pomiędzy Instytutem Shamir a Pharmoken jest opracowanie najlepszych metod uprawy i ekstrakcji składników aktywnych. Co więcej, przetestowanie ich skuteczności w szeregu schorzeń związanych z układem nerwowym. Badaniami objęta zostanie hodowla komórkowa oraz hodowla za pomocą bioreaktorów, na równi z tradycyjną uprawą. Wszystko po to, aby wypracować najlepszą metodę, która posłuży branży farmaceutycznej.” – wyjaśnia dr Yaron Dekel, Dyrektor Naukowy Instytutu Badawczego Shamir i Kierownik Laboratorium Genetyki

Wyjątkowość badania podkreśla Gil Hovesh, Dyrektor Generalny Pharmoken:

„Naszą współpracę postrzegamy jako taką, która może doprowadzić do przełomu i rozwoju w dziedzinie grzybów psylocybinowych w Izraelu. To dziedzina o znaczącym potencjale medycznym, co potwierdza wielu światowej sławy ekspertów. Pharmoken jako główny cel stawia sobie prowadzenie badań w Izraelu dotyczące medycznej marihuany. Teraz, po raz pierwszy, będą to także grzyby halucynogenne.”


Źródło:  news1.news, xn--4dbcyzi5a.com

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.