Syntetyczne kannabinoidy vs. konopie – Porównanie wpływu na funkcje poznawcze i psychomotoryczne

Czy syntetyczne związki będą krokiem w rozwoju terapii, czy może będą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Badacze porównali wpływ stosowania syntetycznych zamienników kannabinoidów w stosunku do fitokannabinoidów konopnych. Sprawdźmy co naukowcom udało do tej pory ustalić.

Syntetyki, syntetyki…

W obliczu rosnącej świadomości publicznej w obrębie terapii konopnych, zwiększa się zapotrzebowanie na prozdrowotne związki z konopi. Kannabinoidy to substancje charakterystyczne właściwie tylko dla konopi, no może poza kilkoma wyjątkami w świecie roślin… Niemniej jednak tych bioaktywnych i naśladujących w działaniu ludzkie regulatory homeostatyczne jest stosunkowo ograniczona ilość, a to głównie ze względu przepisy dotyczące upraw konopi.

Co za tym idzie? Opracowano metody laboratoryjnego wytwarzania takich związków, które bardzo szybko znalazły swoje miejsce jako środki odurzające. Dopuszczone do obrotu, ponieważ są nowe i niesklasyfikowane w żaden sposób jako niebezpieczne,  a kiedy zostaną dopisane do listy substancji zabronionych, w ich miejsce pojawiają się kolejne – o podobnym wzorze chemicznym. Z punktu widzenia administracyjnego jest to już inna substancja.syntetyczne kannabinoidy

Jak długo może trwać taki wyścig? Jakie mogą być tego konsekwencje? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć kilkoma publikacjami naukowymi.

Cannabis and Cannabinoid Research

Stosowanie kannabinoidów syntetycznych (SK) prowadzi do poważnego problemu zdrowia publicznego. Stosowanie staje się coraz bardziej powszechne, z którego wynika wiele problemów medycznych i psychiatrycznych. To badanie miało na celu ocenę wpływu stosowania SK na funkcje poznawcze i psychomotoryczne pacjentów. Grupę stosującą syntetyczne kannabinoidy (n=30) i pacjentów (n=33) kontrolnych poddano testom:

  • Montreal Cognitive Assessment (MOCA),
  • Edinburgh Handedness Inventory (EHI),
  • Finger-Tapping Test (FTT),
  • pamięci dorosłych,
  • oraz testom AMIPB-B.

Wyniki: Użytkownicy SK uzyskali niższe wyniki w AMIPB-B, MOCA. i FTT w porównaniu ze zdrowymi osobami kontrolnymi.

Wniosek: Te odkrycia sugerują, że SK może  upośledzać zarówno funkcje poznawcze, jak i psychomotoryczne. Pacjentów ambulatoryjnych z zaburzeniami związanymi ze stosowaniem SK należy dokładnie ocenić pod kątem funkcji poznawczych i psychomotorycznych.

Powyższe badanie oceniło wpływ syntetycznych kannabinoidów na funkcje poznawcze i psychomotoryczne po co najmniej 2 latach stosowania .

syntetyczne kannabinoidy

Ocena funkcji poznawczych u osób z zaburzeniem używania syntetycznych kannabinoidów i porównanie z osobami z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi

Niniejsze badanie miało na celu zbadanie uwagi, pamięci, funkcji wzrokowo-przestrzennych i wykonawczych u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem syntetycznych kannabinoidów i porównanie wyników z wynikami uzyskanymi od osób z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich i zdrowych ochotników nie używających żadnych substancji.
Do badania włączono 52 pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem syntetycznych kannabinoidów, 45 pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich oraz 48 zdrowych mężczyzn z grupy kontrolnej.
Zestaw testów neuropsychologicznych zaprojektowano tak, aby obejmował dziesięć badań oceniających dużą serię funkcji poznawczych. Zaburzenia uwagi, pamięci, funkcje wykonawcze i wzrokowo-przestrzenne zostały zidentyfikowane u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem syntetycznych kannabinoidów i stwierdzono, że te upośledzenia były znacznie większe niż u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich i osób zdrowych.
Zgodnie z danymi uzyskanymi z tego badania; ocena każdej funkcji poznawczej za pomocą bardziej wszechstronnych baterii testowych oraz wspieranie tych ocen czułymi badaniami obrazowania mózgu to ważne tematy dla kolejnych analiz.

Kannabinoidy syntetyczne: psychofarmakologia, aspekty kliniczne, początek psychozy

Syntetyczne kannabinoidy to najszersza i najbardziej rozpowszechniona klasa nowatorskich substancji psychoaktywnych. Krótko- i długoterminowe zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem SK są często nieznane zarówno użytkownikom, jak i pracownikom służby zdrowia. Przedstawienie najnowszych i istotnych spostrzeżeń dotyczących farmakologii, klinicznych i psychopatologicznych aspektów SK może dać przestrogę tym, którzy mogli by sięgnąć po takie substancje bez świadomości zagrożenia jakie ze sobą niosą.

syntetyczne kannabinoidy

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.