Legalizacja marihuany w Polsce – prace trwają
18 styczna Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany rozpoczął konsultacje społeczne na temat projektu ustawy dotyczącego depenalizacji marihuany. Czy czekają nas znaczące zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii? Założenia projektu są bardzo ambitne. Czy legalizacja marihuany w Polsce jest możliwa?
Posiadanie marihuany jest w Polsce nielegalne ze względu na ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Przy posiadaniu niewielkiej ilości na własny użytek istnieje możliwość umorzenia sprawy jeszcze przed wszczęciem postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Ustawa zakazuje także uprawy konopi innych niż włókniste, czyli zawierających powyżej 0.2% THC w jakichkolwiek częściach rośliny poza nasionami. Za posiadanie takiej rośliny grozi do 3 lat więzienia. Legalizacja marihuany wydaje się być aktualnie bardzo odległa.
Postulujemy: legalizacja posiadania 5 gram i uprawy 4 roślin na użytek własny
Konsultacje społeczne potrwają do 12 lutego, projekt ustawy zostanie złożony 20 kwietnia, będący dla sympatyków konopi symboliczną datą. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany składa się z 16 posłów i posłanek. Podzielił się na 3 grupy pracujące nad kwestiami posiadania, medycznej marihuany oraz konopi włóknistej.
Projekt zakłada:
- legalizację posiadania do 5 gramów suszu marihuany
- legalizację uprawy 4 krzaków marihuany na użytek własny
- zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC w konopiach włóknistych do 0,3%
- usprawnienie ścieżki administracyjnej wymaganej do prowadzenia uprawy konopi włóknistych
- zwiększenie dostępności medycznej marihuany w aptekach i obniżenie jej cen
- refundację terapii konopnych w przypadku niektórych schorzeń (np. Parkinsona lub padaczki lekoodpornej)
- wprowadzenie nauki o medycznym wykorzystaniu konopi na uniwersytetach medycznych
Legalizacja marihuany – gra na dwa fronty
Kwestią legalizacji uprawy medycznej marihuany oraz podniesienia dopuszczalnej zawartości THC w roślinach uprawnych zajmuje się również podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie. Na portalu konopie.info.pl możesz przeczytać relację z ostatniego posiedzenia tej komisji. Udział w nim wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Zdrowia oraz strona społeczna. Po stronie społecznej wypowiadali się rolnicy, przetwórcy i biznesmeni.
Legalizacja marihuany potrzebna od zaraz
W związku z obecnym prawodawstwem powstają liczne paradoksy. Słyszymy o tym, że osoba leczy się w więzieniu tym, za co została skazana, legalne uprawy konopi siewnych są mylone z nielegalnymi, a ostatnio bezprecedensowo sąd umorzył postępowanie wobec pana, który uprawiał 5 roślin dla ciężko chorego syna. Są to typowe przykłady niedostosowania istniejącego prawa do rzeczywistości oraz braków określonych procedur postępowania i edukacji służb mundurowych i organów kontrolnych. Trzymamy więc kciuki za powodzenie prac komisji i mamy nadzieję, że marihuana zostanie wkrótce “odczarowana” i zalegalizowana.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj poniższy artykuł: