Mechanizm działania medycznej marihuany

W farmakologii termin mechanizm działania odwołuje się do szeregu specyficznych, biochemicznych oddziaływań, poprzez które lek wywołuje swoje skutki farmakologiczne. Zatem kluczowym pytaniem pozostaje: jak substancje zawarte w marihuanie mogą pomóc w walce z różnymi chorobami, jaki jest ich mechanizm działania? Badania naukowe jasno wykazują, że endokannabinoidy odgrywają ważną rolę w zachowaniu wewnętrznej równowagi organizmu, szczególnie w czasie choroby. Jeden z badaczy zajmujących się układem endokannabinoidowym opisał to w poniższy sposób: układ endokannabinoidowy pomaga organizmowi “odczuwać mniej bólu, lepiej kontrolować swoje ruchy (spazmy), odprężyć się, jeść, zapominać (w stresie pourazowym), spać i chronić układ nerwowy”.

W świecie nauki obecnie przyjmuje się, że konopie wytwarzają substancje zwane kannabinoidami, które
mają wpływ na układ endokannabinoidowy. Ten fakt może być wykorzystany w leczeniu ciężkich chorób, a także posłużyć do stworzenia nowych leków. Innymi słowy, układ endokannabinoidowy jest jakby zestawem nowych, farmakologicznych “zamków”, które mogą być utrzymywane w stanie otwartym lub zamkniętym za pomocą naturalnych lub syntetycznych kannabinoidów. To ekscytujące doniesienie jednak… nie jest do końca wyjątkowe; wystarczy pomyśleć o opiatach (morfina, kodeina itd.), które można wyprodukować z soku pewnej rośliny: maku lekarskiego. Te opiaty wpływają na nasz organizm poprzez układ receptorów opioidowych, stanowiących część naszego układu nerwowego. Opiaty pomagają nam w radzeniu sobie z intensywnymi odczuciami bólowymi, sytuacjami zagrożenia i innymi rodzajami silnego stresu. Dzięki naukowym badaniom skupiającym się na roślinach maku, mamy obecnie dostęp do potężnych leków 23 przeciwbólowych i znieczulających, które pomagają nam przeżyć operacje chirurgiczne czy poważne wypadki. Zatem to, że roślina wytwarzająca substancje narkotyczne stała się źródłem cennych leków, nie jest niczym nowym. Marihuana może więc wstąpić w świat nowoczesnej medycyny w ten sam sposób, jak wcześniej opium.

Kannabinoidy pochodzące z zewnątrz, które obecne są w konopiach, mogą wchodzić w interakcje z naszym układem endokannabinoidowym i powodować różne efekty. Jednak marihuana to potężna substancja lecznicza i nie dla wszystkich pacjentów może okazać się odpowiednia. W niektórych przypadkach (w zależności od np. odmiany konopi, dawki i formy w której jest przyjmowana), wywoływany przez nią skutek może mieć znaczenie terapeutyczne, podczas gdy w innych mogą się pojawić działania dla nas niepożądane. Kiedy przyjmie się zbyt wiele tych substancji, dochodzi do stanu intoksykacji. Chociaż dla niektórych ludzi może być on przyjemny, a nawet stanowić część działania leczniczego, pewne obawy budzą potencjalne skutki długofalowego używania konopi, jak zwiększenie ryzyka zachorowania na schizofrenię, psychozy, chorobę dwubiegunową i dużą depresję. W pewien sposób można rzec, iż osoby używające marihuany w celach rekreacyjnych celowo przedawkowują lek, ponieważ skutki tego odczuwane są przez nich jako przyjemne. Rozpatrując sprawę w ten sposób, łatwiej jest rozgraniczyć używanie marihuany do celów medycznych od jej zażywania rekreacyjnego.

Terpeny mogą brać udział we wszystkich tych procesach na kilka możliwych sposobów: poprzez pomaganie kannabinoidom w przekraczaniu bariery, jaką stanowią naczynia krwionośne w mózgu, lub, być może, przez modyfikowanie sposobu wiązania kannabinoidów z ich receptorami. Niektóre z terpenów również mogą wywoływać własne efekty, w sposób całkowicie niezależny od receptorów kannabinodowych. Jednak istnieje zbyt wiele terpenów i zbyt liczne są możliwe sposoby ich działania, by w tym miejscu móc omówić je wszystkie. Obecnie liczne badania wykazały, że pozyskane z całej rośliny konopi preparaty roślinne dają efekty lepsze niż samo THC. To, jak wszystkie te składniki działają razem dla osiągnięcia danego efektu leczniczego, określane jest mianem synergii. Potrzeba jednak więcej badań, by w pełni zrozumieć, jak dokładnie zachodzą te interakcje.

źródło: bedrocan.nl

W kolejnych wpisach będziemy publikować na bieżąco kolejne rozdziały publikacji pt. “Wprowadzenie do medycznej marihuany”. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na FB na którym będziemy informować Państwa o kolejnych publikowanych materiałach.

Przedruk za zgodą autora: dr Arno Hazekamp, Bedrocan BV, www.bedrocan.com


O autorze:
Dr Arno Hazekamp (1976) jest uznanym na świecie naukowcem zajmującym się marihuaną oraz Dyrektorem ds. Badań i Edukacji w Bedrocan BV – oficjalnego hodowcy medycznej marihuany w Holandii. Po zdobyciu tytułu licencjata z biologii molekularnej otrzymał tytuł magistra nauk biofarmaceutycznych na Uniwersytecie w Leiden. Jego praca doktorska skupiała się na medycznych zastosowaniach konopi, jak i na praktycznych przeszkodach, które uniemożliwiają tym roślinom stanie się częścią medycyny w jej współczesnym ujęciu. Od 2002r. dr Arno Hazekamp zajmuje się holenderskim Narodowym Programem Leczenia Medyczną Marihuaną jako specjalista w zakresie kontroli jakości, sposobów administracji oraz analizy chemicznej. Jest również członkiem zarządu IACM (Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Leków Kannabinoidowych), aktywnym wykładowcą na międzynarodowych wydarzeniach oraz propagatorem medycznej marihuany. Jego misją jest stworzenie mostu pomiędzy potrzebami pacjentów a wymaganiami nowoczesnej medycyny za pomocą prowadzenia badań oraz działań edukacyjnych.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.