Fibromialgia, równowaga biochemiczna i marihuana
W poniższym artykule przedstawimy fibromialgię jako chorobę homeostatyczną o szerokim spektrum objawów. Rokowania leczenia farmakologicznego są dość słabe i jedynie niewielki odsetek pacjentów reaguje remisją objawów na stosowane leki. Ale bez paniki. Natura jak zawsze ma swoją odpowiedź, którą są… konopie.
O chorobie
Ze względu na zróżnicowane objawy ciężko jest trafnie zdiagnozować fibromialgię. Niektórzy lekarze i firmy ubezpieczeniowe nawet poddają wątpliwości występowanie takiej choroby. Niestety osoby, których dotyka to schorzenie cierpią z powodu chronicznego bólu w typowych dla choroby miejscach. Przy tej dolegliwości bardzo często pojawia się równolegle zaburzenie psychiczne; lęk, depresja, zaburzenie psychosomatyczne i hipochondrialne.
Nietrafne diagnozy skutkują wprowadzeniem leczenia na kilka różnych chorób, które są podobne objawowo.
Przy tej chorobie mamy dodatkowo do czynienia z zaburzeniem poziomu równowagi hormonalnej i enzymatycznej organizmu, która dodatkowo przyczynia się do załamania homeostazy organizmy. Naukowcy odkryli, że choroba powoduje niskie poziomy serotoniny oraz endokannabinoidów – głównie 2-AG (2-arachidonoiloglicerol) i AEA (anandamid), które są wyjątkowo ważne dla prawidłowych procesów życiowych organizmu. To dzięki kannabinoidom mogą zachodzić reakcje biochemiczne na szlakach metabolicznych, biorących udział w zachowaniu zdrowia psychicznego i dobrej kondycji fizycznej.
Jak marihuana pomaga zachować homeostazę?
Układ endokannabinoidowy jest pierwotnym układem człowieka, który ma wpływ na wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Oddziałuje na obwodowy układ nerwowy, odpornościowy i mięśniowo – szkieletowy. Ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów syntezy i metabolizmu.
Przebyte choroby lub uwarunkowania genetyczne mogą być przyczyną deficytu kannabinoidów w naszym organizmie. Wtedy na drodze reakcji łańcuchowej w obliczu załamania homeostazy organizmu może dojść do lawiny nieprzyjemnych dolegliwości.
Fibromialgia jest głównym zespołem objawów klinicznego deficytu endokannabinoidów. Co zrobić, aby uzupełnić poziom wewnętrznych kannabinoidów? Najlepiej dostarczyć je organizmowi z zewnątrz. Takie kannabinoidy posiadają w swoim składzie konopie. Natura obdarzyła konopie związkami, które idealnie naśladują ludzkie kannabinoidy. Konopie w swoim składzie obok ponad 100 różnych kannabinoidów posiadają pomocnicze flawonoidy i terpeny. Dzięki temu są skuteczną naturalną alternatywą dla zachowania homeostazy organizmu.
Fibromialgia, marihuana i badania naukowe
Badania przeprowadzone ściśle nad wpływem kannabinoidów na fibromialgię wykazały skuteczną remisję głównych objawów tej przypadłości. Wyraźnie poprawia się skala ocen snu – pacjenci odczuwali odpoczynek i regenerację podczas snu, które były ograniczone przez chorobę. Konopie wyraźnie obniżają patofizjologię tej złożonej choroby.
Kolejnym dowodem na skuteczność w zachowaniu homeostazy przy fibromialgii jest zestawienie wyników badań. Dane uzyskano z rejestrów 2 szpitali w Izraelu (szpital Laniado i szpital Nazareth). Do badania włączono 26 pacjentów – w śród nich 19 kobiet (73%), a średni wiek w grupie badanej wynosił 37.8 ± 7.6 lat. Średnia dawka medycznej marihuany wynosiła 26 ± 8.3 g miesięcznie, a okres stosowania marihuany wynosił około 11 miesięcy. Już na wstępie leczenia wszyscy pacjenci zgłosili znaczącą poprawę każdego parametru w kwestionariuszu, a 13 pacjentów (50%) zaprzestało przyjmowania jakichkolwiek innych leków przeciw fibromialgii. Ośmiu pacjentów (30%) doświadczyło bardzo łagodnych działań niepożądanych.
Wnioski
To tylko kilka przykładów badań, które dowodzą wpływu marihuany na ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Konopie można skutecznie wykorzystywać do leczenia głównych objawów i przyczyn chorób cywilizacyjnych. Dzięki temu konopie stają się naturalną i skuteczną alternatywą dla syntetycznych leków farmakologicznych. Odpowiednia dawka i stosunek kannabinoidów w konkretnych szczapach konopi pozwala na skuteczniejsze leczenie konkretnych przypadków. Opracowanie odpowiedniej metody leczenia kannabinoidami powinno być priorytetem dla lekarzy-specjalistów i badaczy konopi.
Źródło: