Podróżowanie z medyczną marihuaną?
W ostatnich latach następuje stały wzrost pacjentów korzystających z terapii konopnej. Jest to spowodowane dostępnością tej metody leczenia i jej legalizacją w coraz większej ilości krajów. Pacjenci pomimo terapii chcą funkcjonować normalnie i korzystać z życia, co oznacza również podróżowanie. Sprawdź, czy można bez żadnych przeszkód podróżować z medyczną marihuaną nie tylko po Polsce, ale również zagranicę.
Medyczna marihuana a podróż po kraju
Podróżowanie z medyczną marihuaną jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chodzi o Polskę, to wymagane jest kilka dokumentów, które normalnie powinien mieć przy sobie każdy pacjent terapii konopnej.
Do niezbędnych dokumentów, które powinien posiadać każdy pacjent medycznej marihuany należą:
- kopia recepty,
- faktura imienna potwierdzająca zakup suszu medycznej marihuany,
- zaświadczenie o leczeniu,
- lek w oryginalnym opakowaniu.
Podczas podróży po kraju z medyczną marihuaną i nagłej kontroli policji, przedstawienie wszystkich wyżej wymienionych dokumentów nie spowoduje zatrzymania. Co jeśli jednak pacjent chce udać się do krajów Unii Europejskiej lub poza strefę Schengen?
Wywóz medycznej marihuany do krajów Unii Europejskiej
W przypadku podróżowania do krajów Unii Europejskiej z medyczną marihuaną, należy posiadać dodatkowy dokument umożliwiający wywóz środków odurzających, który zostanie uwierzytelniony przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego (w zależności od miejsca zamieszkania).
Określa to dokładnie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1.
Sporządzenie takiego dokumentu może zająć nawet 30 dni roboczych (zwykle około 15), dlatego warto ten czas uwzględnić podczas przygotowywania się do wyjazdu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Co więcej, ważność takiego dokumentu wynosi 30 dni, co sprawia, że podróż nie powinna być dłuższa niż jeden miesiąc. W przypadku kiedy pacjent przyjmuje dwa leki zawierające medyczną marihuanę, musi starać się o dwa osobne dokumenty.
Podróżowanie z medyczną marihuaną poza Unię Europejską
Medyczną marihuanę można również zabrać do krajów spoza Unii Europejskiej. W takiej sytuacji poza standardowymi dokumentami, potrzebny jest dodatkowy, taki sam jak ten umożliwiający przewóz medycznej marihuany do Unii Europejskiej, jednak dostarczony do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w celu uwierzytelnienia go przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Dodatkowo należy zapoznać się z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, do którego chcemy się udać, najlepiej kontaktując się z konkretną ambasadą. Do niektórych państw nie można wwozić suszonych kwiatów konopi indyjskich nawet do celów medycznych. Wśród nich znajdują się kraje arabskie, takie jak:
- Algieria,
- Arabia Saudyjska,
- Bahrajn,
- Egipt,
- Irak,
- Jemen,
- Jordania,
- Katar,
- Kuwejt,
- Liban,
- Libia,
- Maroko,
- Mauretania,
- Oman,
- Palestyna,
- Sahara zachodnia,
- Sudan,
- Syria,
- Tunezja,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby zabrać ze sobą w podróż medyczną marihuanę?
Posiadanie marihuany medycznej w podróży do Unii Europejskiej lub krajów spoza Unii musi być poświadczone poprzez komplet dokumentów, takich jak:
- wydruk lub kopia recepty na lek zawierający medyczną marihuanę,
- imienna faktura potwierdzająca zakup medycznej marihuany,
- poświadczony dokument wywozu medycznej marihuany potwierdzony przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (w przypadku wyjazdu do krajów w Unii Europejskiej) lub Głównego Inspektora Farmaceutycznego (w przypadku wyjazdu do krajów spoza Unii Europejskiej),
- lek z medyczną marihuaną w oryginalnym opakowaniu aptecznym.
Jak przygotować dokumenty dotyczące wywozu medycznej marihuany?
W przypadku podjęcia decyzji o podróży z marihuaną medyczną, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego terapię konopną i poinformować go o swoich planach, dokładnym miejscu wyjazdu oraz ilości dni podróży.
W odpowiedzi lekarz przygotuje wymagane zaświadczenie dotyczące wywozu leku z konopi, na którym będą widniały informacje na temat leczenia i dokładnego dawkowania medycznej marihuany. Dokumenty zostaną przesłane pocztą na adres domowy pacjenta lub mogą zostać odebrane osobiście.
Następnie z otrzymanymi dokumentami, czyli zaświadczeniem o leczeniu oraz drukiem wywozu leku, należy udać się do właściwego urzędu, czyli Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego lub Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w celu uwierzytelnienia druku wywozu.
Właściwy urząd uwierzytelni dokument wywozu marihuany medycznej w ciągu maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.
Ile medycznej marihuany można zabrać w podróż?
Terapia medyczną marihuaną podczas wyjazdu musi być prowadzona w taki sam sposób, jak w rodzimym kraju. Dlatego na cały okres podróży można zabrać tyle suszu zawierającego konopie indyjskie w celach leczniczych, ile wynika z dawkowania.
W praktyce oznacza to pomnożenie dziennej dawki przez ilość dni pobytu zagranicą. Na przykład jeśli na recepcie lekarz zapisał dawkowanie 0,1 grama 2 x dziennie, a pacjent wyjeżdża na 10 dni, to może zabrać ze sobą nie więcej niż 2 gramy suszu medycznej marihuany.
Podróżowanie z medyczną marihuaną – podsumowanie
Podróżowanie z medyczną marihuaną jest możliwe, ale wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, które w razie zatrzymania przez policję nie spowodują zatrzymania.
W przypadku podróży po Polsce, wystarczą dokumenty, które normalnie powinno się posiadać podczas leczenia medyczną marihuaną. Należy do nich kopia recepty,
imienna faktura potwierdzająca zakup suszu medycznej marihuany, zaświadczenie o leczeniu i lek w oryginalnym opakowaniu.
Jeśli pacjent chce wyjechać poza granicę Polski, musi dodatkowo starać się o dokument wywozu medycznej marihuany, który należy potwierdzić przez właściwy urząd, w zależności, czy podróż będzie odbywać się do krajów Unii Europejskiej czy poza strefę Schengen.
Warto również pamiętać, że przygotowanie tego rodzaju dokumentów może zająć nawet kilkanaście dni, dlatego warto uwzględnić ten czas podczas przygotowań do wyjazdu.