Kolejna partia medycznej marihuany trafi niebawem do polskich aptek
Już za dwa tygodnie powinna trafić na rynek kolejna partia 15‒20 kg medycznej marihuany. Spółka Spectrum Cannabis, która jako pierwsza zarejestrowała i rozpoczęła sprzedaż tego produktu w Polsce, zapowiada, że suszu będzie więcej. Pojawią się też olejki i kapsułki.
Siedem kilogramów konopi, które trafiło do sprzedaży na polski rynek 17 stycznia tego roku rozeszło się w kilka dni. Zapotrzebowanie na produkt jest ogromne. Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth mówi, że firma spodziewała się takiego zainteresowania. Każdego dnia przybywa aptek, które chcą sprzedawać produkt. Jest coraz większe zainteresowanie pacjentów jak i lekarzy.
Dlatego kolejne dostawy marihuany medycznej będą większe. Jeszcze w lutym spodziewamy się partii 15-20 kg medycznej marihuany. W marcu przewidziana jest dostawa 50 kg, a pod koniec roku firma jest gotowa sprzedawać 100 kg miesięcznie.
Szerszy asortyment
Na razie w Polsce można nabyć marihuanę w formie suszu zawierającego ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD. To produkt zalecany przy leczeniu bólu. W maju w ofercie mają się pojawić dwie mocniejsze odmiany. Jedna dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a druga dla osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii. Ofertę wzbogacą produkty w formie oleju i kapsułek.
Tomasz Witkowski
Nasz plan na 2019 r. to wprowadzenie konopi medycznych w formie olejków i kapsułek. Mamy świadomość, że wówczas nastąpi największy wzrost popytu, ponieważ te produkty będą łatwiejsze w aplikacji i bardziej przystępne cenowo.
Firma liczy też, że z każdym miesiącem produkty będą coraz chętniej przepisywane. Na razie według Spectrum Cannabis środowisko lekarze wciąż ostrożne i przezorne podejście medyczne. To całkowita nowość na rynku. Zanim zdecydujemy się przepisać produkt pacjentowi, musimy dokładnie poznać jakie daje efekty uboczne i sposób w jaki ma być dawkowany. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o małych pacjentów.
Skąd taka cena?
Stosunkowo wysoka cena jest dla wielu cierpiących progiem nie do przeskoczenia. Sytuację na rynku zmieniłoby wejście kolejnych dostawców. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jednak nie udzielają informacji na temat podmiotów, które wystąpiły z wnioskiem o rejestrację. Na tą chwilę wyłączność dystrybucji w Polsce ma firma Spectrum Cannabis.
Konopie są obecnie oferowane po 65‒70 zł za gram. W innych krajach Unii Europejskiej produkt jest niekiedy o połowę droższy, jednak inne kraje refundują lek nawet w 100% wartości. Przedstawiciele Spectrum Cannabis podkreślają, że wysoka cena to efekt podatku VAT. Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpili do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia podatku. Uważają, że stawka 23% jest za wysoka, a produkty powinny być sklasyfikowane do grupy leków objętych podatkiem w wysokości 8%.