Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Konopie medyczne dostępne są w Polsce od kilku lat, a terapia za ich pomocą łagodzi objawy wielu chorób i zwiększa jakość życia pacjentów. Niestety wiele osób wciąż nie wie, jak uzyskać receptę i kto może przepisać marihuanę medyczną. Sprawdź, jak rozpocząć leczenie konopiami i kto decyduje o przepisaniu recepty na leczniczą marihuanę.  

Od kiedy medyczna marihuana jest w Polsce legalna?

Medyczna marihuana została zalegalizowana ustawą z dnia 7.07.2017 roku, regulującą zastosowanie marihuany w celach leczniczych. Jednak weszła ona w życie 4 miesiące później, dokładnie w listopadzie 2017 roku. 

Niestety marihuana lecznicza nie była dostępna w aptekach od razu. Dopiero w styczniu 2019 roku pojawiła się w aptekach w postaci suszu, z którego przygotowuje się leki recepturowe. 

Jaki lekarz może wystawić receptę na marihuanę medyczną?

Marihuana medyczna zarejestrowana jest jako surowiec farmaceutyczny, który ze względu na obecność dużego stężenia THC, zaliczany jest do środków odurzających grupy I-N, czyli leków narkotycznych o dużym potencjale uzależniającym.

Taki rodzaj leków może przepisać każdy lekarz, z wyłączeniem lekarza weterynarii. Jednak w praktyce, marihuanę leczniczą przepisują lekarze specjaliści (np. neurolog, anestezjolog, psychiatra), którzy pracują w centrach medycznych zajmujących się terapią konopną. 

Czy recepta na medyczną marihuanę różni się od innych recept?

Recepta na medyczną marihuanę nie różni się od innych recept, które są przepisywane na leki z grupy I-N. Oznacza to, że na takiej recepcie może zostać przepisany tylko jeden lek. 

W przypadku suszu konopnego, recepta musi zawierać dokładny opis masy surowca, wraz z jego ilością i dawkowaniem, wystarczającym na maksymalnie 90 dni terapii medyczną marihuaną.

Ponadto lekarz musi zapisać na recepcie łacińską nazwę surowca z deklarowaną zawartością THC i CBD. Dlaczego? Ponieważ w procesie produkcji surowiec poddawany jest walidacji, a ilość kannabinoidów musi mieścić się plus/minus 10% od zadeklarowanego zakresu.  

Gdzie można zrealizować receptę na leczniczą marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w aptekach na terenie całej Polski, które posiadają specjalne zezwolenie na zamawianie i sprzedaż leków z grupy I-N. 

Jeżeli apteka nie posiada medycznej marihuany na stanie, to musi zamówić ją dla pacjenta w ciągu maksymalnie 2-3 dni roboczych, w zależności od dostępności suszu w hurtowniach farmaceutycznych.  

Jak zakwalifikować się na terapię medyczną marihuaną?

W celu rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną należy zgłosić się do ogólnopolskiego centrum medycznego zajmującego się leczeniem za pomocą terapii konopnej. W tym celu należy wejść na stronę internetową wybranej kliniki, zarejestrować się w strefie pacjenta, uzupełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać dokładną dokumentację medyczną. 

Następnie osoba pracująca w dziale obsługi pacjenta zweryfikuje zgłoszenie i aktywuje konto, które umożliwi umówienie wizyty lekarskiej, na której specjalista zadecyduje, czy przepisać receptę na konopie lecznicze, czy nie. 

U niektórych pacjentów istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii konopnej. Jednak to lekarz ostatecznie podejmuje decyzje, czy lecznicza marihuana pomoże zmniejszyć występujące objawy, czy należy skorzystać z innej formy leczenia.

Podsumowanie 

O rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną i przepisaniu recepty może zdecydować każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Jednak w praktyce najlepiej udać się do centrum medycznego zajmującego się terapią konopną, w którym pracują specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę z zakresu leczenia medyczną marihuaną.

W przypadku otrzymania recepty na konopie lecznicze, należy udać się do apteki w celu jej realizacji. Marihuanę medyczną można kupić w większości aptek na terenie Polski. W przypadku gdy apteka nie posiada na stanie suszu konopnego, farmaceuta ma obowiązek zamówić go dla pacjenta, co zajmuje zazwyczaj około 2-3 dni robocze. 

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.